اورولوژی چیست و اورولوژیست کیست؟

اورولوژی و اورولوژیست

اورولوژی و اورولوژیست – اورولوژی علمی است که به تشخیص و درمان بیماری های سیستم ادراری تناسلی می پردازد. و اورولوژیست فردی است که با دانش خود به درمان بیماری های دستگاه ادرار و اندام های تناسلی مردان و زنان می پردازد. این دسته از پزشکان می توانند بیماری های مختلفی که مربوط به دستگاه های ادراری مانند کلیه ها، غدد فوق کلیه، مثانه، مشکلات مجاری ادرار، اندام تولید مثل مردان مانند اپیدیم، کیسه منی و بیضه ها هستند را درمان کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر به زمینه کاری پزشکان متخصص اورولوژ بپردازیم.

اورولوژی چیست؟

اورولوژی یک دانش پزشکی است که در آن، بیماری های دستگاه ادراری زنان و مردان، تشخیص داده شده و درمان می شود. این علم همچنین به هر چیزی که شامل دستگاه تولید مثل در مردان باشد می پردازد و بیماری های آن را درمان می کند.

همچنین در تعریف دیگر می توان گفت اورولوژی بخشی از مراقبت های بهداشتی است که با دستگاه ادراری زن و مرد (شامل بخش های مختلفی اعم از کلیه ها، مثانه و مجرای ادرار) سروکار دارد. همچنین با اندام های مردانه ای که قادر به تولید نوزاد هستند (از جمله آلت تناسلی، بیضه ها و پروستات و …) سروکار دارد. از آنجا که مشکلات سلامتی در این اعضای بدن ممکن است برای همه اتفاق بیفتد، سلامت اورولوژی مهم است.

اورولوژی
شاخه های مختلف اورولوژی

شاخه های مختلف اورولوژی

اورولوژی به عنوان یک تخصص جراحی نیز شناخته می شود. علاوه بر مهارت جراحی، یک متخصص اورولوژی باید دانش طب داخلی، امراض اطفال، زنان و سایر بخش های مراقبت های بهداشتی داشته باشد. این به این دلیل است که متخصص ارولوژی با طیف گسترده ای از مشکلات بالینی روبرو می شود. دامنه علم اورولوژی بزرگ است و انجمن اورولوژی آمریکا آن را به هفت قسمت فوق تخصصی تقسیم بندی نموده است:

 • اورولوژی کودکان (اورولوژی کودکان)
 • سرطان شناسی اورولوژی (سرطان های اورولوژیک)
 • پیوند کلیه (کلیه)
 • ناباروری مردانه
 • Calculi یا سنگ گری (سنگهای مجاری ادراری)
 • اورولوژی زن
 • عصب شناسی (کنترل سیستم عصبی اندام های دستگاه ادراری تناسلی)

اورولوژیست کیست؟

متخصص اورولوژی که با نام اورولوژیست نیز شناخته می شود، به عنوان یک پزشک شناخته می شود که متخصص در بیماری های دستگاه ادراری و سیستم تولید مثل مردان می باشد.

پس از تشخیص مشکلات دستگاه ادراری، پزشکان این بیماران را به متخصص اورولوژی ارجاع می دهند که این متخصص می تواند در حوزه درمان بیماری های میزنای، کلیه ها، مجاری ادراری، مثانه ها، غدد فوق کلیوی درمان را انجام دهد. اورولوژیست ها در مردان می توانند بیماری های خاص این افراد از جمله بیماری های آلت تناسلی، پروستات، کیسه منی، اپیدیدیم، پروستات و بیضه را درمان می کنند.

در بعضی موارد این افراد ممکن است عمل جراحی انجام دهند. به عنوان مثال، آنها ممکن است سرطان را از بین ببرند یا انسداد مجاری ادراری را باز کنند. اورولوژیست ها در اماکن مختلفی از جمله بیمارستان ها، کلینیک های خصوصی و مراکز ارولوژی کار می کنند.

اورولوژیست کیست
بیماری های قابل درمان توسط اورولوژیست

بیماری های قابل درمان توسط اورولوژیست

اورولوژیست ها طیف گسترده ای از بیماری های مربوط به سیستم ادراری را با فراگیری این دانش مورد درمان قرار می دهند. همانطور که گفتیم، اورولوژیست ها می توانند بیماران خود را در سه دسته مردان، زنان و کودکان تقسیم بندی کنند. با توجه به این مورد، باید گفت این متخصصان می توانند بیماری ها و مشکلات زیر در مردان را درمان کنند:

 • بیماری های کلیوی
 • سنگ کلیه
 • سرطان قسمت های مختلف دستگاه ادراری که می توان شامل بیضه ها، غدد فوق کلیوی، غده پروستات، کلیه ها، آلت تناسلی مرد
 • ناباروری
 • عفونت ها در قسمت های مختلف دستگاه ادراری که به صورت مخفف UTI شناخته می شود
 • واریکوسل یا بزرگ شدن رگ های بیضه
 • سندرم درد مثانه
 • بزرگ شدن غده پروستات
 • اختلالاتی در نعوظ
 • پروستاتیت

همچنین مشکلاتی که در زنان قابل درمان هستند، عبارتند از:

 • سنگ کلیه
 • عفونت ها در دستگاه های مختلف ادراری
 • سندرم درد مثانه
 • بی اختیاری ادرار
 • افتادگی مثانه
 • سرطان های قسمت های مختلف غدد کلیوی، مثانه و کلیه ها
 • مشکل بیش فعال بودن مثانه

مشکلات قابل درمان در کودکان عبارتند از شب ادراری که می تواند در کودکان متداول باشد، بیضه های رشد نیافته و مشکلات مربوط به دستگاه ادراری.

نحوه درمان

اورولوژیست یا متخصص کلیه باید برای انجام معاینات خود حتما به اطلاعات پزشکی، وضعیت بیمار و سابقه های بیماری هایی که داشته است، دسترسی داشته باشد. دکتر اورولوژیست برای درمان نیاز دارد تا آزمایشاتی را روی بیمار انجام دهد که عبارتند از آزمایش های مربوط به تصویربرداری، سیستوسکوپ، آزمایش ادرار، نمونه برداری و … .

با انجام این آزمایشات، اورولوژیست می تواند بیماری را تشخیص داده و بسته به شرایط از شیوه های مختلفی برای درمان آن از طریق درمان تحت دارو و مراقبت های پزشکی یا جراحی اقدام کند.

نحوه درمان

دکتر داریوش محمدی اورولوژیست ، یکی از متبحرترین و بهترین پزشکان در زمینه اورولوژی می باشند. ایشان در زمینه های مختلف اورولوژی مردان ، زنان و کودکان فعال هستند. دکتر محمدی پزشک متخصص دستگاه تناسلی مردان در تهران و بهترین متخصص اورولوژی در جنت آباد می باشد.


