سنگ شکن برون اندامی ESWL

سنگ شکن برون اندامی

سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL یکی از انواع روش های سنگ شکنی کلیه می باشد که با استفاده از امواج شوک خارجی یا لیتوتریپسی انجام می پذیرد. این روش نخستین بار در دهه 1980 میلادی به عنوان یک روش کاملا غیر تهاجمی برای شکستن سنگ های درون کلیه و لوله یوریتر معرفی شد.

همانطور که می دانید سنگ کلیه، به‌ خصوص در کشور ما، یکی از بیماری‌های شایع در حوزه تخصص ارولوژی محسوب می‌شود. از لحاظ آماری حدود 20 درصد جامعه دچار سنگ کلیه هستند و با توجه به درد شدیدی که این سنگ ها ایجاد می کنند، این افراد مجبورند به طور مکرر به دکتر اورولوژیست و اورژانس مراجعه نمایند. که این مورد سبب اتلاف وقت و تحمیل هزینه های اضافی بر فرد خواهد شد. بدین منظور استفاده از یک روش درمانی مناسب بسیار با اهمیت است.

سنگ شکنی برون اندامی (ESWL) چیست؟

در روش سنگ شکنی برون اندامی (ESWL)، با متمرکز کردن امواج صوتی پر قدرت در نقطه هدف به تجزیه سنگ های کلیوی می پردازند که بعد از استفاده ار این روش درمانی فرد می تواند تکه های کوچک سنگ را از طریق ادرار دفع نماید.

سنگ های کلیه متشکل از بلورهای سخت و کوبررسی بوده و امکان دارد در یک یا هر دو کلیه افراد ایجاد شوند. به هم ریختن تعادل مواد معدنی بدن یکی از زمینه های ابتلا به سنگ کلیه می باشد. در غالب موارد تکه سنگ های کلیوی خود به خود از سیستم ادراری فرد پاکسازی می شوند، در غیر این صورت متخصص کلیه روش ESWL را به بیمار توصیه می کند.

حتما بخوانید:
درمان آندوسکوپیک سنگ های کلیه از طریق مجرای ادرار RIRS

با استفاده از روش ESWL دیگر نیازی به برش های جراحی جهت شکستن و خارج کردن تکه سنگ ها نخواهد بود. متخصص اورولوژی از لیتوتریپسی می تواند تنها برای برخی سنگ های خاص در کلیه و یوریتر استفاده کند. در نتیجه نمی توان از این روش برای تمامی سنگ ها و در همه نقاط استفاده کرد.

حتما بخوانید: با درد سنگ کلیه (رنال کولیک) چکار کنیم؟

سنگ شکنی برون اندامی

مزایای استفاده از سنگ شکن برون اندامی

در صورت اقدام به درمان ESWL بیمار می تواند از مزایای ذیل بهره مند گردد:

 • کاهش قابل توجه ناتوانی و مرگ و میر در اثر جراحی
 • غیر تهاجمی بودن و عدم نیاز به برش های جراحی
 • عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان
 • سنگ شکنی برون اندامی هزینه و عوارض جانبی کمتری در مقایسه با سایر روش ها دارد.
 • در کودکان و افراد لاغر پاسخ درمانی به سنگ شکن برون اندامی (ESWL) بهتر است.
 • درصد بالای بهبود بیماران درمان شده با این روش درمانی

حتما بخوانید: سنگ شکن درون اندامی TUL

مزایای سنگ شکن برون اندامی

مراحل انجام سنگ شکنی برون اندامی

درمان سنگ شکنی برون اندامی در مدت زمان نیم تا یک ساعت قابل انجام است. به طور معمول هر کلیه در یک جلسه درمانی تحت درمان قرار می گیرد. قبل از شروع کار به بیمار یک سرم وصل شده و داروی مسکنی تزریق می شود، افزون بر اینها، از یک شل کننده عضلانی نیز برای شل شدن عضلات استفاده می شود.

حتما بخوانید:
خارج کردن سنگ های کلیه از طریق پوست PCNL

پرستاری که روش درمانی را اجرا می کند، بسته به محل قرار گیری سنگ کلیوی (که ممکن است در کلیه یا میزنای باشد.)، از بیمار می خواهد که به پشت یا رو دراز بکشد. در ادامه با استفاده از امواج فراصوت محل دقیق سنگ های کلیوی مشخص می شود، پس از آغشته سازی پوست بدن بیمار به ژل، از دستگاهی به نام حسگر لیتوتریپتر برای تابیدن امواج صوتی پر قدرت، به سمت هر کدام از سنگ های کلیه، استفاده می کنند.

در حین افزایش تدریجی قدرت امواج صوتی تابشی، لازم است که بیمار کاملا ساکن و بدون حرکت باقی بماند، چرا که ممکن است سنگ از موقعیت در نظر گرفته شده، خارج شود.

در زمان انجام سنگ شکنی، به دلیل بکار گرفتن امواج صوتی پرقدرت، فرد ممکن است دردی گزنده را در پوست کمر خود احساس نماید. باید بدانید که تعداد سنگ های کلیه است که تعیین کننده جلسات درمانی می باشد تا در نهایت رهایی کامل از این سنگ ها حاصل گردد.

حتما بخوانید: درمان آندوسکوپیک سنگ های کلیه از طریق مجاری ادرار RIRS

مراحل سنگ شکنی برون اندامی

چه افرادی به درمان ESWL، پاسخ مناسبی نمی دهند؟

از جمله افرادی که کاندیدای مناسبی برای این نوع روش درمانی نیستند، می توان موارد ذیل را نام برد :

 • در زنان باردار اقدام به درمان سنگ شکنی برون اندامی (ESWL) به هیچ وجه توصیه نشده و بهتر است از روش های درون اندامی یا لیزر استفاده شود .
 • افرادی که مصرف کننده داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین و وارفارین و پلاویکس و .. هستند.
 • مبتلایان به آنوریسم رگ های بزرگ
 • کسانی که دچار عفونت سیستم ادراری اند.
 • بیمارانی با سنگ هایی از جنس سیستین و انواع خاصی از کلسیم، چرا که این سنگ ها با روش لیتوتریپسی به خوبی خرد نمی شوند.
 • انجام درمان ESWL در افراد با پیس میکر، نیازمند هماهنگی با متخصص قلب است.
 • سنگ شکن برون اندامی گزینه مناسبی برای سنگ های بیش از ٢/۵-٢ سانتیمتر نمی باشد.
حتما بخوانید:
سنگ شکن درون اندامی TUL

حتما بخوانید: خارج کردن سنگ های کلیه از طریق پوست PCNL

چه افرادی به ESWL پاسخ نمی دهند

عوارض استفاده از سنگ شکن برون اندامی کلیه

با وجود اینکه سنگ شکنی برون اندامی در طی چندین دهه به عنوان روشی با امنیت بالا مورد استفاده قرار می گیرد، اما باید در نظر داشته باشید که باز هم عوارض و ریسک های احتمالی خاصی وجود دارند که بهتر است بیماران از قبل با آن ها آشنایی داشته باشند:

 • وجود مقداری خون (هماچوری) و قطعات سنگ ها در ادرار شما برای دو تا سه روز
 • کبودی و تاول بر روی پوست در قسمتی که درمان صورت گرفته است.
 • آسیب به بافت یا ارگان های کناری از قبیل آسیب به عضلات روده ها، عروق و بافت های مجاور کلیه (طحال و کولون)
 • عفونت مجاری ادراری و بروز تب و لرز شدید از جمله ریسک های پیش رو است که ممکن است برای درمان آن ها نیاز به آنتی بیوتیک باشد.
 • انسداد میزنای به دلیل گیر کردن قطعات سنگی
 • عفونی شدن کلیه که با علائمی از قبیل اسپاسم ناگهانی، درد شدید هنگام ادرار کردن و تب همراه است. در صورت مشاهده این علائم فورا با دکتر اورولوژ خود تماس بگیرید.
 • شکستن ناقص و غیر موثر سنگ ها: متاسفانه با وجود اینکه موفقیت این پروسه درمانی موثر برای سنگ های کلیوی و مجاری ادراری به اثبات رسیده است، باز هم در برخی شرایط ممکن است سنگ ها علی رغم انجام چندین جلسه لیتوتریپسی مقاومت نشان دهند.
حتما بخوانید:
سنگ شکن درون اندامی TUL

مراقبت های بعد از انجام سنگ شکنی برون اندامی

پس از گذراندن پروسه درمانی ESWL و پایدار شدن علائم حیاتی، بیمار می تواند مرخص شود. مصرف دارو های تجویز شده و مایعات بیشتر (در حدی که ادرار شما به رنگ زرد روشن در آید.)، استراحت کافی و تحرک، در تسریع روند خروج خرده سنگ ها و پاکسازی سیستم ادراری نقش بسزایی دارد.

همچنین زمانی که دیگر خون در ادرار خود مشاهده نکردید، می توانید فعالیت های سنگین تر مانند ورزش و پیاده روی طولانی را از سر بگیرید.

پس از 2 تا 3 هفته دنبال کردن تجویزات ارائه شده از سوی دکتر اورولوژ، سیستم ادراری بیمار تحت تصویربرداری (سونوگرافی/ رادیوگرافی KUB) قرار می گیرد تا درصد موفقیت عمل و همینطور وجود خرده سنگ های احتمالی باقیمانده مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که نیاز باشد تا عمل سنگ شکنی مجددا انجام گیرد، بیمار مجاز است تنها تا حداکثر 3 مرتبه دیگر این روش درمانی را تکرار کند و در صورت عدم درمان، روش های درمانی دیگری توصیه خواهد شد.

برای آشنایی بیشتر با این مباحث به بخش مقالات سایت دکتر داریوش محمدی بهترین متخصص اورولوژی در جنت آباد مراجعه فرمایید.

خدمات دیگر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر داریوش محمدی متخصص اورولوژی میباشد.
©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن