چکاپ اورولوژی چیست؟

چکاپ اورولوژی

چکاپ اورولوژی چیست؟

معاینات و چکاپ های اورولوژی یکی از مهم ترین و اصلی ترین پارامترهای مورد نیاز به منظور بررسی وضعیت بیمار به شمار می آیند. با توجه به اهمیت بسیار زیاد موارد چکاپ و بررسی های ارولوژی، پیشنهاد می شود نسبت به زمان های تعیین شده جهت معاینات و چکاپ های ثانویه متعهد بوده و از نقش به سزای این فاکتور بسیار مهم غافل نشوید. در ادامه با ما همراه باشید.

چکاپ های اورولوژی

اورولوژی چگونه انجام میشود؟ گاهی پیش می آید فردی به دکتر ارولوژ مراجعه می کند که مشکل در نعوظ دارد که ابتدا متخصص اورولوژی از معاینه فیزیکی سعی در تشخیص بیماری می دهد. این معاینه به این صورت است که ابتدا سوال هایی از بیمار مثل سابقه پزشکی، سلامت جسمی و علائم بیماری پرسیده می شود. سپس با معاینه فیزیکی که پزشک به صورت دستی بیضه بیمار را معاینه می کند یا با استفاده از یک انگشت پوشیده آن را وارد مقعد بیمار می کند تا اندازه پروستات را اندازه بگیرد و اینکه سفتی و وجود هر گونه گره در پروستات را ارزیابی کند.

چکاپ ارولوژی به مجموعه ای از معاینات فیزیکی، دستگاهی و یا آزمایشات گفته می شود که توسط دکتر اورولوژیست اجرا شده و تعیین کننده میزان سلامت، وجود عارضه و یا یک بیماری اورولوژیستی در شخص مراجعه کننده به دکتر اورولوژ است. مهم ترین و اصلی ترین چکاپ های اورولوژی عبارت اند از:

چکاپ های اورولوژی چیست

آزمون فیزیکی

این آزمون در برگیرنده سوالات و تست های فیزیکی به منظور بررسی سلامت جسمی افراد است. این آزمون دارای مجموعه بررسی های فیزیکی در خصوص کلیه ها، حالب، پروستات، مثانه و بخش هایی از دستگاه تولید مثل مردانه است. در این بررسی بیشتر مشکلات و عارضه های مربوط به غده پروستات، دستگاه ادراری، بیضه ها و مشکلات جنسی مانند نعوظ کاملا مشخص شده و سپس درمان های مشخص آغاز خواهد شد.

  • آزمایش خون و سرولوژی

یک اورولوژیست با استفاده از آزمایش خون سعی در تشخیص بیماری دارد که به طور دقیق تری می تواند مشکلات نعوظ و ناباروری در مردان را ارزیابی کند. برای تشخیص دقیق بیماری چندین آزمایش از خون می گیرند که عبارتند از: انجام آزمایش ضد انسداد پروستات که سرطان پروستات را تشخیص می دهد، آزمایش کراتین و نیترات اوره خون که با انجام این آزمایش عملکرد کلیه را تشخیص می دهند و با انجام آزمایش تستوسترون که مشکلات نعوظ در مرد و زن را بررسی می کند.

یکی دیگر از انواع رایج چکاپ های اورولوژی، آزمایش خون است. در این تست تمامی پارامترهای مربوط به سلامت غده پروستات، کلیه ها، هورمون های جنسی و ناباروری های مردانه بررسی خواهد شد.

  • آزمایش PSA پروستات

یکی از مهمترین و رایج ترین آزمایشات انجام شده به منظور تشخیص اولیه بسیاری از اختلالات غده پروستات، آزمایش psa است. این تست به منظور تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

  • آزمایش کراتین و اوره خون

کراتین و اوره خون دو پارامتر بسیار مهم در بررسی شرایط پاتولوژیک مربوط به بیماری های کلیوی و عملکرد این ارگان بوده و تعیین کننده نارسایی های قلبی، دهیدراسیون های کلیوی و … خواهد بود.

  • آزمایش میزان تستوسترون

بررسی میزان هورمون های جنسی مردانه از جمله تستوسترون یکی دیگر از مهمترین چکاپ های اورولوژی بوده و معمولا در بررسی اختلالات نعوظ و ناباروری های مردانه همراه با پارامترهای دیگر مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

آزمایش و چکاپ های اورولوژی

آزمایشات ادرار

از دیگر آزمایشاتی که در تشخیص بیماری به پزشک اورولوژی کمک می کند، آزمایش ادرار می باشد که با انجام آزمایش ادرار می توان عفونت ها، باکتری ها، سلول های خونی و دیگر موارد را تشخیص داد. در برخی مواقع نمونه ادرار را کشت می دهند تا باکتری موجود در ادرار را مورد بررسی قرار دهند و برای از بین بردن آن که چه نوع آنتی بیوتیکی نیاز است نیز تست می شود.

  • آزمایش ادرار اولیه

این بررسی آزمایشگاهی یکی از نخستین مراحل تشخیص سلامت و عدم سلامت پروفایل ادرار است. در این روش آزمایشگاهی میزان گلبول های قرمز، گلبول های سفید، باکتری ها، سلول های خونی، نیتریت، پروتئین ها و گلوکز ادرار ارزیابی شده و تعیین کننده بیماری های کلیوی، عفونت های ادراری و دیابت خواهد بود.

  • آزمایش کشت ادرار

کشت ادرار به منظور جداسازی انواع مختلف باکتری های مولد عفونت مورد استفاده قرار گرفته و تعیین کننده نوع مناسبی از آنتی بیوتیک جهت از بین بردن عفونت خواهد بود.

  • آزمایش ادرار 24 ساعته

این نوع از آزمایش ادرار با هدف ارزیابی وضعیت ادرار افراد در مدت 24 ساعت انجام شده و در طی آن پارامترهایی مانند پتاسیم، سدیم، هورمون ها و پروتئین ادرار اندازه گیری خواهد شد. بیشترین کاربرد این تست در تعیین بیماری های کلیوی، مشکلات بارداری، فشار خون، لوپوس و دیابت است.

سونوگرافی و انواع تکنیک های تصویربرداری

استفاده از سونوگرافی و سایر تکنیک های تصویربرداری بهترین نوع چکاپ های اورولوژی به منظور ارزیابی عارضه های غیر قابل تشخیص در جمعیت بیماران است.

  • سونوگرافی

سونوگرافی تکنیکی با استفاده از امواج فرکانس بالا به منظور تشخیص کیست های تخمدانی، کلیوی، تومورها، سنگ های کلیوی، سنگ حالب، مشکلات ادراری و مثانه است.

  • تکنیک های تصویربرداری

انواع مختلف تکنیک های تصویربرداری در این حوزه عبارت اند از:

اسکن کلیه، حالب، پروستات و مجاری ادراری

MRI کلیه، مثانه و سیستم تولید مثلی مردانه

اشعه X که معمولا به دو شکل رایج X-ray pyelogram in vivo (IVP) و Cystourethrogram (VCUG) انجام خواهد شد.

آزمایشات اورولوژی

سیستوسکوپی یکی از چکاپ های اورولوژی است

سیستوسکوپی نوع دیگری از روش های ارزیابی و بررسی اختلالات مربوط به مثانه است. در این روش پس از دریافت یک بی حس کننده موضعی توسط بیمار، ابزار کوچکی مانند تلسکوپ از طریق مجرای ادرار به داخل مثانه فرستاده شده و با استفاده از تصویربرداری های انجام شده، تومورها و سایر اختلالات دیواره مثانه شناسایی خواهد شد.

ارزیابی پارامترهای اسپرم

مهمترین و اصلی ترین آزمون ارزیابی، بررسی و تعیین علت ناباروری مردانه، تست پارامترهای اسپرمی در آزمایشگاه است. در این روش ارزیابی، حجم مشخصی از اسپرم به منظور بررسی تحرک، مورفولوژی، حجم و عملکرد به آزمایشگاه فرستاده شده و تعیین کننده سلامت اسپرم ها به منظور ارزیابی مشکلات ناباروری در مردان خواهد بود.

جمع بندی در مورد اینکه اورولوژی چگونه انجام می شود

به اینکه اورولوژی چگونه انجام می شود در این مطلب اشاره کردیم که هر گاه احساس درد در ناحیه تناسلی و ادراری خود احساس کردید و در آقایان مشکل در نعوظ و درد در پروستات را احساس کردند باید به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنند. تا دکتر اورولوژی با استفاده از روش هایی که گفته شد بیماری شما تشخیص دهد و اقدام به درمان آن به صورت طبی یا جراحی کند.

مطالب مرتبط

خون ادراری

خون ادراری یا Hematuria، به حالتی گفته می‌شود که در