اورولوژی مردان

اورولوژی مردان

اورولوژی مردان

اورولوژی مردان یکی از شاخه های علم پزشکی با هدف معاینه، پیشگیری و درمان مشکلات کلیوی، مجرای ادرار، دستگاه تولید مثلی و مشکلات ناباروری مردانه است. این شاخه از علم پزشکی در چند سال اخیر پیشرفت بسیار زیادی نموده و با استفاده از انواع مختلف جراحی های میکروسرجری و لاپاراسکوپی توانسته است بیماری ها و عارضه های مرتبط با ارگان های مذکور را کنترل و درمان نمایند. به منظور آشنایی بیشتر و بهتر با اهداف و انواع جراحی های علم اورولوژی مردان با ما همراه باشید.

اورولوژی مردان

تخصص اورولوژی مردان چیست؟

تخصص اورولوژی مردان به شاخه ای از علوم پزشکی گفته می شود که در راستای کنترل، پیشگیری و درمان مشکلات مربوط به دستگاه ادراری و تولید مثلی مردانه اقدام نموده و درمان های مختلف را تحت نظارت دکتر اورولوژ اجرا خواهد نمود. امروزه این علم، تاثیر بسیار زیادی در بهبود و درمان مشکلات جنسی و ناباروری های مردانه داشته و درمان های اصلی خود را در شاخه های مختلف جراحی متمرکز نموده است. معمولا جراحی های انجام شده در علم اورولوژی مردان به سه شکل سنتی، میکروسرجری و لاپاراسکوپی انجام شده و در انواع پیشرفته تر از دقت بالاتری برخوردار می باشند. اندام های مورد بررسی در علم اورولوژی مردان توسط متخصص اورولوژی عبارت اند از:

  • کلیه ها
  • غدد آدرنال
  • حالب هاف مثانه
  • پروستات
  • مجاری ادرار
  • بیضه ها
  • اپی دیدیم
  • VAS و کیسه های منی
  • آلت تناسلی

اورولوژ کیست؟

ارولوژی شامل بررسی، تشخیص و درمان بیماری های سیستم ادراری تناسلی می باشد که بیماری هایی مانند ناباروری و ناتوانی جنسی در مردان را نیز شامل می گردد. در واقع، اورولوژی علمی است که به سیستم تناسلی مردان و دستگاه ادراری مردان و زنان و حتی بیماری های کلیوی نیز مربوط می شود. متخصص اورولوژی که به او دکتر اورولوژ می گویند با داشتن تخصص در این رشته می تواند افرادی که بیماری های مربوط به علم اورولوژی دارند را درمان کند. حتی بسیاری از زوج ها که توان فرزند آوری را نداشتند، با کمک این متخصص می توانند بچه دار شوند.

انواع جراحی های اورولوژی مردان

همانطور که پیش تر نیز گفته شد یکی از مهمترین و اصلی ترین اقدامات درمانی انجام شده در این شاخه از علوم پزشکی، انواع مختلف جراحی های ارولوژی سنتی و پیشرفته با استفاده از دستگاه و متدهای منطبق با تکنولوژی های روز جهان است. تمامی جراحی های اورولوژی مردان مرتبط با درمان و پیشگیری از گسترش بیماری های مرتبط با سیستم کلیوی، مجاری ادراری و دستگاه تولید مثل مردانه بوده و دست خوش تغییرات و پیشرفت های بسیار زیادی قرار گرفته است. خوشبختانه گسترش روش های مختلف جراحی لاپاراسکوپی و میکروسرجری در این علم، تحول شگفت انگیزی بوده و نتایج رضایت بخشی در درمان عارضه های نامطلوب به ویژه ناباروری های مردانه به دنبال داشته است. جراحی های لاپاراسکوپی نیاز به بستری های طولانی مدت، برش و جراحی های سنگین را مرتفع نموده و امکان بهبودی آسان و سریع تر را برای بیماران فراهم آورده است. در این روش از جراحی های اورولوژی مردان، بیماران در فاصله زمانی سریع تری از بیمارستان مرخص شده و دوره نقاهت کوتاه تری را سپری خواهند نمود.

جراحی های اورولوژی

جراحی های اورولوژی مردان انواع مختلفی دارد که در ادامه مهمترین آنها را برای شما شرح می دهیم:

جراحی سنگ کلیه مردان

جراحی سنگ کلیه با هدف خارج نمودن سنگ از حالب و یا کالیکس های کلیوی از طریق پوست، برش و یا مجرا توسط ارولوژ انجام خواهد شد.


جراحی واریکوسل مردان

این جراحی با هدف درمان واریس وریدهای بیضه، پیشگیری و درمان مشکلات جنسی و ناباروری های مردانه به سه شکل جراحی واریکوسل سنتی، جراحی واریکوسل میکروسرجری و جراحی واریکوسل لاپاراسکوپی انجام می شود.


سیستوسکوپی و یورتروسکوپی مردان

این جراحی با مشاهده بافت مثانه و حالب با استفاده از دستگاه های پیشرفته در جراحی های سرپایی اورولوژی مردان انجام می شود.


نفروکتومی

نفروکتومی با هدف برداشتن بخشی و یا تمام قسمت بافت کلیه انجام می شود.


جراحی های مربوط به فتق مردان

با هدف درمان بیرون زدگی روده، بیضه و سایر اندام ها در شکم، بیضه و کشاله ران انجام خواهد شد.

بیوپسی از بافت

جراحی هیدروسل

با هدف درمان خیز و تورم ناشی از تجمع آب و مواد سمی در کیسه بیضه به دنبال واریکوسل پیشرفته و درمان نشده انجام می شود.


جراحی ‏ارکیدوپکسی در نهان بیضگی

با هدف پایین آوردن بیضه از حفره شکمی و وارد کردن آن در کیسه بیضه در پسر بچه ها انجام می شود.


اینترنال یورتروتومی

با هدف برطرف نمودن انسداد و تنگی مجرای ادراری ایجاد شده به دنبال عفونت، مشکلات پروستات، مشکلات عصبی و دلایل دیگر انجام می شود.


بیوپسی از بافت پروستات و یا بیضه

به منظور نمونه برداری از بافت بیضه و پروستات جهت تشخیص زودهنگام تومورهای خوش خیم و بدخیم بیضه و پروستات انجام می شود.

خوشبختانه امروزه تمامی جراحی های مربوط به علوم اورولوژی مردان توسط دکتر اورولوژیست و متخصص کلیه در بزرگسالان و کودکان پیشرفت بسیار زیادی نموده و با استفاده از دستگاه ها و متدهای پیشرفته جهانی در بسیاری از مراکز، کلینیک های تخصصی و بیمارستان‌های کشور انجام خواهند شد. یکی از مهمترین اقدامات و دستاوردهای علم اورولوژی مردان، بهبود انواع ناباروری های مردانه با دلایل متفاوت بوده و توانسته است گامی موثر در ریشه کن نمودن ناباروری و مشکلات تولید مثلی مردان برداشته باشد. خوشبختانه امروزه تمامی جراحی های انجام شده در این شاخه از علم تخصصی پزشکی با استفاده از روش های مدرن و لاپاراسکوپی انجام شده و از دقت بسیار بالا و کمترین خطا برخوردار خواهند بود.

سوالات متداول اورولوژی مردان

مطالب مرتبط

خون ادراری

خون ادراری یا Hematuria، به حالتی گفته می‌شود که در