علائم و نشانه های سرطان پروستات چیست؟

علائم و نشانه ها

سرطان پروستات یکی از سرطان های شایع و دلایل اصلی مرگ و میر در جمعیت آقایان میانسال است. علائم سرطان پروستات بسته به مراحل و پیشرفت بیماری کاملا متفاوت بوده و احتیاج به پیشگیری های زود هنگام خواهد داشت. به منظور آشنایی بیشتر و بهتر با دلایل، علائم، پیشگیری و درمان سرطان پروستات در آقایان با ما همراه باشید. در این مقاله از نظر علم اورولوژی این علائم و نشانه ها و همچنین راهکارهای درمانی پزشکان اورولوژ بررسی می شود.

سرطان پروستات چیست؟

پروستات یکی از ارگان های بسیار مهم و ضروری در پیشبرد اعمال تولید مثلی آقایان پس از سن بلوغ است. این غده در فاصله بین مثانه و آلت تناسلی مردانه قرار گرفته و بیشترین نقش را در اعمال جنسی و تولید مثلی جنس مذکر برعهده خواهد داشت. غده پروستات در مردان جوان تر از ۵۰ سال اندازه یک گردو بوده و به مرور زمان دستخوش رشد و یا هیپرتروفی مثبت خواهد شد. در صورتی که رشد سلول های این غده از میزان طبیعی خارج شده و امکان کنترل آن وجود نداشته باشد، سرطان پروستات آغاز شده و بسته به زمان تشخیص و درمان های موثر، پیشرفت خواهد نمود.

حتما بخوانید: سرطان پروستات

سرطان پروستات

شیوع سرطان پروستات در جمعیت آقایان

سرطان غده پروستات دومین سرطان شایع مردانه در جمعیت آقایان بالاتر از ۵۰ سال است. خوشبختانه میزان شیوع این عارضه در مردان جوانتر از ۵۰ سال به شدت نادر بوده و با افزایش سن سیر صعودی خواهد داشت. سرطان های پروستات بسته به سلول های درگیر شده در فرآیند تقسیم سلولی، به دو نوع اصلی تقسیم شده و دارای علائم و درمان های وابسته به منشا است.

حتما بخوانید:
اندازه طبیعی پروستات چند میلیمتر است؟

حتما بخوانید: پروستات چیست؟

شیوع سرطان پروستات

ریسک فاکتورهای ابتلا به آدنوکارسینومای پروستات

 • افزایش سن
 • سبک ناصحیح زندگی
 • بی تحرکی
 • سابقه مشکلات ژنتیکی
 • مصرف بیش از حد دخانیات و مشروبات الکلی
 • رژیم غذایی ناسالم
 • تماس با مواد شیمیایی، اشعه و فلزات سنگین

علائم و نشانه های سرطان غده پروستات

علائم سرطان پروستات در مراحل اولیه مشابه بزرگی خوش خیم پروستات می باشد. تکرر ادرار، کاهش جریان ادرار و ادرار منقطع، احتباس ادرار و در برخی موارد نیز کاملا بی علامت بوده حین انجام آزمایشات دوره ای بدلیل افزایش PSA به کانسر مشکوک شده و با انجام بیوپسی تشخیص مسجل می گردد. در مراحل پیشرفته کانسر پروستات با شکستگی در استخوان بدون سابقه ضربه، کم خونی، کاهش وزن و یا اورمی بدلیل انسداد حالب ها که در موارد پیشرفته رخ می دهد، همراه است.
همانطور که پیشتر نیز گفته شد، علائم و نشانه های سرطان غده پروستات وابسته به نوع سلول های درگیر شده در این فرآیند بوده و در مراحل مختلف بیماری، کاملا متفاوت رخ خواهد داد. معمولا علائم ایجاد شده در مراحل اولیه بیماری، بسیار نامحسوس بوده و یکی از دلایل اصلی تسریع روند و پیشرفت بیماری به شمار می آید. علائم اصلی این بیماری در مراحل ثانویه بروز نموده و محدود به سیستم و اندام های در ارتباط با غده پروستات است. آخرین مرحله از بروز علائم و نشانه های آدنوکارسینومای پروستات، در صورت پیشرفت و گسترش تومورهای ایجاد شده به سایر بافت های بدن مانند مثانه، استخوان، ریه و … بروز خواهد نمود.

حتما بخوانید:
پروستات چیست؟

حتما بخوانید: برای التهاب پروستات چه بخوریم ؟

علائم و نشانه ها

به شکل کلی می توان علائم اصلی این عارضه را به شرح زیر نام برد:

 • احساس احتباس ادراری
 • احساس درد و ناراحتی در آغاز و پایان ادرار
 • الزام به زور زدن هنگام ادرار کردن
 • تکرر ادرار و نیاز به دفع در طول خواب شبانه
 • سوزش ادرار مکرر
 • نعوظ دردناک
 • مشاهده خون و یا تغییر رنگ ادرار
 • احساس درد خفیف تا شدید در قسمت پشتی عضلات لگن، کشاله ران و زیر شکم

تشخیص زودهنگام

یکی از مهمترین و اصلی ترین پارامترهای موثر در کاهش سرعت روند بیماری و درمان آن، تشخیص زودهنگام سرطان با استفاده از روش های مختلف توسط دکتر اورولوژ است. خوشبختانه امروزه تشخیص انواع مختلف سرطان پروستات توسط متخصص اورولوژی در مقایسه با گذشته پیشرفت بسیار زیادی داشته و توانسته است تا حد رضایت بخشی آمار مرگ و میر را کاهش دهد. یکی از ساده ترین روش های تشخیصی این عارضه در مرحله نخست، بررسی آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) توسط اورولوژ است.

تشخیص زودهنگام

درمان های رایج سرطان پروستات

درمان های موثر سرطان پروستات از گذشته تاکنون دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده و بسته به مراحل پیشرفت بیماری در انواع مختلفی انجام خواهد شد.

 • درمان های جراحی سرطان پروستات

جراحی یکی از درمان های مهم و رایج به منظور کنترل و درمان بیماری توسط ارولوژ است. امروزه این روش در پنج سبک اصلی انجام شده و دارای عوارض جانبی مختلفی خواهد بود.

 • پرتو درمانی
حتما بخوانید:
تمرینات کگل برای پروستات

پرتو درمانی و یا اشعه درمانی یکی دیگر از روش های درمان سرطان پروستات به ویژه پس از اعمال جراحی است.

 • هورمون درمانی

امروزه هورمون درمانی یکی دیگر از درمان های کاندید سرطان پروستات بویژه در افراد جوانتر از ۵۰ سال است.

 • شیمی درمانی

این نوع از درمان معمولا در فاصله ۳ تا ۶ ماه انجام شده و با استفاده از انواع روش های تزریق داخل وریدی اجرا خواهد شد.

کلام آخر

متاسفانه امروزه با توجه به سبک ناسالم زندگی افراد، مصرف بیش از حد دخانیات، بی تحرکی و مشاغل آسیب زا، ابتلا به سرطان پروستات یکی از تهدیدهای جدی در جمعیت آقایان میانسال است. از این رو توصیه می شود به منظور پیشگیری موثر و درمان نتیجه بخش این عارضه در صورت مشاهده نخستین علائم بیماری به دکتر اورولوژیست و یا متخصص کلیه مراجعه نموده و درمان را آغاز نمایید.

اگر مبتلا به سرطان پروستات هستید و یا علائمی در خود مشاهده می کنید باید به دکتر ارولوژیست مراجعه کنید. دکتر داریوش محمدی اورولوژیست بهترین متخصص ارولوژی در جنت آباد است. که با نوین ترین روش های درمانی پروستات را معاینه می کند و از سرعت پیشرفت بیماری می کاهد. با مراجعه به کلینیک دکتر ارولوژیست از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنید. با دریافت مشاوره و راهکار های درمانی از متخصص ارولوژ می توانید از این بیماری پیشگیری کنید. کافی است از طریق سایت دریافت نوبت را انتخاب کنید تا از خدمات این کلینیک بهره مند شوید.

حتما بخوانید:
سرطان پروستات

مقالات دیگر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر داریوش محمدی متخصص اورولوژی میباشد.
©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن