اورولوژی مردان چیست؟

اورولوژی مردان

اورولوژی مردان یکی از شاخه های علم پزشکی با هدف معاینه، پیشگیری و درمان مشکلات کلیوی، مجرای ادرار، دستگاه تولید مثلی و مشکلات ناباروری مردانه است. این شاخه از علم پزشکی در چند سال اخیر پیشرفت بسیار زیادی نموده و با استفاده از انواع مختلف جراحی های میکروسرجری و لاپاراسکوپی توانسته است بیماری ها و عارضه های مرتبط با ارگان های مذکور را کنترل و درمان نمایند. به منظور آشنایی بیشتر و بهتر با اهداف و انواع جراحی های علم اورولوژی مردان با ما همراه باشید.

تخصص اورولوژی مردان چیست؟

تخصص اورولوژی مردان به شاخه ای از علوم پزشکی گفته می شود که در راستای کنترل، پیشگیری و درمان مشکلات مربوط به دستگاه ادراری و تولید مثلی مردانه اقدام نموده و درمان های مختلف را تحت نظارت دکتر اورولوژ اجرا خواهد نمود. امروزه این علم، تاثیر بسیار زیادی در بهبود و درمان مشکلات جنسی و ناباروری های مردانه داشته و درمان های اصلی خود را در شاخه های مختلف جراحی متمرکز نموده است. معمولا جراحی های انجام شده در علم اورولوژی مردان به سه شکل سنتی، میکروسرجری و لاپاراسکوپی انجام شده و در انواع پیشرفته تر از دقت بالاتری برخوردار می باشند.

اورولوژی مردان

اندام های مورد بررسی در علم اورولوژی مردان توسط متخصص اورولوژی عبارت اند از:

حتما بخوانید:
اوروانکولوژی چیست؟

کلیه ها
غدد آدرنال
حالب هاف مثانه
پروستات
مجاری ادرار
بیضه ها
اپی دیدیم
VAS و کیسه های منی
آلت تناسلی

جراحی های اورولوژی

همانطور که پیش تر نیز گفته شد یکی از مهمترین و اصلی ترین اقدامات درمانی انجام شده در این شاخه از علوم پزشکی، انواع مختلف جراحی های ارولوژی سنتی و پیشرفته با استفاده از دستگاه و متدهای منطبق با تکنولوژی های روز جهان است. تمامی جراحی های اورولوژی مرتبط با درمان و پیشگیری از گسترش بیماری های مرتبط با سیستم کلیوی، مجاری ادراری و دستگاه تولید مثل مردانه بوده و دست خوش تغییرات و پیشرفت های بسیار زیادی قرار گرفته است. خوشبختانه گسترش روش های مختلف جراحی لاپاراسکوپی و میکروسرجری در این علم، تحول شگفت انگیزی بوده و نتایج رضایت بخشی در درمان عارضه های نامطلوب بویژه ناباروری های مردانه به دنبال داشته است. جراحی های لاپاراسکوپی انجام شده توسط اورولوژ، نیاز به بستری های طولانی مدت، برش و جراحی های سنگین را مرتفع نموده و امکان بهبودی آسان و سریع تر را برای بیماران فراهم آورده است. در این روش از جراحی های اورولوژی، بیماران در فاصله زمانی سریع تری از بیمارستان مرخص شده و دوره نقاهت کوتاه تری را سپری خواهند نمود.

جراحی های اورولوژی

انواع جراحی های اورولوژی مردان چیست؟

جراحی سنگ کلیه

حتما بخوانید:
داروهای اورولوژی

با هدف خارج نمودن سنگ از حالب و یا کالیکس های کلیوی از طریق پوست، برش و یا مجرا توسط ارولوژ انجام خواهد شد.

جراحی واریکوسل

با هدف درمان واریس وریدهای بیضه، پیشگیری و درمان مشکلات جنسی و ناباروری های مردانه به سه شکل جراحی واریکوسل سنتی، جراحی واریکوسل میکروسرجری و جراحی واریکوسل لاپاراسکوپی

سیستوسکوپی و یورتروسکوپی

مشاهده بافت مثانه و حالب با استفاده از دستگاه های پیشرفته در جراحی های سرپایی اورولوژی مردان

نفروکتومی

با هدف برداشتن بخشی و یا تمام قسمت بافت کلیه

جراحی های مربوط به فتق

با هدف درمان بیرون زدگی روده، بیضه و سایر اندام ها در شکم، بیضه و کشاله ران انجام خواهد شد.

جراحی هیدروسل

با هدف درمان خیز و تورم ناشی از تجمع آب و مواد سمی در کیسه بیضه به دنبال واریکوسل پیشرفته و درمان نشده

جراحی ‏ارکیدوپکسی در نهان بیضگی

با هدف پایین آوردن بیضه از حفره شکمی و وارد کردن آن در کیسه بیضه در پسر بچه ها

اینترنال یورتروتومی

با هدف برطرف نمودن انسداد و تنگی مجرای ادراری ایجاد شده به دنبال عفونت، مشکلات پروستات، مشکلات عصبی و دلایل دیگر

بیوپسی از بافت پروستات و یا بیضه

به منظور نمونه برداری از بافت بیضه و پروستات جهت تشخیص زودهنگام تومورهای خوش خیم و بدخیم بیضه و پروستات

حتما بخوانید:
اورولوژی چگونه انجام میشود

جراحی های اورولوژی مردان

کلام آخر

خوشبختانه امروزه تمامی جراحی های مربوط به علوم اورولوژی مردان توسط دکتر اورولوژیست و متخصص کلیه در بزرگسالان و کودکان پیشرفت بسیار زیادی نموده و با استفاده از دستگاه ها و متدهای پیشرفته جهانی در بسیاری از مراکز، کلینیک های تخصصی و بیمارستان‌های کشور انجام خواهند شد. یکی از مهمترین اقدامات و دستاوردهای علم اورولوژی مردان، بهبود انواع ناباروری های مردانه با دلایل متفاوت بوده و توانسته است گامی موثر در ریشه کن نمودن ناباروری و مشکلات تولید مثلی مردان برداشته باشد.

بیوپسی از بافت

خوشبختانه امروزه تمامی جراحی های انجام شده در این شاخه از علم تخصصی پزشکی با استفاده از روش های مدرن و لاپاراسکوپی انجام شده و از دقت بسیار بالا و کمترین خطا برخوردار خواهند بود.

 

Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
Share on pinterest

مقالات دیگر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر داریوش محمدی متخصص اورولوژی میباشد.
©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن