باد فتق چیست؟

درمان بیماری باد فتق

باد فتق چیست؟

روش تشخیص باد فتق چیست؟ برای تشخیص بیماری باد فتق از طریق معاینه بدنی می‌توان آن را تشخیص داد. با مراجعه به متخصص کلیه یا بهترین متخصص اورولوژی می‌توان برآمدگی یا احساس برآمدگی آن را مشاهده نمود.

بیماری باد فتق چیست؟

زمانی باد فتق رخ می دهد که محتویات حفره ای از بدن از ناحیه ای که در آن به صورت عادی قرار دارد خارج شود. این محتویات شامل بخش هایی از روده یا بافت چربی شکم می باشند که در یک غشای نازک در مسیر طبیعی داخل حفره قرار دارد، پوشیده می شوند. باد فتق به طور معمول هیچ گونه علائمی ندارد یا دارای درد جزئی تا شدید خواهد بود. درد فتق در زمان استراحت یا در حین انجام دادن فعالیت های مانند دویدن یا پیاده روی به وجود خواهد آمد.

تقریباً می‌توان گفت در همه بیماری‌های فتق خطر قطع خون مورد نیاز وجود دارد. زمانی که محتوای فتق ورم کنند، این تورم موجب فشار زیادی شده و رگ های خونی که در فتق وجود دارند را منقبض می کند و در نتیجه باعث کاهش یا از بین رفتن خونرسانی به بافت های بیرون زده خواهد شد. در صورتی که در زمان باز شدن فتق عمل خونرسانی در دیواره شکم انجام گردد، چون این بافت به اکسیژن لازم دارد، به عنوان یک فوریت پزشکی لازم است جراحی فوری بر روی آن انجام شود.

بیماری باد فتق چیست

علائم و نشانه‌های بیماری باد فتق چیست؟

انواع مختلف باد فتق در دیواره شکمی شامل فتق کشاله ران (Inguinal)، فتق اینگوینال غیرمستقیم، فتق اینگوینال مستقیم، فتق رانی (فمورال) می باشد. آیا می دانید نشانه های باد فتق چیست؟ از جمله علائم و نشانه هایی که باد فتق دارد، می توان به توده بدون درد یا یک بیرون زدگی شدید اشاره کرد. همچنین از نشانه های آن حساس و متورم شدن می باشد که در این صورت نمی تواند به داخل شکم برگردد.‌ در بسیاری از فتق ها درد شکم و لگن از جمله علایم این عارضه می باشند. ‌احتمال دارد فقط به عنوان یک توده در کشاله ران در یک ناحیه ای دیگر از شکم بروز پیدا کند. ممکن است فرد دچار احساس درد شود ولی فتق با لمس کردن حساس نباشد. در بعضی از مواقع نیز درد قبل از کشف توده بروز پیدا می‌کند. در صورتی که زمان ایستادن زیاد باشد یا در شکم فشار زیاد ایجاد شود، توده مورد نظر بزرگتر خواهد شد. احتمال دارد فتق به داخل شکم رانده شود و برخی از فتق ها احتمال دارد مزمن و بدون درد باشند. به فتقی که غیر قابل برگشت باشد و فتق حاد گفته می‌ شود.

احتمال دارد برخی از نشانه‌های آن انسداد روده مثل تهوع و ایجاد تنها استفراغ باشد. همچنین ممکن است این علائم در فرد با تب یا بدون تب بروز پیدا کند. با مراجعه به دکتر اورولوژیست و در صورت تجویز فتق حاد لازم است که جراحی اورژانسی شود.‌

علائم و نشانه‌های بیماری باد فتق

درمان بیماری باد فتق

در برخی از افراد که به باد فتق دیافراگم مادرزادی مبتلا هستند، مشکلات سلامتی دیگری نیز ممکن است برای آنها به وجود بیاید. برای نحوه درمان و مدیریت این بیماری بهتر است که فرد با پزشک اورولوژی یا متخصص کلیه مشورت نماید. این بیماری به خودی خود بهبود پیدا نمی کند و ممکن است فقط از طریق جراحی درمان شود. پس متخصص اورولوژی بهترین درمان را برا این عارضه را در نظر می‌گیرد و فرد را به یک جراح ارجاع خواهد داد. در صورتی که جراح تشخیص دهد که برای ترمیم فتق به جراحی نیاز می باشد، با توجه به شرایط هر فرد برای او روش ترمیمی تجویز خواهد کرد.

اگر فتق ناف یک کودک بزرگ باشد و تا سن چهار تا پنج سالگی بهبودی حاصل نشده باشد، احتمال دارد عمل جراحی برای او در نظر گرفته شود. در این سن یک کودک می‌تواند از عوارض جراحی جلوگیری نماید. اما اگر یک فرد بالغ به این عارضه مبتلا شده باشد، برای او عمل جراحی در نظر گرفته خواهد شد. چون این وضعیت به خودی خود بهبود پیدا نمی کند و دارای خطر عوارض بیشتر خواهد بود.

انواع جراحی باد فتق چیست؟ با مراجعه به دکتر اورولوژ می توان یکی از سه نوع جراحی فتق را انجام داد که عبارتند از جراحی باز، جراحی رباتیک و همچنین جراحی لاپاروسکوپی

درمان بیماری باد فتق

پیشگیری از بیماری باد فتق

امکان جلوگیری از بیماری باد فتق همیشه وجود ندارد.‌ ممکن است برخی از افراد به صورت ژنتیکی به این بیماری مبتلا شده باشند. یکی از نقص هایی که در هنگام تولد برای نوزادان وجود دارد، فتق مادرزادی یا دیافراگمی می باشد. همچنین در صورتی که فردی با عضلات ضعیف شکمی به دنیا بیاید احتمال دارد، بعدا در زندگی با مشکل مواجه شود. البته می توان با رعایت برخی از شرایط این بیماری را کنترل کرد. این شرایط عبارتند از:

 • استفاده از تکنیک‌های مناسب برای بلند کردن، جهت جلوگیری از فشار و زور بیش از حد
 • خوردن وعده‌های غذایی کوچک‌تر
 • کاهش وزن در صورت چاقی
 • جلوگیری یا محدود کردن الکل و دخانیات
 • اجتناب یا محدود کردن غذاهایی خاص

موارد پیشگیری از باد فتق چیست؟ پس از این که عمل باد فتق انجام شد، به بیمار دستورالعمل های مناسبی داده خواهد شد. از جمله این موارد می‌توان به رژیم غذایی اشاره کرد که لازم است رعایت شود. یکی دیگر از این موارد نحوه مراقبت از محل برش و همچنین جلوگیری کردن از فشارهای جسمی می باشد. در برخی مواقع بدون در نظر گرفتن عملیات ترمیم، فتق عود می کند. همچنین ممکن است در اثر ضعف بافت ذاتی یا بهبودی طولانی مدت این بیماری به وجود آید. از عوامل خطرناکی که باعث عود این بیماری می‌ شوند می‌توان به استعمال دخانیات و چاقی اشاره کرد.

یکی دیگر از تخصص های دکتر ارولوژ درمان باد فتق می باشد. اگر به صورت مادرزاد دچار این بیماری هستید یا می خواهید از این بیماری پیشگیری کنید و یا نیاز به عمل جراحی دارید.

عوامل خطر بیماری باد فتق

در بسیاری از موارد باد فتق شکمی در زمان تولد وجود داشته و ممکن است در بسیاری از افراد بعدا به وجود آید. برخی از آنها دارای مسیر هایی می باشند که در طول رشد جنین مناطقی از ضعف در اثر مناطقی از ضعف دیواره شکم یا دهانه های که در حفره شکم وجود دارند تشکیل شده و هر عاملی که موجب بالا رفتن فشار قوی شکم می شود، در تشکیل فتق شکمی یا بدتر شدن آن موثر خواهد بود.

عوامل تأثیر گذار روی باد فتق چیست؟ از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مایع در حفره شکمی
 • سابقه خانوادگی فتق می‌تواند احتمال ابتلا به فتق را بیشتر کند.
 • عوامل خطرزا در باد فتق
 • چاقی
 • ایجاد کشش در حین حرکت روده یا دفع ادرار
 • بلند کردن اشیای سنگین
 • سرفه
 • بیماری مزمن ری


عوامل خطر بیماری باد فتق

عوارض بیماری باد فتق

مهم ترین عوارض باد فتق چیست؟ ممکن است برخی از افراد به باد فتق شکمی مبتلا شده باشد، اما هیچ کدام از علائم آن را نداشته باشند و فقط عضلات قسمت تحتانی مری آنها ضعیف خواهد شد. هنگامی که فردی به باد فتق مبتلا می شود، این دریچه که میان مری و معده است و بسته نخواهد شد و اسیدهای معده به داخل مری ریخته و این موضوع موجب سوزش در ناحیه سر دل، سرگیجه، خونریزی و درد شدید می شود. حتی ممکن است در شب فرد دچار احساس خفگی، سرفه و تنگی نفس شود.

مطالب مرتبط

خون ادراری

خون ادراری یا Hematuria، به حالتی گفته می‌شود که در