درد بعد از عمل لیزر سنگ کلیه

لیزر سنگ کلیه

درد بعد از عمل لیزر سنگ کلیه

درد بعد از عمل لیزر سنگ کلیه از موارد شایعی است که در بیماران بعد از روش درمانی لیزر تجربه می کنند. امروزه گزینه‌های درمانی بسیار خوبی برای تسکین درد بیماران مبتلا به سنگ کلیه وجود دارد. با این حال اطلاع از درد بعد از عمل لیزر سنگ کلیه شناخت بهتری نسبت به آن به شما خواهد داد. اگر شما و پزشکتان در مورد انتخاب های خود صحبت کرده اید و تصمیم گرفته اید که لیزر هولمیوم انجام دهید، بهترین روش را انتخاب کردید.

در این مقاله به بررسی درد بعد از عمل لیزر سنگ کلیه خواهیم پرداخت.

ایجاد درد بعد از عمل لیزر سنگ کلیه

ممکن است پس از جراحی لیزر همچنان درد داشته باشید. اگر بین کلیه و حالب استنت دارید، بیشتر درد احتمالاً از استنت ناشی می شود زیرا می تواند روی کلیه یا مثانه ساییده شود. همچنین ممکن است باعث شود احساس کنید که مجبور هستید ادرار کنید و ممکن است مقداری خون در ادرار ایجاد کند. مردان ممکن است در آلت تناسلی یا بیضه نیز درد داشته باشند. در کل این پروسه، چکاپ های لازم انجام می شود. برای اطلاع از اینکه چکاپ اورولوژی چیست می توانید به مقاله آن مراجعه کنید.

پزشک شما پس از جراحی داروها را تجویز می کند. به طور کلی، این داروها ممکن است شامل آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت، داروهای ضد درد و شاید چیزی برای درمان اسپاسم مثانه و سوزش ادرار باشد.

مقدار زیادی آب بنوشید تا استنت را روان کند و سنگ های کوچک را تشویق کنید تا از کلیه خارج شوند. به احتمال زیاد تمایل بیشتری به ادرار کردن دارید، بنابراین ممکن است بخواهید نزدیک دستشویی بمانید.

روز بعد یا به محض اینکه احساس راحتی کردید می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. از تمرینات و فعالیت بدنی با شدت بالا تا زمانی که استنت خود را برداشته اید صرف نظر کنید. برخی از داروهای ضد درد فعالیت هایی مانند رانندگی را محدود می کنند. بنابراین هشدارهای روی برچسب دارو را بررسی کنید. پزشک توصیه های بیشتری برای شما خواهد داشت تا درد بعد از عمل لیزر سنگ کلیه کاهش یابد باید این توصیه ها را رعایت کنید.

درد بعد از  لیزر سنگ کلیه

مراقبت های بعد از لیزر سنگ کلیه

به منظور بهبود درد بعد از عمل لیزر سنگ کلیه، بایستی برخی موارد مراقبتی را رعایت کنید. حدود 1 هفته پس از جراحی، جراح یا دستیاران او شما را ویزیت خواهند کرد. اگر استنت دارید، در این مرحله با یک ابزار کوچک (سیستوسکوپ) برداشته می شود. این کار مجدداً از طریق مثانه انجام می شود و می تواند با هوشیاری در مطب انجام شود. انجام این مرحله باعث ایجاد درد بعد از عمل لیزر سنگ کلیه می شود. گاهی اوقات، اگر جراح شما احساس کند که به بهبودی کمک می کند، استنت طولانی تر باقی می ماند. استنت می تواند تا 3 ماه بماند، بنابراین اگر برداشتن استنت شما به تاخیر افتاد نگران نباشید. استنت باید برداشته شود. استنت شما در ویزیت های بعد برداشته خواهد شد و درد بعد از عمل لیزر سنگ کلیه بهبود خواهد یافت.

برخی روش های دیگر که می تواند باعث بهبود شما و کاهش درد بعد از عمل لیزر سنگ کلیه شود عبارتند از:

  • نوشیدن آب فراوان
  • نوشیدن مایعات
  • رژیم غذایی که آب و ویتامن کافی به بدن برساند
  • استفاده از مسکن ها طبق تشخیص پزشک
  • حمام آب گرم
  • پرهیز از انجام فعالیت های سنگین تا پایان دوره نقاهت

از آنجایی که سنگ کلیه یک مشکل مزمن است، ممکن است در آینده دوباره تشکیل شود. اکنون علائم را می‌شناسید و می‌دانید که درمان‌های مؤثری در دسترس هستند. توصیه های اورولوژیست خود را برای کمک به جلوگیری از سنگ کلیه در آینده دنبال کنید و در صورت بازگشت علائم، از گرفتن نوبت دکتر دریغ نکنید.

یک پاسخ
  1. با سلام اقای دکتر من ۴۰ روز پیش عمل لیزری برا کلیه انجام دادم سنگی به اندازه ۶ میل قسمت کلیه چپ بهد این مدت گاهی وقتا احساس درد شدیدی دارم در ناحیه شکمم چیکار میشه کرد؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط