اندازه طبیعی پروستات چقدر است؟

اندازه طبیعی پروستات

اندازه طبیعی پروستات چقدر است؟

اندازه طبیعی پروستات مسئله‌ای است که ممکن است ذهن افراد زیادی را درگیر کرده باشد. پروستات در علم اورولوژی، یک غده کوچک در سیستم تولید مثل مردان است. در جلوی راست روده، زیر مثانه قرار دارد و مجرای ادرار را احاطه می‌کند. عملکرد اصلی پروستات که به اندازه شاه بلوط است؛ ترشح بخشی از مایع منی است که با اسپرم ترکیب شده و باعث تشکیل منی می‌شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا به سوالات احتمالی در رابطه با اندازه‌ی طبیعی پروستات پاسخ دهیم.

روش پرینه آل

وزن و اندازه طبیعی پروستات چقدر است؟

پروستات بزرگسال سالم حدود 20 تا 25 گرم وزن و تقریباً 4 سانتی متر (40 میلیمتر) عرض، 3 سانتی متر (30 میلیمتر) طول و 2 سانتی متر (20 میلیمتر) ضخامت دارد.

حتما بخوانید: برای التهاب پروستات چه بخوریم؟

آناتومی دستگاه تناسلی مردان

اندازه طبیعی پروستات

اندازه طبیعی پروستات تا نیمی از زندگی فرد (حدود 40 سال) ثابت می ماند. با این حال، اورولوژیست‌ها برای توصیف آن از حجم استفاده می‌کنند. سونوگرافی برای اندازه گیری این داده‌ها استفاده می‌شود. پروستات را می‌توان این گونه توصیف نمود: شکلی مانند شاه بلوط دارد، 3 سانتی متر (30 میلیمتر) ارتفاع و 4 سانتی متر (40 میلیمتر) عرض دارد. حجم معمول آن 20 سانتی متر مکعب برای حدود 20 گرم است. البته این داده‌ها ممکن است از یک شخص به شخص دیگر متفاوت باشند.

حجم طبیعی پروستات چقدر است؟

حجم طبیعی پروستات‌های کوچک 30 میلی لیتر تا 40 میلی لیتر و وزن آن 20 گرم تا 70 گرم است. پروستات متوسط 40 میلی لیتر تا 80 میلی لیتر حجم دارد و وزن آن 20 گرم تا 125 گرم است. حجم یک پروستات بزرگ 40 میلی لیتر تا 100 میلی لیتر و وزن آن 40 گرم تا 125 گرم است.

در حدود 40 سالگی، غده پروستات شروع به رشد می‌کند. با هایپرپلازی خوش خیم پروستات (یک بیماری خفیف)،

بیشتر بخوانید: علائم و نشانه های سرطان پروستات چیست؟

عوامل متعددی می‌توانند بر اندازه پروستات تأثیر بگذارند، از جمله سن و تغییرات هورمونی.

با بالا رفتن سن مردان، پروستات به طور طبیعی به دلیل بیماری به نام هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) بزرگ می‌شود که معمولاً مردان مسن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.. در اثر این بیماری اندازه‌ی این غده می‌تواند 4 تا 5 برابر در مقایسه با اندازه اولیه آن افزایش یابد.

اندازه گیری حجم پروستات

متخصصان اورولوژی معمولاً اندازه پروستات را از طریق معاینه دیجیتال رکتوم (DRE) یا تکنیک‌های تصویربرداری پزشکی مانند سونوگرافی یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) ارزیابی می‌کنند. در طول DRE، پزشک یک انگشت دستکش دار و روغن کاری شده را وارد راست روده می‌کند تا غده پروستات را احساس کند و اندازه، شکل و بافت آن را ارزیابی کند. تکنیک‌های تصویربرداری پزشکی اطلاعات دقیق‌تری در مورد اندازه پروستات ارائه می‌دهند و می‌توانند ناهنجاری‌ها را تشخیص دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقالات سایت دکتر داریوش محمدی، بهترین متخصص اورولوژی در جنت آباد مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط

خون ادراری

خون ادراری یا Hematuria، به حالتی گفته می‌شود که در