جراحی ارولوژی و یا در اصطلاح فارسی تخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار، شاخه ای از علوم پزشکی است که در ارتباط با جراحی سیستم کلیوی، مجاری ادراری و تولید مثلی مردانه بوده و نقش بسیار مهمی در پیشگیری و درمان بیماری های موثر در ناباروری های مردان خواهد داشت. به منظور آشنایی بیشتر و بهتر با انواع عمل های جراحی اورولوژی با ما همراه باشید.

انواع عمل های جراحی اورولوژی چیست؟

یکی از مهمترین و اصلی ترین درمان‌های انجام شده در این شاخه از علم پزشکی، جراحی ارگان های مرتبط با سیستم کلیوی، مجاری ادراری و سیستم های مرتبط با دستگاه تولید مثل مردانه در روش های مختلف، سنتی و مدرن است. امروزه انواع مختلف جراحی اورولوژی دست خوش تغییرات و پیشرفت های بسیار زیادی شده و توانسته است با دقت بسیار بالا، کمترین عوارض جانبی و بالاترین میزان رضایت بخشی از نتایج عمل جراحی توسط متخصص اورولوژی انتخاب و انجام شوند.

حتما بخوانید: خدمات کلینیک اورولوژی دکتر داریوش محمدی

انواع عمل های جراحی اورولوژی

جراحی سنگ کلیه

جراحی خارج نمودن سنگ کلیه از رایج ترین و شناخته شده ترین عمل های جراحی اورولوژی توسط دکتر اورولوژ است. این نوع از جراحی ارولوژی به سه شکل خارج نمودن سنگ از بافت کلیه، پوست و یا خارج نمودن سنگ از طریق مجرا انجام خواهد شد.

جراحی واریکوسل

یکی دیگر از انواع جراحی اورولوژی در جمعیت آقایان، جراحی واریکوسل و یا همان واریس تناسلی مردانه است. این نوع از جراحی به سه شکل جراحی واریکوسل سنتی، جراحی واریکوسل میکروسرجری و جراحی واریکوسل لاپاراسکوپی متناسب با وضعیت بیمار توسط متخصص ارولوژی انتخاب و اجرا خواهد شد.

حتما بخوانید: جراحی میکروسکوپی واریکوسل

جراحی سنگ کلیه

سیستوسکوپی و یورتروسکوپی

نوع بسیار مهم از جراحی های سرپایی ارولوژی، جراحی سیستوسکوپی به منظور تشخیص و درمان مشکلات مثانه با استفاده از دستگاه های مدرن و مشاهده بافت داخل مثانه و یورتروسکوپی به منظور تشخیص و درمان شکلات حالب ها با استفاده از دستگاه های مدرن و مشاهده بافت حالب است. معمولا این نوع از جراحی های اورولوژی تحت بیهوشی عمومی انجام شده و احتیاج به بستری طولانی مدت نخواهد داشت.

نفروکتومی از انواع عمل های جراحی اورولوژی است

نفروکتومی و یا اصطلاحاً جراحی برداشتن بخشی و یا تمام کلیه توسط اورولوژ یکی دیگر از جراحی های مربوط به سیستم کلیوی و مجاری ادرار است.

انواع عمل های جراحی اورولوژی مربوط به فتق

فتق به بیرون زدگی اندام ها و احشای درونی بدن مانند روده، بیضه و بسیاری از قسمت های دیگر بدن گفته می شود. این عارضه در جمعیت آقایان از شیوع بسیار بیشتری نسبت به خانم ها برخوردار بوده و اعمال جراحی مربوط به ترمیم انواع مختلف و فتق کشاله ران، فتق شکمی و فتق اندام های تناسلی از مهمترین جراحی‌های ارولوژی به شمار می‌آیند.

حتما بخوانید: عمل جراحی پروستات بدون برش جراحی TURP

انواع جراحی اورولوژی

جراحی هیدروسل

تجمع آب و در برخی موارد مواد سمی در اطراف بافت بیضه یکی دیگر از مشکلات ایجاد شده در جمعیت آقایان است که به دلایل مختلفی از جمله واریکوسل درمان نشده و پیشرفته ایجاد خواهد شد. خارج نمودن تجمع مایعات و یا اصطلاحاً هیدروسل در اطراف بیضه توسط دکتر ارولوژ یکی دیگر از جراحی های اورولوژی محسوب می شود.

جراحی ‏ارکیدوپکسی در نهان بیضگی

یکی دیگر از انواع جراحی اورولوژی به ویژه اورولوژی کودکان مربوط به ارکیدوپکسی است. این جراحی به منظور پایین آوردن بیضه نزول نکرده در پسر بچه ها انجام شده و یکی از درمان‌های موثر در بهبود نهان بیضگی به شمار می‌آید.

رادیکال سیستکتومی

این نوع از جراحی اورولوژی مربوط به برداشتن مثانه و ایجاد مثانه مصنوعی در بیماران است.

اینترنال یورتروتومی

انسداد و یا تنگی مجرای ادرار نیز یکی دیگر از مشکلات شایع به ویژه در جمعیت آقایان است. این عارضه به دلایل متفاوتی مانند عفونت های مکرر و درمان نشده، مشکلات عصبی، تومورهای پیشرفته، مشکلات مربوط به پروستات و بسیاری از عوامل دیگر ایجاد شده و منجر به بروز اختلالات ادراری خواهد شد. جراحی یورتروتومی به منظور باز کردن و برطرف نمودن تنگی مجرای ادرار انجام خواهد شد.

حتما بخوانید: جراحی پروستات با برش جراحی OPEN PROSTTECTOMY

بیوپسی از بافت پروستات و یا بیضه

بیوپسی از بافت پروستات و یا بیضه

یکی دیگر از مهم‌ترین جراحی های سرپایی و رایج توسط دکتر اورولوژیست، نمونه برداری و یا اصطلاحاً بیوپسی از بافت بیضه، مثانه و پروستات است. از جراحی به منظور تشخیص توده های خوش خیم و بدخیم موجود در ارگان های ذکر شده انجام خواهد شد.

خوشبختانه امروز تمامی جراحی های اورولوژی انجام شده توسط متخصص کلیه در بزرگسالان و کودکان پیشرفت بسیار زیادی نموده و در بسیاری از مراکز، کلینیک های تخصصی و بیمارستان‌های کشور انجام خواهند شد. ورود و گسترش دستگاه های و پیشرفته به این علم منجر به جایگزین شدن جراحی های میکروسرجری و لاپاراسکوپی با تمامی جراحی های سنتی شده و یکی از مهمترین تحولات رضایت بخش علم ارولوژی در جمعیت بیماران به شمار می‌آید.

شاید سوالاتی از قبیل اورولوژی مردان چیست؟ اورولوژی زنان چیست؟ انواع جراحی بیضه، انواع عمل سنگ کلیه و انواع جراحی های اورولوژی ذهن شما را مشغول کرده باشد. دکتر داریوش محمدی اورولوژیست بهترین متخصص اورولوژی در جنت آباد در سایت خود به تمام سوالات شما پاسخ می دهد. اگر نیاز به جراحی کلیه و مجاری ادراری دارید دکتر ارولوژیست انواع عمل جراحی کلیه مانند: عمل جراحی turbt، عمل جراحی turt، عمل جراحی turp با جدیدترین وسایل اورولوژی و با دستیار اورولوژی حرفه ای خود انجام می دهد. اگر دچار سنگ کلیه شدید و نیاز به جراحی باز سنگ کلیه دارید با مراجعه به مرکز درمانی دکتر محمدی متخصص ارولوژ با مناسب ترین هزینه عمل کلیه را انجام دهید.