فواید سیستوسکوپی

فواید سیتوسکوپی

فواید سیستوسکوپی

سیستوسکوپی چیست؟ فواید سیستوسکوپی چیست؟ سیستوسکوپی به نوعی آندوسکوپی مثانه گفته می شود، از طریق این روش می توان به مشکلات ادراری پی برد. سیستوسکوپ یک لوله نازک با دوربین و نور در انتهای آن است. در طول سیستوسکوپی، پزشک این لوله را از طریق مجرای ادرار وارد مثانه می کند تا بتواند داخل مثانه را مشاهده کند. تصاویر بزرگ ‌نمایی شده از دوربین روی صفحه ‌ای نمایش داده می ‌شوند که پزشک می ‌تواند آنها را ملاحظه کند.

دلایل انجام سیستوسکوپی

در صورت داشتن مشکلات ادراری، مانند نیاز دائمی به ادرار کردن یا ادرار دردناک، پزشک ممکن است این آزمایش را تجویز کند. پزشک شما همچنین ممکن است این روش را برای بررسی دلایل زیر تجویز کند:

 • خون در ادرار
 • عفونت های مکرر دستگاه ادراری
 • تکرر ادرار
 • درد لگن

سیستوسکوپی می تواند چندین بیماری از جمله تومور مثانه، سنگ یا سرطان را نشان دهد. پزشک شما همچنین می تواند از این روش برای تشخیص موارد زیر استفاده کند:

 • احتباس ادرار (ناتوانی در دفع ادرار)
 • بزرگ شدن غده پروستات
 • توده غیر سرطانی
 • سیستیت بینابینی
 • سرطان مثانه
 • تنگی مجرای ادرار (مناطق باریک شدن مجرای ادرار)
 • سنگ مثانه
 • زخم در داخل مجرای ادرار یا مثانه
 • مشکلات حالب (لوله هایی که مثانه شما را به کلیه ها متصل می کند)

سیستوسکوپی همچنین می تواند برای درمان بیماری های زمینه ای مثانه استفاده شود. پزشک می ‌تواند ابزارهای جراحی کوچکی را برای برداشتن تومورها و سنگ‌ های کوچک مثانه یا نمونه ‌برداری از بافت مثانه از داخل دستگاه عبور دهد.

کاربرد سیستوسکوپی

کاربردهای دیگر عبارتند از:

 • گرفتن نمونه ادرار برای بررسی تومور یا عفونت
 • قرار دادن یک لوله کوچک برای کمک به جریان ادرار
 • تزریق رنگ به طوری که مشکلات کلیوی را بتوان با اشعه ایکس شناسایی کرد

این روش می ‌تواند بر اساس علائم یا پس از تشخیص ناهنجاری مجرای ادرار یا مثانه در عکس ‌برداری با اشعه ایکس، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT) انجام شود.

محدودیت ها

سیستوسکوپی نمی تواند تمام مشکلات مربوط به مثانه یا مجرای ادرار را شناسایی کند. به عنوان مثال، اغلب علت بی اختیاری ادرار یا مثانه نوروژنیک* را پیدا نمی کند. همچنین سیستوسکوپی در تشخیص بیماری کلیوی مفید نیست.

* مثانه عصبی (نوروژنیک) بیماری است که در آن عمل ذخیره ، تخلیه و کنترل ادرار توسط مثانه به علت بیماری در مراکز عصبی (مغز، نخاع واعصاب محیطی ) دچار اختلال شده است.

خطرات و موارد منع انجام سیستوسکوپی

در بیشتر موارد، سیستوسکوپی یک روش ایمن و رایج بدون عوارض است. عوارض نادری مانند عفونت یا آسیب ممکن است رخ دهد. عوارض مربوط به بیهوشی عمومی شایع نیست، اما زمانی که رخ می دهد، می تواند شامل مشکلات تنفسی یا قلبی باشد.

فواید سیستوسکوپی

از جمله فواید سیستوسکوپی می توان به وارد زیر اشاره کرد:

این روش برای شناسایی دلایل هر مشکل ادراری استفاده می شود.

نمونه بافت مثانه و ادرار را می توان به راحتی از طریق این روش برداشت کرد.

این روش همچنین برای تزریق رنگ برای MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی) کلیه استفاده می شود.

خطرات احتمالی سیستوسکوپی

داشتن احساس سوزش در حین ادرار برای دو تا سه روز پس از عمل طبیعی است. ممکن است نیاز به دفع ادرار بیشتر از حد معمول داشته باشید. سعی نکنید آن را نگه دارید، زیرا خون در مثانه شما می تواند لخته شده و انسداد ایجاد کند. خون در ادرار نیز پس از عمل شایع است، به خصوص اگر بیوپسی داشته باشید. نوشیدن آب زیاد به کاهش سوزش و خونریزی کمک می کند.

برخی افراد دچار عوارض جدی تری می شوند، از جمله:

مجرای ادرار متورم (اورتریت): این شایع ترین عارضه است. دفع ادرار را سخت می کند. اگر نمی توانید بیش از هشت ساعت بعد از عمل ادرار کنید، با پزشک خود تماس بگیرید.

عفونت: در موارد نادر، میکروب ها وارد دستگاه ادراری شما شده و باعث عفونت می شوند. تب، بوی عجیب ادرار، حالت تهوع و کمردرد همگی از علائم عفونت هستند. ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

خونریزی: تعداد کمی از افراد از خونریزی جدی تری رنج می برند. اگر این اتفاق افتاد با پزشک خود تماس بگیرید.

همچنین باید با پزشک خود تماس بگیرید اگر هریک از عوارض رخ دهد:

ایجاد تب بالاتر از 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد)

وجود خون قرمز روشن یا لخته های بافتی در ادرار

عدم توانایی دفع ادرار

معده درد مداوم

بهبودی پس از سیستوسکوپی

به خودتان زمان استراحت بدهید. مایعات زیادی بنوشید. نگه داشتن یک پارچه مرطوب و گرم روی مجرای ادرار می تواند به تسکین هر گونه دردی کمک کند. اگر پزشک به شما اجازه داد، از داروهای مسکن مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) استفاده کنید.

اگر به شما بیهوشی عمومی داده شد، از کسی بخواهید که پیش شما بماند. بعد از عمل ممکن است احساس خواب آلودگی یا سرگیجه داشته باشید. در بقیه روز الکل ننوشید، رانندگی نکنید یا با ماشین آلات پیچیده کار نکنید.

اگر بیوپسی انجام شده باشد، برای بهبودی به زمان نیاز دارید. تا دو هفته آینده از انجام کارهای سنگین خودداری کنید. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی برقراری رابطه جنسی بی خطر است.

سیستوسکوپی

تفسیر نتایج سیستوسکوپی

پزشک شما ممکن است فوراً نتایج شما را دریافت کند یا ممکن است چند روز طول بکشد. اگر بیوپسی انجام دادید، باید منتظر نتایج آزمایشگاهی باشید. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی باید منتظر نتیجه آزمایش باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

فواید سیستوسکوپی

سیستوسکوپی چیست؟ فواید سیستوسکوپی چیست؟ سیستوسکوپی به نوعی آندوسکوپی مثانه