پرسش و پاسخ اورولوژی و اورولوژیست

اورولوژی زنان بر وضعیت دستگاه تناسلی و ادراری زن متمرکز است. دلایل بی اختیاری ادراری در زنان و مردان متفاوت است و در زنان علل بی اختیاری ادراری شامل عفونت ادراری واژینال ، شل بودن عضلات و اختلالات مادرزادی مثانه و … می شود.
از مواردی که به اورولوژی مردان مربوط می شود: درمان سنگ های ادراری بصورت طبی و جراحی، بیماری های مادرزادی سیستم ادراری و تناسلی، سرطان های این سیستم، اختلالات جنسی و ناباروری مردان، بیماری های خوش خیم و بدخیم پروستات، بیماری های بیضه و کیسه بیضه، بیماری ها و جراحی های دستگاه تناسلی خارجی مردان
لیست عمل جراحی هایی که توسط اورولوژیست انجام می شود : Tul(خارج کردن سنگ از طریق مجرا) – Turp(رزکسیون پروستات از طریق مجرا) – APR-sling (اصلاح افتادگی مثانه و رحم) – Pcnl(خارج کردن سنگ کلیه از طریق پوست) – Turt(خارج کردن انواع تومور از طریق مجرا) – Reimplant (ترمیم حالب یا مثانه) – واریکوسل (درمان ناباروری ها به علت کارکرد نامناسب عروق بیضه ها) – پروستاتکتومی (برداشتن پروستات از طریق برش جراحی) – سیستوسکوپی (تشخیصی ودرمانی جهت دیدن مثانه با دستگاه) – یورتروسکوپی (تشخیصی ودرمانی جهت دیدن حالبها با دستگاه) – هیدروسل (درمان تجمع آب در اطراف کیسه بیضه به روش جراحی) – ارکیدوپکسی (ترمیم udt یا بیضه نزول نکرده) – جراحی سنگ باز یا نفرو لیتوتومی(خارج کردن سنگ از طریق برش جراحی) – هرنی (ترمیم انواع فتق ناحیه کشاله ران) – نفرکتومی (جراحی و برداشتن کلیه ) – اینترنال یورتروتومی (ترمیم تنگی مجرا ) – رادیکال سیستکتومی (برداشتن مثانه وایجاد مثانه مصنوعی) – ارکیدکتومی (برداشتن یک یا هر دو بیضه) – بیوپسی پروستات یا بیضه (نمونه برداری از پروستات جهت تشخیص انواع توده های خوش خیم وبد خیم)
در اورولوژی مردان به بررسی و درمان بیماری های دستگاه تناسلی مردان پرداخته می شود. دستگاه تناسلی مردان عبارت است از: بیضه ها ، اپی دیدیم ، واز دفران ، کیسه های منی ، پروستات ، آلت تناسلی
خوشبختانه با افزایش تعداد اورولوژیست خانم در کشور در طی دو دهه گذشته امکان دستیابی بیمارانی که نیاز به اورولوژیست خانم دارند، به این رشته تخصصی راحتتر فراهم شده است. شایعترین مواردی که بیماران جهت درمان آن به اورولوژیست خانم مراجعه می کنند، شامل درمان بی اختیاری ادراری ، سوزش ادرار ، عفونت های مکرر ادراری ، سنگ و تومور سیستم ادراری است.
اگر از عفونت پروستات و یا مشکلات دیگر سیستم ادراری تناسلی رنج می برید 5، ابزار یا روش تشخیص رایج که توسط متخصصین اورولوژیست مورد استفاده قرار می گیرد، به شرح زیر می باشد: 1) آزمایش فیزیکی 2) آزمایش خون 3) آزمایش ادرار 4) سونوگرافی و دیگر تکنیک های تصویری 5) آزمایش منی (تحلیل اسپرم)
اگر درد بیضه دارید و یا توده‌ای را در آن احساس می‌کنید – خون در ادرار – اگر PSA بالایی دارید – سرطان پروستات – قادر به دفع ادرار نمی باشد (احتباس ادراری) – سنگ کلیه – توده‌های کلیوی و یا تومورها – ناباروری در مردان
سیستم مجاری ادرار – سیستم تولید مثل مردان – سرطان مثانه – اختلال در نعوظ – ناباروری – سیستیت بینابینی – بیماری های کلیوی – سنگ کلیه – پروستاتیت – عفونت مجاری ادراری – واریکوسل
آزمایش فیزیکی – آزمایش خون – آزمایش ادرار – سونوگرافی و دیگر تکنیک های تصویری – آزمایش منی (تحلیل اسپرم)
تشخیص و درمان بیماری هایی از قبیل بیماری های کلیه و مجاری ادراری، بیماری سنگ کلیه ، سرطان های اورولوژیک ، مشکلات پروستات ، اختلالات عملکرد پستان و مشکل عدم توانائی در کنترل ادرار ، در کودکان مشکل شب ادراری و اختلال در عملکرد و تولید مثل سیستم جنسی مردان در بخش اورولوژی توسط متخصص اورولوژ درمان می گردد. درمان سنگ کلیه – ناباروری (نازایی) در مردان – بیماری های اورولوژیکی کودکان – چکاپ پروستات – درمان بزرگ شدن پروستات – اوروانکولوژی
بدون معطلی و با کمترین هزینه می توانید از پزشکان کلیه با تجربه مشاوره بگیرید. دکتر کلیه آنلاین ، تنها با یک تماس در خانه و در زمان دلخواه خود حضور پیدا می کند. لیست بهترین پزشکان متخصص یا فوق تخصص جراحی کلیه ، مجاری ادراری و … و کلینیک با امکان نوبت دهی آنلاین برای روز و ساعت مشخص در سایت های متعدد قابل جستجو می باشد. و اطلاعاتی مانند: دکتر جراحی کلیه ، مجاری ادراری و تناسلی خوب چه فوق ‌تخصص‌ها و فلوشیپ‌هایی را دارد؟ می توانید در این سایت ها بیابید.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر داریوش محمدی متخصص اورولوژی میباشد.
©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن