فوق تخصص اندویورولوژی چیست

فوق تخصص اندویورولوژی چیست

فوق تخصص اندویورولوژی چیست

یکی از بزرگترین مشکلاتی که موجب شده است فرد به دکتر اورولوژ مراجعه کند، درد در ناحیه کلیه می باشد. درد در ناحیه کلیه می تواند بر اثر عفونت یا سنگ کلیه باشد که با معاینه پزشک فوق تخصص اندویورولوژی، نوع بیماری تشخیص داده می شود. متخصص اورولوژی با استفاده از جراحی اندویورولوژی کمک به درمان سنگ کلیه می کند. در درمان بیماری سنگ کلیه، با استفاده از جراحی به صورت بسته، انقلابی بزرگ در علم پزشکی و درمان سنگ کلیه پیش آمده است. برای اینکه بدانید کار پزشک فوق تخصص اندویورولوژی چیست و نحوه جراحی کلیه به چه صورت می باشد، ما را در این مقاله همراهی کنید.

شناخت رشته اندویورولوژی و فوق تخصص اندویورولوژی

در چند دهه اخیر یکی از روش های بسیار موثر در درمان سنگ کلیه، بدون نیاز به تیغ جراحی، استفاده از روش جراحی اندویورولوژی توسط دکتر ارولوژ بوده است. در این روش جراحی بدون نیاز به برش زدن بدن و تنها از طریق یک سوراخ کوچک، سنگ های کلیه (تنگی حالب و مجاری ادراری) را درمان می کنند. برای درمان سنگ های بزرگتر از دو سانتیمتر از روش جراحی اندویورولوژی پرکوتانئوس نفرولیتوتومی استفاده می کنند زیرا سنگ های بزرگ به شکل شاخ گوزنی و مقاوم نیاز به برش های بزرگتر دارد به همین دلیل از این روش استفاده می کنند. بهترین مزیت استفاده از این روش نسبت به روشهای قدیمی بسته بودن این جراحی می باشد.

فوق تخصص اندویورولوژی

مزایا و معایب جراحی سنگ کلیه به روش اندویورولوژی توسط فوق تخصص اندویورولوژی

یکی از مهم ترین مزایای این روش از جراحی توسط دکتر اورولوژیست، بررسی سنگ ها و برداشتن آن ها بدون نیاز به جراحی باز می باشد. در این روش با استفاده از جراحی بسته و غیر تهاجمی، تنها از طریق یک سوراخ کوچک اقدام به درمان بیماری می کنند. از دیگر مزایای استفاده از این روش، کوتاه بودن دوران نقاهت پس از جراحی می باشد.

تاکنون معایبی همچون جراحی های قدیمی گزارشی داده نشده است زیرا در این روش به دلیل بسته بودن نوع جراحی عوارضی نیز گزارش داده نشده است.

مراقبت های پیش از جراحی سنگ کلیه توسط فوق تخصص اندویورولوژی

فوق تخصص اندویورولوژی یا همان متخصص کلیه پس از بررسی های لازم از طریق آزمایش و عکسبرداری از کلیه بیمار و مشخص شدن قرارگیری سنگ در کلیه، بهترین راه را برای دسترسی به آن را انتخاب می کنند. در این روش از جراحی به دلیل بیهوش شدن بیمار نیاز است شش ساعت پیش از جراحی از نوشیدن و خوردن غذا خودداری کند. هفت تا ده روز پیش از عمل جراحی از مصرف قرص های رقیق کننده خون مثل آسپرین، وارفارین و …. خودداری شود. انجام آزمایش ادرار به منظور بررسی ادرار از لحاظ استریل بودن امری ضروری می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی سنگ کلیه

همانطور که گفتیم پیش از جراحی سنگ کلیه توسط پزشک فوق تخصص اندویورولوژی، کلیه ها با استفاده از آزمایش و عکسبرداری مورد بررسی قرار می گیرد. پیش از جراحی مشاوره های لازم به منظور مراقبت های پیش از عمل و بعد از عمل به بیمار داده می شود. مراقبت هایی که بعد از جراحی سنگ کلیه باید به آن توجه داشت بسیار حائز اهمیت می باشد. در هنگام جراحی از سوند به منظور تخلیه ادرار استفاده می کنند که پس از جراحی آن را خارج می کنند و احتمال اینکه در ادرار شاهد خون باشید زیاد است و نیاز است تا برای بهبود سریعتر از خود مراقبت کنید. اگر پس از جراحی در ناحیه کلیه احساس درد داشتید می توانید از مسکن برای آرام کردن درد استفاده کنید. بهتر است حداقل یک تا دو هفته از فعالیت های سنگین پرهیز کنید.

اندویورولوژی

جمع بندی مطالب

همانطور که گفتیم یکی از بزرگترین مشکلات و بیماری ها، درد در ناحیه بر اثر سنگ کلیه می باشد. سنگ کلیه در اثر مصرف بیش از اندازه نمک و یا عدم مصرف آب کافی به وجود می آید. در گذشته برای درمان مشکل سنگ کلیه از جراحی به روش باز استفاده می کردند اما امروزه با پیشرفت در علم پزشکی و اورولوژی این نوع جراحی را به روش بسته و تنها از طریق یک سوراخ کوچک انجام می دهند. برای انجام این نوع جراحی نیاز به پزشک فوق تخصص اندویورولوژی می باشد. پزشک فوق تخصص اندویورولوژی با استفاده از آزمایش و عکسبرداری، کلیه را مورد بررسی قرار می دهد که از طریق این نوع جراحی به درمان سنگ کلیه و دیگر مشکلات مجاری ادراری خواهد پرداخت.

یکی از نکات مهم در خصوص جراحی کلیه به صورت بسته این است که اگر می خواهید جراحی شما بدون عوارض باشد بهتر است در زمان انتخاب پزشک معالج خود دقت بیشتری داشته باشید.

مطالب مرتبط

خون ادراری

خون ادراری یا Hematuria، به حالتی گفته می‌شود که در