درد بعد از عمل لیزر سنگ کلیه

لیزر سنگ کلیه
آنچه می خوانید...

امروزه گزینه‌های درمانی بسیار خوبی برای تسکین درد بیماران مبتلا به سنگ کلیه وجود دارد. اگر شما و پزشکتان در مورد انتخاب های خود صحبت کرده اید و تصمیم گرفته اید که لیزر هولمیوم (Holmium laser) برای شما بهترین است، در اینجا به برخی از سوالات رایج در مورد این روش پاسخ داده شده است.

جراحی سنگ کلیه با لیزر چگونه کار می کند؟

این جراحی کم تهاجمی است و نیازی به هیچ برشی روی بدن شما ندارد. هنگامی که شما بیهوش هستید، یک ابزار کوچک به نام (اورتروسکوپ) در مجرای ادرار و مثانه قرار می گیرد تا به حالب و کلیه شما دسترسی پیدا کند.

هنگامی که سنگ دیده می شود، از فیبر لیزری برای انتقال انرژی هولمیوم استفاده می شود تا سنگ کلیه شما را تجزیه کند. جراح برخی از قطعات را با یک سبد کوچک از مجرای ادرار خارج می کند و قطعات کوچکتر را می توان بعداً با ادرار دفع کرد. جراح همچنین ممکن است از لیزر هولمیوم پرقدرت با انتشار فرکانس بالا استفاده کند که سنگ ها را به پودر ریز تبدیل می کند. پس از جراحی می توانید ذرات ریز را در ادرار خود دفع کنید. یک راه کارآمدتر برای انتقال لیزر هولمیوم تعدیل انرژی و فرکانس لیزر است که ممکن است منجر به تکه تکه شدن سنگ می شود.

نمونه سنگ کلیه

جراح احتمالا لوله ای به نام استنت را بین کلیه و مجرای ادرار قرار می دهد. این کار باعث بهبودی می شود و به قطعات کوچک سنگ اجازه می دهد راحت تر عبور کنند. مهمتر از همه، این استنت به کلیه شما اجازه می دهد در طول فرآیند بهبودی تخلیه شود. استنت حدود 1 هفته پس از جراحی برداشته می شود. طول عمل جراحی معمولاً کمتر از 1 ساعت است که بستگی به اندازه و تعداد سنگ کلیه شما دارد.

در روز جراحی چه اتفاقی می افتد؟

جراح شما دستورالعمل های خاصی را در مورد اینکه با داروها و رژیم غذایی خود قبل از تاریخ عمل خود انجام دهید، به شما می دهد. اکثر درمان های لیزری سنگ کلیه به صورت سرپایی انجام می شود، بنابراین می توانید همان روز ترخیص شده و به خانه بروید.

شما بیهوشی عمومی خواهید داشت، بنابراین طی جراحی هیچ چیزی احساس نخواهید کرد. این کمک می کند تا مطمئن شوید که وقتی ابزارهای کوچک داخل بدن شما هستند، بی حرکت هستید. لیزرهای جدیدتر دقیق و قدرتمند هستند که می توانند کنترل و تکه تکه شدن سنگ را برای جراح آسان تر کنند. این به کاهش زمان جراحی شما کمک می کند، بنابراین می توانید زمان کمتری را در بیهوشی بگذرانید و سریعتر به روال عادی خود بازگردید.

بعد از جراحی چه احساسی خواهم داشت؟

ممکن است پس از جراحی لیزر همچنان درد داشته باشید. اگر بین کلیه و حالب استنت دارید، بیشتر درد احتمالاً از استنت ناشی می شود زیرا می تواند روی کلیه یا مثانه ساییده شود. همچنین ممکن است باعث شود احساس کنید که مجبور هستید ادرار کنید و ممکن است مقداری خون در ادرار ایجاد کند. مردان ممکن است در آلت تناسلی یا بیضه نیز درد داشته باشند.

پزشک شما پس از جراحی داروها را تجویز می کند. به طور کلی، این داروها ممکن است شامل آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت، داروهای ضد درد و شاید چیزی برای درمان اسپاسم مثانه و سوزش ادرار باشد.

مقدار زیادی آب بنوشید تا استنت را روان کند و سنگ های کوچک را تشویق کنید تا از کلیه خارج شوند. به احتمال زیاد تمایل بیشتری به ادرار کردن دارید، بنابراین ممکن است بخواهید نزدیک دستشویی بمانید.

روز بعد یا به محض اینکه احساس راحتی کردید می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. از تمرینات و فعالیت بدنی با شدت بالا تا زمانی که استنت خود را برداشته اید صرف نظر کنید. برخی از داروهای ضد درد فعالیت هایی مانند رانندگی را محدود می کنند، بنابراین هشدارهای روی برچسب دارو را بررسی کنید. پزشک توصیه های بیشتری برای شما خواهد داشت که باید آنها را رعایت کنید.

به چه مراقبت های بعدی نیاز خواهم داشت؟

حدود 1 هفته پس از جراحی، جراح یا دستیاران او شما را ویزیت خواهند کرد. اگر استنت دارید، در این مرحله با یک ابزار کوچک (سیستوسکوپ) برداشته می شود. این کار مجدداً از طریق مثانه انجام می شود و می تواند با هوشیاری در مطب انجام شود. گاهی اوقات، اگر جراح شما احساس کند که به بهبودی کمک می کند، استنت طولانی تر باقی می ماند. استنت می تواند تا 3 ماه بماند، بنابراین اگر برداشتن استنت شما به تاخیر افتاد نگران نباشید. استنت باید برداشته شود، بنابراین فراموش نکنید که ویزیت بعد از جراحی خود را برای برداشتن آن بگذارید.

پس از برداشتن سنگ کلیه، جراح سنگ کلیه را برای تجزیه و تحلیل فرستاده است. بر اساس ترکیب سنگ، پزشک راه هایی را برای پیشگیری از سنگ کلیه در آینده توصیه می کند. پزشک همچنین ممکن است بر اساس تجزیه و تحلیل ادرار شما توصیه هایی را ارائه دهد. به عنوان مثال، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد که در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد کنید یا از مکمل ها یا داروها استفاده کنید.

از آنجایی که سنگ کلیه یک مشکل مزمن است، ممکن است در آینده دوباره تشکیل شود. اکنون علائم را می‌شناسید و می‌دانید که درمان‌های مؤثری در دسترس هستند. توصیه های اورولوژیست خود را برای کمک به جلوگیری از سنگ کلیه در آینده دنبال کنید و در صورت بازگشت علائم، از گرفتن نوبت دکتر دریغ نکنید.

منبع:

https://www.urologyhealth.org/healthy-living/care-blog/2018/a-patients-guide-to-laser-treatment-for-urinary-stones

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر داریوش محمدی

متخصص اورولوژی
فوق تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری،
فلوشیپ اندویورولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *