انواع عمل جراحی کلیه

جراحی سنگ کلیه

عمل جراحی کلیه و مجاری ادرار یکی از شاخه های تخصص علوم پزشکی بوده و در اصطلاح علمی، جراحی اورولوژی خوانده می شود. علم ارولوژی در ارتباط با جراحی سیستم کلیوی، مجاری ادراری و سیستم تولید مثلی مردانه بوده و نقش بسیار مهمی در پیشگیری و درمان بیماری های موثر در ناباروری های مردان خواهد داشت. به منظور آشنایی بیشتر با انواع جراحی کلیه و مجاری ادرار با متخصص کلیه در این مقاله همراه باشید.

انواع عمل جراحی کلیه و مجاری ادرار چیست؟

خوشبختانه این شاخه از علوم پزشکی دستخوش تغییرات و پیشرفت های فراوانی شده و در زمینه های مختلفی از جمله جراحی ارگان‌ های مرتبط با سیستم کلیوی، جراحی سیستم مجاری ادراری و دستگاه تولید مثلی مردانه به موفقیت های فراوانی دست یافته است. در چند سال گذشته تمامی عمل های جراحی مربوط به تخصص اورولوژی با استفاده از متدهای نوین و مدرن انجام شده و از بالاترین میزان رضایت بخشی، کمترین عارضه جانبی و عوارض بعد از عمل برخوردار می باشند.

یکی از شایعترین نوع عمل جراحی های کلیه، جراحی سنگ کلیه است.

انواع عمل جراحی کلیه

عمل جراحی سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه عارضه بسیار دردناک بوده و به دلایل مختلفی مانند مشکلات ژنتیکی، مصرف برخی از داروها، رژیم غذایی نامناسب، بر هم خوردن تعادل مایعات بدن و بی‌ تحرکی بیش از حد ایجاد شده و در بسیاری از موارد احتیاج به درمان های جراحی خواهد داشت. معمولا به منظور خارج کردن سنگ های بسیار بزرگ کلیوی مسدود کننده جریان خروجی ادرار و ایجاد کننده عفونت های شدید مجاری ادراری احتیاج به درمان های جراحی وجود خواهد داشت.

حتما بخوانید:
سرطان مثانه

انواع عمل جراحی سنگ کلیه:

  • سنگ شکنی
  • یورتروسکوپی
  • جراحی سنگ کلیه از طریق پوست
  • جراحی باز

جراحی یورتروسکوپی

یکی از انواع رایج درمان های سنگ کلیه یورتروسکوپی است. در درمانی دوربین بسیار کوچکی از طریق مثانه و مجرای ادرار به درون کلیه فرستاده شده و اندازه و جایگاه سنگ را برای پزشک مشخص خواهد نمود. در این روش سنگ های بسیار کوچک با استفاده از یک ابزار سبدی شکل بیرون کشیده شده و سنگ های نسبتا بزرگ در پس از تابش اشعه لیزری شکسته و سپس بیرون کشیده خواهد شد.

جراحی کلیه

عمل جراحی کلیه از طریق پوست

این روش از عمل جراحی کلیه معمولا به منظور شکستن و خارج نمودن سنگ های بسیار بزرگ استفاده شده و پس از دریافت بیهوشی توسط بیمار یک برش کوچک در کمر و یا پهلوی بیمار ایجاد شده و یک لوله کوچک به منظور مشاهده جایگاه سنگ توسط دوربین به درون کلیه فرستاده می شود. معمولا جراح اورولوژیست پس از مشاهده اندازه و جایگاه سنگ به دو طریق نفرولیتوتومی و یا نفرولیتوتریپسی سنگ کلیه را خارج خواهد نمود.

جراحی باز کلیه

خوشبختانه امروز با توجه به پیشرفت های فراوان و گسترش استفاده از روش های کم تهاجمی به منظور خارج نمودن سنگ کلیه، استفاده از این روش جراحی نسبتا منسوخ شده و تنها در موارد خاص انجام خواهد شد. این روش جراحی احتیاج به بستری شدن در بیمارستان داشته و توسط ایجاد یک برش کامل در سطح پهلو و کلیه در طی چند ساعت انجام خواهد شد.

حتما بخوانید:
علائم تاثیر کرونا بر کلیه

جراحی نفرکتومی کلیه

نفرکتومی، برداشتن بخش و یا تمامی بافت کلیه به دلیل آسیب های ناشی از رشد تومورهای سرطانی و یا اهدای کلیه در داوطلبان است. جراحی نفرکتومی از انواع شایع عمل جراحی کلیه بوده و به سه شکل کلی نفرکتومی پارشیال، نفرکتومی ساده و نفرکتومی رادیکال انجام خواهد شد.

در جراحی نفرکتومی پارشیال بخشی از یک کلیه، طراحی نفرکتومی ساده با برداشت کامل یک کلیه و در جراحی نفرکتومی رادیکال، برداشتن کامل یک کلیه به همراه چربی های اطراف و غده آدرنال انجام خواهد شد.

هر سه نوع از جراحی نفرکتومی کلیه با استفاده از روش های جراحی باز، روبوتیک و یا لاپاراسکوپی انجام شده و مستلزم مراقبت های ثانویه متناسب با نوع جراحی خواهد بود.

جراحی سنگ کلیه

جراحی پیوند کلیه

عمل پیوند کلیه و یا اصطلاحا پیوند رنال یکی دیگر از انواع عمل جراحی کلیه توسط متخصص اورولوژیست است. این نوع از جراحی کلیه معمولا در بازه زمانی ۳ تا ۵ ساعت و تحت بیهوشی کامل انجام خواهد شد. در این روش درمانی برش نسبتاً بزرگی در بالای کشاله ران فرد دریافت کننده ایجاد و پلی یک فرد اهدا کننده وارد بدن وی خواهد شد.

خوشبختانه امروز تمامی جراحی های اورولوژی انجام شده توسط متخصص کلیه در بزرگسالان و کودکان پیشرفت بسیار زیادی نموده و در بسیاری از مراکز، کلینیک های تخصصی و بیمارستان‌های کشور انجام خواهند شد. ورود و گسترش دستگاه های و پیشرفته به این علم منجر به جایگزین شدن جراحی های میکروسرجری و لاپاراسکوپی با تمامی جراحی های سنتی شده و یکی از مهمترین تحولات رضایت بخش علم اورولوژی در جمعیت بیماران به شمار می‌آید.

حتما بخوانید:
با درد سنگ کلیه (رنال کولیک) چکار کنیم؟

جراحی پیوند کلیه

 

Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
Share on pinterest

مقالات دیگر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر داریوش محمدی متخصص اورولوژی میباشد.
©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن