واریکوسل چیست؟

واریکوسل - دکتر داریوش محمدی

واریکوسل چیست؟

واریکوسل نام عارضه‌ ای است که به دلیل بزرگ شدن رگ‌ های درون کیسه بیضه رخ می‌ دهد. به طور متوسط می‌ توان گفت از هر صد مرد ، ده تا پانزده نفر به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری ممکن است برای افراد نگرانی‌ هایی در رابطه با ناباروری و دیگر مشکلات به وجود آورد. در این مقاله از بهترین متخصص اورولوژی در تهران دکتر داریوش محمدی با ما همراه باشید تا به بررسی کامل این بیماری و علائم و دلایل ابتلا به آن بپردازیم.

واریکوسل - دکتر داریوش محمدی

واریکوسل چیست؟

واریکوسل به بزرگ شدن وریدهای داخل کیسه بیضه گفته می شود. این سیاهرگ‌ ها شبکه پامپینی فرم نامیده می‌ شوند و وظیفه تخلیه خون در بیضه‌ ها را بر عهده دارند. واریکوسل زمانی اتفاق می‌ افتد که این سیاهرگ‌ ها متورم می‌ شوند که منجر به احتباس خون و افزایش فشار در کیسه بیضه می‌ شود. این عارضه اغلب در سمت چپ کیسه بیضه دیده می‌ شود ، اما ممکن است در هر دو طرف نیز ایجاد شود. این بیماری در پسران نوجوان و مردان جوان شیوع بیشتری دارند و بیشترین میزان بروز آن در سنین 15 تا 25 سالگی است.

درجه بندی عارضه واریکوسل در آقایان

گرید 1 (خفیف)

در این درجه ، ورید های گشاد شده فقط در هنگام مانور والسالوا (Valsalva maneuver) قابل مشاهده و لمس هستند. مانور والسالوا به انجام یک تنفس عمیق و سپس بازدم با فشار گفته می‌ شود که موجب افزایش فشار داخل شکمی و در نتیجه گشاد شدن ورید ها می ‌شود. در این درجه ، معمولاً هیچ علائمی وجود ندارد و بیشتر در طی بررسی ‌های ناباروری عارضه واریکوسل شناخته می‌ شود.

گرید 2 (متوسط)

در واریکوسل درجه 2، ورید های گشاد شده بدون نیاز به مانور والسالوا نیز قابل لمس هستند ، اما هنوز با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. این درجه ممکن است با علائمی مانند درد خفیف یا حس سنگینی در کیسه بیضه همراه باشد. معمولاً این درد با فعالیت ‌های طولانی مدت یا ایستادن طولانی مدت تشدید می‌ شود و با استراحت بهبود می ‌یابد.

گرید 3 (شدید)

در این درجه ، ورید های گشاد شده به وضوح قابل مشاهده و لمس هستند. واریکوسل درجه 3 معمولاً با علائم شدیدی مانند درد مداوم ، تورم و احساس سنگینی در کیسه بیضه همراه است. این حالت می ‌تواند تأثیر بیشتری بر روی کیفیت و کمیت اسپرم‌ ها داشته باشد که به طور جدی ‌تری با ناباروری مردان مرتبط است.

عدم درمان واریکوسل و عواقب آن

عدم درمان واریکوسل می ‌تواند به عواقب جدی منجر شود. از جمله این عواقب ، کاهش کیفیت و تعداد اسپرم‌ ها است که می ‌تواند منجر به ناباروری مردان شود. همچنین ، واریکوسل ممکن است باعث درد مزمن و حس سنگینی در کیسه بیضه شود که کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می ‌دهد. در موارد شدید تر، عدم درمان می ‌تواند به تحلیل رفتن بیضه‌ ها (آتروفی بیضه) منجر شود ، که علاوه بر تأثیر بر باروری ، می ‌تواند بر تولید هورمون‌ های جنسی نیز تأثیر منفی بگذارد. بنابراین ، تشخیص و درمان به موقع واریکوسل تحت نظر بهترین متخصص اورولوژی در تهران دکتر داریوش محمدی از اهمیت بالایی برخوردار است.

واریکوسل - دکتر داریوش محمدی

دلایل ابتلا به واریکوسل

علت دقیق واریکوسل به طور کامل مشخص نشده است، اما چندین نظریه در مورد دلایل ابتلا به آن مطرح شده‌ است.

در یک کیسه بیضه سالم ، خون از طریق شریان‌ ها جریان می‌ یابد و سیاهرگ‌ ها که دارای دریچه‌ های یک طرفه هستند ، از جریان برگشت خون جلوگیری می‌ کنند. زمانی که این دریچه‌ ها ضعیف یا معیوب می‌ شوند ، خون در آن قسمت جمع می‌ شود و باعث بزرگ شدن سیاهرگ‌ ها و واریسی شدن آن‌ ها می‌ شود.

برخی از عواملی که ممکن است در ایجاد واریکوسل نقش داشته باشند عبارتند از:

  • آناتومی بدن مردان: موقعیت آناتومیکی ورید بیضه سمت چپ آن را مستعد ابتلا به واریکوسل می‌ کند. ورید بیضه چپ با زاویه نود درجه به کلیه چپ متصل است که می‌ تواند باعث افزایش فشار و مانع جریان خون شود.
  • عوامل هورمونی: عدم تعادل هورمونی ، به ویژه سطوح بالای استروژن ، به عنوان یک علت بالقوه واریکوسل مطرح شده است. استروژن می‌ تواند باعث گشاد شدن و ضعیف شدن سیاهرگ‌ ها شود.
  • افزایش حجم یا فشار خون: شرایطی که منجر به افزایش حجم خون یا افزایش فشار داخل شکم می‌ شوند ، مانند بلند کردن اجسام سنگین یا سرفه مزمن ، ممکن است در ایجاد واریکوسل نقش داشته باشند.
  • غدد لنفاوی متورم یا سایر توده‌های پشت شکم ممکن است جریان خون را مسدود کنند که می‌تواند منجر به تورم ناگهانی وریدهای کیسه بیضه شود. این عارضه معمولا با درد همراه است.

 آیا  بیماری واریکوسل شایع است؟

واریکوسل در بین پسران نوجوان و مردان جوان نسبتاً شایع است. این بیماری شایع‌ ترین علت قابل شناسایی ناباروری مردان است که تقریباً در 15٪ از مردان و حدود 40٪ از مردانی که از نظر ناباروری مورد ارزیابی قرار می گیرند ، رخ می دهد. از هر 100 مرد 15 نفر مبتلا به واریکوسل هستند. از هر 10 مردی که برای مشکلات باروری مورد آزمایش قرار گرفته اند ، 4 نفر دچار واریکوسل و کاهش حرکت اسپرم هستند.

علائم واریکوسل چیست؟

در بسیاری از مواقع واریکوسل‌ بدون علامت است و اغلب در طول معاینات فیزیکی یا آزمایش‌ های باروری توسط متخصص تشخیص داده می‌ شوند. با این حال، برخی از افراد ممکن است علائمی مانند درد یا درد مبهم در کیسه بیضه، آتروفی بیضه (کوچک شدن)، یا توده یا تورم قابل توجه را تجربه کنند. برخی از علائم این بیماری عبارتند از:

  1. درد بیضه: این علامت ممکن است از درد مبهم یا احساس سنگینی در کیسه بیضه تا درد شدیدتر متغیر باشد. این درد معمولا با ایستادن طولانی مدت یا فعالیت بدنی بدتر می‌ شود و ممکن است هنگام دراز کشیدن بهبود یابد.
  2. آتروفی یا کوچک شدن بیضه: در برخی موارد ، این بیماری می‌ تواند به مرور زمان منجر به کوچک شدن بیضه شود. این علامت در واریکوسل شدید یا طولانی مدت شایع‌ تر است.
  3. ورم قابل مشاهده یا قابل لمس: واریکوسل ممکن است باعث ایجاد توده یا ورم قابل مشاهده یا قابل لمس در کیسه بیضه شود. بیضه هنگام لمس اغلب شبیه طناب پیچ خورده است.
  4. مشکلات باروری: واریکوسل می‌ تواند بر تولید و کیفیت اسپرم تأثیر بگذارد و به طور بالقوه‌ ای منجر به ناباروری مردان شود. با این حال ، همه واریکوسل‌ ها باعث مشکلات باروری نمی‌شوند و تاثیر آن می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

نتیجه گیری

توجه به این نکته ضروری است که سایر شرایط مانند تومورهای بیضه یا عفونت نیز می‌ توانند علائمی مشابه علائم واریکوسل ایجاد کنند. بنابراین ، اگر این علائم را تجربه می‌ کنید ، توصیه می‌ شود برای ارزیابی و تشخیص مناسب با یک متخصص اورولوژی خوب در تهران دکتر داریوش محمدی مشورت کنید.

ارتباط با دکتر داریوش محمدی

مطالب مرتبط