علم اورولوژی چیست؟

جراحی اورولوژی

ارولوژی شامل بررسی، تشخیص و درمان بیماری های سیستم ادراری تناسلی می باشد که بیماری هایی مانند ناباروری و ناتوانی جنسی در مردان را نیز شامل می گردد. در واقع، اورولوژی علمی است که به سیستم تناسلی مردان و دستگاه ادراری مردان و زنان و حتی بیماری های کلیوی نیز مربوط می شود. متخصص اورولوژی که به او اورولوژیست یا دکتر اورولوژ می گویند با داشتن تخصص در رشته ی اورولوژی می تواند افرادی که بیماری های مربوط به علم اورولوژی دارند را درمان کند. حتی بسیاری از زوج ها که توان فرزند آوری را نداشتند، با کمک این متخصص توانستند بچه دار شوند.

درباره علم اورولوژی

علم اورولوژی یکی از شاخه های پزشکی است که به طور کلی به ارگان های تولید مثل مردان، درمان سیستم دفع ادراری مردان و همچنین به جراحی کلیه مربوط می شود. اورولوژی در خانم ها به دستگاه ژنیتال و تولید مثل خانم ها ارتباطی ندارد. در هر سنی می توان به متخصص اورولوژی مراجعه کرد اما بیشتر مشکلات مربوط به این بیماری، به جز ناباروری، در بین افراد پنجاه سال به بالا ایجاد می شود. با این که این بیماری به معنی تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی است ولی بیشتر مردم با این کلمه آشنایی کامل ندارند و این تخصص را مخصوص کلیه می دانند. به طور تقریبی رشته ی زنان زایمان خانم ها، در آقایان شبیه به رشته ی اورولوژی می باشد. زیر گروه های اورولوژی عبارت اند از: اورولوژی زنان، اورولوژ کودکان، اوروانکولوژی و آندویورولوژی.

حتما بخوانید:
تفاوت متخصص کلیه و اورولوژیست

حتما بخوانید: بهترین متخصص اورولوژی در تهران

اورولوژی

اورولوژ کیست؟

اورولوژ پزشکی است که وظیفه او بررسی و درمان مشکلات مجراهای ادراری تناسلی و کلیه می باشد. املای درست فارسی آن اورولوژ نوشته می شود. اما در بعضی از جاها دیده شده است که به صورت ارولوژ نوشته شده که البته این لغت از نظر املایی درست نمی باشد. اورولوژ بیماری های مربوط به کلیه، سیستم ادراری و تناسلی، هم کودکان و هم بزرگسالان را بررسی و درمان می کند. این متخصص بیشتر مربوط به آقایان می شود ولی در زنان نیز نقش بسیاری دارد.

حتما بخوانید: متخصص اورولوژی کیست؟

اورولوژی چیست

اورولوژیست یا متخصص اورولوژی:

یک دانشجوی دانشکده پزشکی برای اورولوژیست شدن باید پس از اتمام دانشکده پزشکی، حداقل پنج سال به آموزش دوره های علم اورولوژی بپردازد. به کسانی که در رشته ی اورولوژی تخصص گرفته اند و در حال کنترل و درمان بیماری های اورولوژی هستند، دکتر اورولوژیست می گویند در واقع اورولوژیست کسی است که هم متخصص کلیه و هم متخصص مجراهای ادراری می باشد متخصص اورولوژیست با ارگان هایی مثل، غدد آدرنال، کلیه ها، مجاری ادرار، حالب هاف مثانه، VAS و کلیه های منی، اپی دیدیم، بیضه ها و آلت تناسلی سر و کار دارد. دکتر اورولوژ همواره می تواند بیماری های دستگاه ادراری در مردان و زنان و همچنین ارگان های تولید مثل در مردان را درمان کند. وظیفه اورولوژیست، تشخیص و درمان اختلالات جنسی در مردان است. اورولوژیست مفهوم واقعی جمله، هیچ زوجی بدون فرزند نخواهد ماند، را نشان داده است. و در این امر به طور چشمگیری موفق بوده است. علم اورولوژی با پیشگیری های مداوم و درمان، باعث حفظ بیشتر بیماری های کلیوی شده و امید به زندگی این افراد را افزایش داده است.

حتما بخوانید:
متخصص اورولوژی کیست؟

حتما بخوانید: متخصص اورولوژی کودکان کیست؟

اورولوژیست

جراحی اورولوژی:

در رشته ی ارولوژی عمل های جراحی زیادی انجام می شود که در بسیاری از مورد ها از تکنولوژی های پیشرفته پزشکی در جراحی استفاده می کنند. سنگ شکنی و درمان تهاجمی و غیر تهاجمی سنگ های موجود در سیستم ادراری در زیر مجموعه ی این رشته بوده است. که امروزه به دلیل پیشرفت تجهیزات پزشکی، این بیماری ها را اکثرا با جراحی های بسته درمان می کنند. بیماری هایی مثل، ناباروری آقایان، مشکلات جنسی، بیماری های مادرزادی ادراری و تناسلی، سنگ های ادراری، سرطان های سیستم تناسلی و ادراری، مریضی های پروستات، بیماری های مربوط به کیسه بیضه و بیضه ها و حتی جراحی دستگاه تناسلی خارجی مردان، با این رشته قابل درمان هستند. جراحی پیوند کلیه نیز در رشته و علم اورولوژی انجام می شود.

حتما بخوانید: اورولوژی چیست و اورولوژیست کیست؟

جراحی اورولوژی

اورولوژیست کودکان:

در هر سنی می توان به یک اورولوژیست مراجعه کرد. اورولوژیست کودکان جراح هایی هستند که مشکلات تناسلی و ادراری کودک را شناسایی و درمان می کنند. این متخصصان به طور کلی خدمات ریفلاکس وزیکویورترال، ارزیابی و مدیریت اختلالات تخلیه و عفونت های دستگاه ادراری که به جراحی نیاز دارند را ارائه می دهند. اگر کودک به بیماری های کلیوی، حالب و مثانه مبتلا شود، متخصص اورولوژی می تواند کودک را درمان کند. در گذشته نه چندان دور بیماری های مادرزادی مربوط به سیستم تناسلی ادراری، باعث آسیب غیر جبران شدنی در زندگی کودک میشد. اما امروزه با درمان به موقع یعنی درمان بلافاصله بعد از تولد کودک این بیماری جبران پذیر شده است. اما باید دقت داشت که کودک حتما به موقع تحت درمان قرار گیرد.

حتما بخوانید:
نفرولوژیست خوب در تهران

برای بررسی مشکلات ارولوژی حتما باید به دکتر اورولوژ مراجعه کنید. دکتر داریوش محمدی اورولوژیست، بهترین متخصص اورولوژی در جنت آباد می باشد که بخوبی مشکلات اورولوژی شما را بررسی و راه های درمانی مناسب را پیشنهاد می دهد.

مقالات دیگر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر داریوش محمدی متخصص اورولوژی میباشد.
©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن