جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

جراحی لاپاروسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی یکی از راه های درمان بیماری های مربوط به ناحیه شکم و لگن است. جراحی لاپاراسکوپی با ایجاد یک تا چهار برش در حد 1.5 سانتی متر انجام شده و دکتر ارولوژیست، ناحیه مورد نظر را با دستگاه های جراحی لاپاراسکوپی مشاهده و ارزیابی می کند. این جراحی نسبت به عمل های دیگر مشکلات و هزینه های کمتری ایجاد می کند. در ادامه با ما باشید تا بیشتر در مورد جراحی لاپاروسکوپی صحبت کنیم.

جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی یا جراحی Laparoscopic، جراحی است که برای تشخیص درد شکم یا لگن انجام می شود. این جراحی با وارد کردن یک چراغ به داخل شکم و یک لوله نازک (دوربین) انجام می شود که محل مورد جراحی، شکم یا لگن در زنان می باشد.

با استفاده از این دو وسیله، می توان مشکلات مختلفی را که می تواند منشا درد در شکم یا لگن باشد را پیدا کرد که به طور معمول، این مشکلات عبارتند از عفونت، فیبروئید یا توده های رحمی، کیست، چسبندگی های اندام ها، جراحی چاقی و … . در این عمل جراحی، قسمتی از بافت مورد نظر بافت توسط لوله برداشته می شود.

این عمل می تواند به جای لاپاراتومی انجام شود که در این روش، به جای ایجاد برش های بزرگ در شکل، برش های جزئی ایجاد شده و نسبت به عمل لاپاراتومی، هزینه، استرس و مشکلات کمتری دارد. لازم به ذکر است که این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری شدن ندارد.

حتما بخوانید:
سیستوسکوپی

جراحی لاپاروسکوپیک سیستم ادراری به سرعت درحال پیشرفت می باشد و در بسیاری از موارد جایگزین جراحی باز گردیده است. انجام جراحی بدون برش جراحی با تعبیه پورت های لاپاراسکوپی از طریق شکاف های کوچک میزان درد و ناراحتی بعد از عمل را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. در جراحی اورولوژی نیز اکنون انجام لاپاراسکوپی در برخی موارد مثل تنگی های محل اتصال حالب به لگنچه (Upjo)، برداشتن کلیه های دچار تومور و جراحی واریکوسل و … بخوبی بکار میرود. البته در هر مورد بایستی منافع و معایب روش لاپاراسکوپی و جراحی باز برای بیمار شرح داده شود.

حتما بخوانید: پاسخ به سوالات متداول اورولوژی

جراحی لاپاروسکوپی

علل انجام جراحی لاپاراسکوپی

در مورد این روش جراحی باید گفت به طور کلی جراحی لاپاراسکوپی برای مشکلاتی اعم از موارد زیر انجام می شود:

  • حذف اندام های تولید مثل و یا ترمیم آنها در زنان مانند لوله های فالوپی و رحم
  • بررسی و تشخیص منبع درد در شکم
  • حذف و ترمیم برخی قسمت ها در اندام کلیه، مثانه، میزنای و حالب
  • تشخیص منبع خون مردگی و محل خونریزی
  • مشاهده اندام های داخل شکم با جراحی انکشافی
  • حذف اندام های بیمار مانند آپاندیس، کیسه صفرا و …
  • درمان یا حذف قسمت هایی از معده (دستگاه گوارش) یا روده بزرگ
  • بررسی و تشخیص تومور در داخل شکم
  • بررسی کبد و پانکراس جهت تشخیص تومورهای سرطانی
  • کلیه ها از طریق لاپاراسکوپی کلیه
حتما بخوانید:
انواع عمل های جراحی اورولوژی

حتما بخوانید: جراحی پروستات بدون برش جراحی TURP

علل انجام جراحی لاپاروسکوپی

فواید و مزایای عمل لاپاراسکوپی

در مورد فواید و مزیت های عمل لاپاراسکوپی باید گفت:

در این عمل نیاز به ایجاد برش های بزرگ که معمولا بین 15 تا 30 سانتیمتر است، نبوده و عمل با چند برش و شکاف کوچک انجام می شود. این شکاف ها معمولا 1.5 سانتی متر هستند و از سوراخ های ایجاد شده یک دوربین با یک لوله کوچک و چراغ وارد شکم می شود.

عمل با جای زخم های کوچک و کمتر انجام شده، فرد می تواند پس از انجام عمل در یک بازه کوتاه درمانی به فعالیت های خود برگردد، فرد می تواند با گذشت دو تا سه روز بستری در بیمارستان، احساس درد کمتر در دوران نقاهت، اینها موارد دیگری از مزیت های این عمل توسط یک دکتر ارولوژیست می باشد. لازم به ذکر است که هزینه لاپاراسکوپی باتوجه به محل انجام آن و کیفیت کار، متفاوت است.

حتما بخوانید: خارج کردن سنگ های کلیه از طریق پوست PCNL

مزایای عمل لاپاروسکوپی

عوارض انجام عمل جراحی لاپاراسکوپی

همچنین در مورد عمل جراحی لاپاراسکوپی که توسط متخصص کلیه انجام می شود، لازم است به این نکته توجه شود که شایعترین مشکلات، شامل عفونت، خونریزی و جراحت اندام های داخلی است که معمولا این مشکلات به صورت نادر پیش می آید.

حتما بخوانید:
انواع عمل های جراحی اورولوژی

بیمار لازم است پس از انجام عمل مراقبت های کافی را به خصوص برای جلوگیری از عفونت انجام دهد. همچنین بیمار با مشاهده علائمی مانند کوتاه شدن نفس ها، تب یا لرز، سبکی سر، قرمزی، خونریزی، تهوع و استفراغ مداوم، سرفه های پیاپی باید پزشک اورولوژ خود را در جریان بگذارد.

در صورتی که اندامی در حین جراحی آسیب ببیند و خون از آن ترشح کند، عمل دیگری باید برای ترمیم آن انجام شود.

حتما بخوانید: جراحی پروستات با برش جراحی OPEN PROSTTECTOMY

عوارض انجام لاپاروسکوپی

چگونگی انجام عمل

عمل جراحی لاپاراسکوپی پس از بیهوشی شدید توسط ارولوژ انجام می شود. متخصص اورولوژی لوله باریکی به نام کانولا را پس از ایجاد برش، داخل شکم کرده و شکم را با باد گاز دی اکسید، باد می کند. با ایجاد فضا لازم، جراح می تواند داخل شکم را واضح تر مشاهده کند. با باد کردن، لاپاراسکوپ وارد شکم شده و تصاویر به نمایشگر فرستاده می شود.

برش های ایجاد شده در این عمل جراحی یک تا چهار مورد با اندازه 1-2 سانتی متر هستند که ممکن است برای نمونه برداری ایجاد شود. با پایان بررسی و نمونه برداری ها، پزشک ابزارها را از بدن خارج کرده و برش ها و بخیه ها با چسب جراحی بسته و پانسمان می شود.

حتما بخوانید:
سیستوسکوپی

راه رفتن بعد از عمل لاپاراسکوپی – قابل توجه است، زمانی که به بیمار اجازه راه رفتن داده می شود، بیمار باید روزانه به ازای هر دو ساعت استراحت ۱۵ دقیقه راه برود. روز بعد از جراحی به بیمار آموزش داده می‌شود که چطور بتواند در تخت یا روی صندلی بنشیند و چطور توسط عصای زیر بغل یا واکر راه برود.

برای آشنایی بیشتر با این مباحث به بخش مقالات سایت دکتر داریوش محمدی بهترین متخصص اورولوژی در جنت آباد مراجعه فرمایید.

خدمات دیگر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر داریوش محمدی متخصص اورولوژی میباشد.
©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن