داروهای اورولوژی

داروهای اورولوژی

آیا می دانید داروهای اورولوژی چیست؟ در ابتدا برای اینکه بدانیم در مورد چه داروهایی قرار است سخن بگوییم باید بدانیم ارولوژی چیست و اینکه بدانیم چه نوع از بیماری هایی به رشته اورولوژی مربوط می باشد سپس در مورد داروهایی که به درمان این نوع از بیماری ها کمک می کنند سخن بگوییم.

اورولوژی به طور کلی به درمان بیماری های کلیه، مثانه و مجاری ادراری، اختلالات جنسی، ناباروری و سرطان پروستات و … گفته می شود که در این مطلب به انواع داروهای اورولوژی که یک دکتر اورولوژیست برای درمان بیماری فعلی شما تجویز خواهد کرد سخن خواهیم گفت با ما همراه باشید.

اورولوژی چیست؟

شاید اغلب مردم با کلمه اورولوژی نا آشنا باشند یا اینکه دکتر ارولوژیست را متخصص کلیه می شناسند که باید گفت هر دو در یک زمینه فعالیت دارند.

اورولوژی رشته ای از پزشکی است که به درمان بیماری های دستگاه مجاری ادراری و دستگاه تناسلی آقایان فعالیت و تمرکز دارد. پزشکان اورولوژ هر آنچه مربوط به بیماری های دستگاه مجاری ادراری در زنان و مردان باشد را تشخیص و اقدام به درمان می کنند که در مردان به بیماری هایی از جمله:مشکلات جنسی،ناباروری،سرطان پروستات و دیگر بیماری هایی که به مجاری ادراری مربوط می باشد را نیز درمان می کنند.حال که با رشته اورولوژی آشنا شدید در ادامه مطلب با داروهای اورولوژی که کمک به درمان بیماری ها می کند آشنا خواهیم شد.

حتما بخوانید:
دکتر اورولوژ برای آقایان

اورولوژی

انواع داروهای اورولوژی

زمانی که احساس ناراحتی در ناحیه مجاری ادراری،کلیه ها و مشکلات تناسلی (آقایان) احساس کردید به پزشک اورولوژی مراجعه کنید که پس از معاینه و تشخیص بیماری با تجویز دارو اقدام به درمان مشکل شما خواهد کرد که با توجه به نوع بیماری شما از داروهای اورولوژی مثل:آنتی بیوتیک،اکسی بوتینین،کاردورا،کپسول پروترال،قرص تامسولوسین و دیگر داروها برایتان تجویز خواهند کرد و در بعضی مواقع ممکن است بیماری شما با داروهای گیاهی نیز درمان شود که در ادامه به اینکه هر دارو به درمان کدام بیماری کمک می کند بیشتر آشنا خواهیم شد.

شناخت داروهای اورولوژی

همان طور که گفتیم متخصص اورولوژی پس از تشخیص بیماری با توجه به نوع بیماری شما با تجویز دارو اقدام به درمان بیماری خواهد کرد که برای شناخت بیشتر داروها که به چه درمانی کمک می کنند خواهیم پرداخت.

تجویز آنتی بیوتیک: کمک به درمان عفونت های باکتریایی می کند که بسته به میزان عفونت آنتی بیوتیکی که لازم است را تجویز می کنند.

درمان با داروی اکسی بوتینین:این دارو برای کودکانی تجویز می شود که مثانه بیش فعال دارند،مثانه بیش فعال به این منظور است که کودکانی را که در شب بیش از یک بار جای خود را خیس می کنند یا به زبان ساده شب ادراری دارند.

حتما بخوانید:
چکاپ اورولوژی چیست؟

درمان بیماری با کاردورا:که با تجویز این دارو اقدام به آرام کردن عضلات پروستات و مثانه می باشد که به طور معمول برای بیماری با علائم خفیف تجویز می شود.

قرص تامسولوسین: این دارو به منظور شل کردن پروستات و گردن مثانه می باشد تا راه خروجی ادرار را که با بزرگی پروستات بسته شده را باز کند و ادرار به راحتی تخلیه شود.

کپسول پروترال:این دارو نیز مانند قرص تامسولوسین عمل می کند که با شل کردن گردن مثانه که با بزرگی پروستات بسته شده است کمک به تخلیه ادرار می کند.

قرص فیناستراید: این دارو به منظور کوچک کردن پروستات تجویز می شود که علاوه بر کوچک کردن پروستات باعث کاهش ریزش مو نیز خواهد شد.

استفاده از داروی سولیفناسین: استفاده از این دارو برای درمان مثانه پر کار تجویز می شود که در مواردی که تکرر ادرار یا بی اختیاری ادرار داشته باشید.

انواع داروهای اورولوژی

عوارض داروهای اورولوژی

همانطور که می دانید هر دارویی علاوه بر خاصیت درمانی که دارد عوارضی هم به همراه دارد که داروهای اورولوژی نیز اینگونه هستند که به چند مورد از داروها اشاره خواهیم کرد.

عوارض جانبی داروی سولیفناسین: اگر در زمان استفاده از این دارو شاهد تنگی نفس، تورم صورت، کهیر، سوزش چشم، گیجی،ادرار کم، سوزش ادرار، تعریق شدید، شکم درد، یبوست و حالت تهوع شدید مصرف دارو را قطع کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

حتما بخوانید:
اورولوژی مردان چیست؟

عوارض داروهای پروستات مثل تامسولوسین،پرازوسین و ترازوسین که شامل عوارضی از جمله: قطع شدن مایع منی،کاهش شدت نعوظ و افت فشار می باشد که با مشاهده هر یک از این عوارضی که ذکر شد با پزشک خود در میان بگذارید.

عوارض جانبی اکسی بوتینین: از عوارض این دارو می توان به خواب آلودگی، تپش قلب، گشاد شدن مردمک چشم، حالت تهوع، خشکی دهان، تکرر ادرار و تب اشاره کرد که پس از مشاهده با پزشک خود تماس بگیرید.

شناخت داروهای اورولوژی

توصیه های نهایی

هر گاه احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی و مجاری ادراری خود احساس کردید به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کنید تا با تشخیص درست پزشک اورولوژیست و تجویز دارو اقدام به درمان بیماری شما کند و از تجویز خودسرانه دارو اجتناب کنید.

Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
Share on pinterest

مقالات دیگر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر داریوش محمدی متخصص اورولوژی میباشد.
©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن