متخصص اورولوژی کودکان کیست؟

اورولوژی-کودکان

متخصص اورولوژی کودکان کیست؟

در صورتی که کودکی با مشکلات مربوط به دستگاه تناسلی یا دستگاه ادراری مواجه شود، لازم است که حتماً به یک متخصص اورولوژی کودکان یا متخصص کلیه مراجعه کند. در این زمینه ضروری است که کودک خود را نزد یک متخصص ارولوژی با تجربه برای درمان برد.

متخصص اورولوژی کودکان

متخصص اورولوژی کودکان فردی است که می ‌تواند مشکلات مربوط به ادرار و دستگاه تناسلی را در کودکان تشخیص دهد و برای درمان آن اقدام کند. اورولوژی کودکان از مدیریت دستگاه تناسلی و اداری تشکیل شده است که ممکن است در هر سنی برای کودک اتفاق بیفتد و روی مشکلات پیشرونده که باعث صدمه دیدن به کلیه و مثانه و مجاری ادراری و دستگاه تنفس تناسلی می شود، تاثیر زیادی می گذارد. اورولوژ کودکان دارای فوق تخصص جراحی پزشکی مربوط به اختلالات سیستم تناسلی کودکان می باشد.

متخصص اورولوژی کودکان می‌تواند مشکلات مربوط به ارولوژی کودکان دختر و پسر را از تولد تا سنین اولیه درمان نماید. رایج ترین مشکلات مربوط به کودکان شامل اندام های تولید مثل و بیضه و اختلالات ادرار می باشد که می توان برای درمان آن ها به ارولوژیست کودکان مراجعه کرد.

متخصص اورولوژی کودکان

خدمات قابل ارائه توسط متخصص اورولوژی کودکان

دکتر اورولوژیست خوب خدمات مختلفی انجام می دهد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جراحی کشاله ران در دوران کودکی و نوجوانی که شامل مواردی مثل بیضه ها، هیدروسل، فتق و واریکوسل است.
  • ارزیابی و مدیریت در رابطه با مشکلات دستگاه ادراری پیش از تولد
  • ترمیم و درمان دستگاه ادراری
  • سازماندهی و مدیریت جراحی بیماران کلیوی و مدیریت جراحی تومورها و بدخیمی های کلیه و مثانه
  • تشخیص و شناسایی و رفع اختلالات دستگاه تناسلی و ریفلاکس رگ های وریدی و مجاری ادراری که به عمل نیاز خواهد داشت.
  • ارزیابی و مدیریت مشکلات دستگاه ادراری که با شرایط عصبی مثل اسپینا بیفید مربوط می باشد.

متخصص اورولوژی چگونه کودک را برای درمان آماده می کند؟

معمولا کودکان مانند بزرگترها قادر به بیان اینکه از چه چیزی ناراحت هستند نبوده و نمی توانند درد خود را به طور کامل توضیح دهند. همچنین آنها در رابطه با سوالات پزشکی قادر به دادن پاسخ درست نیستند. متخصص اورولوژی کودکان می‌تواند روی نیازهای والدین و کودکان تمرکز کرده و حتی در برخی موارد که آنها دارای مشکل خجالتی بودن یا حساس بودن هستند، از طریق بررسی رفتار کودک می‌توانند او را درمان کرده و جهت درمان او را به همکاری دعوت کند. همچنین یک دکتر اورولوژی دارای تجهیزات مخصوصی برای کودکان است که می تواند با ایجاد محیطی آرام و بدون تهدید موجب آرامش کودک شده و برای درمان او اقدام نماید.

بیماری های اورولوژی کودکان

در کودکان بروز بسیاری از عوارض در زمان تولد شایع می باشد. از جمله آنها می‌توان به دستگاه تناسلی یا سیستم ادراری کودکان اشاره کرد که شامل موارد زیر است می باشد:

  • واریکوسل

از مجموعه ای از رگ های بزرگ شده که به رگ های واریسی شباهت دارند، تشکیل شده و در امتداد اسپرماتیک کورد قرار دارد. در هر زمانی ممکن است این بیماری اتفاق بیفتد. ولی معمولاً مشکل در بین بزرگسالان دیده می شود. همچنین در نوجوانان نیز ممکن است موجب اختلال در رشد بیضه ها شود و در برخی مواقع در سال های بعدی باعث ناباروری خواهد شد.

  • ریفلاکس وزیکویورترال

این مشکل هنگامی بروز پیدا می‌کند که در آن به جای اینکه ادرار به شکل یک طرفه از مثانه خارج شود، مجدداً وارد کلیه ها خواهد شد. به علت عملکرد نادرست ساختار دریچه ای شکلی که ادرار را از کلیه به مثانه تخلیه می کند این مشکل در کودکان اتفاق خواهد افتاد.

  • بیضه نزول نکرده

این مشکل که با نام کریپتورکیدیسم نیز شناخته می شود، زمانی رخ می‌دهد که یک بیضه به جای اینکه داخل کیسه بیضه بالاتر قرار گیرد، در مکانی غیر طبیعی قرار گرفته است.

  • هیپوسپادیاس

هنگامی که لوله ای که ادرار از آن خارج می ‌شود به جای سر آلت در نقطه ای در زیر آلت تناسلی باز خواهد شد، این مشکل بروز پیدا می کند.

بیماری های اورولوژی کودکان

درمان بیماری های اورولوژی کودکان

در رابطه با درمان بیماری های اورولوژی کودکان می توان گفت که این درمان به موارد مختلفی بستگی دارد. با در نظر گرفتن سن کودک، مشکل مربوط به دستگاه ادراری کودک، پایداری مشکل مربوطه و … درمان متفاوت خواهد بود. یک متخصص اورولوژی کودکان دارای تجربه و صلاحیت های لازم برای درمان کودکانی است که به بیماری دستگاه تناسلی یا مجاری ادراری مبتلا شده اند و با توجه به نوع مشکل دستگاه تناسلی(کلیه ها، مجرای ادرار، مثانه) می تواند برای درمان اورولوژی کودکان اقدام کند‌. متخصص اورولوژی کودکان در مدیریت بیماری های اورولوژی کودکان دارای تجربه کافی است.

پاسخ به سوالات متداول شما

مطالب مرتبط