سنگ شکن درون اندامی TUL

سنگ های درون لوله حالب

استفاده از سنگ شکن درون اندامی TUL در مواقعی توصیه می شود که افراد دارای تنها یک کلیه بوده و یا به دلیل عدم دفع سنگ به دچار درد و عفونت های شدید شده اند. بنابر تشخیص متخصص اورولوژی موفقیت آمیز بودن عمل سنگ شکنی درون اندامی یا TUL بسته به مهارت جراح اورولوژ تا حدود ۸۰-۹۵ درصد می باشد. در این بخش قصد داریم تا اطلاعاتی را در خصوص سنگ شکن درون اندامی TUL و مزایای این روش برای از بین بردن سنگ هایی با سایز بزرگ با شما خوانندگان عزیز و محترم به اشتراک بگذاریم؛ همراه ما باشید.

حتما بخوانید: با درد سنگ کلیه (رنال کولیک) چکار کنیم؟

سنگ شکن درون اندامی

منظور از سنگ شکن درون اندامی TUL چیست؟

توجه و رسیدگی به سنگ های درون لوله حالب در ابعاد و سایزهای مختلف به عنوان رابطه میان کلیه و مثانه بسیار اورژانسی تر از کلیه است؛ چراکه در چنین شرایطی فرد بیمار با مشکلات مختلفی نظیر دردهای شدید، حالت تهوع و استفراغ رو به رو خواهد شد. همچنین حضور این سنگ ها در لوله حال و عدم توانایی در دفع آنها توسط فرد بیمار موجب انسداد لوله شده و این مسئله باعث بروز مشکلات اساسی و جبران ناپذیری در مثانه یا کلیه فرد خواهد شد. بنابراین لازم است که هر چه زودتر برای درمان و خرد کردن سنگ های درون اندامی لوله حالب تصمیم گیری شود. روش سنگ شکن درون اندامی TUL از جمله روش های جراحی بدون عارضه ای است که می توان با میزان موفقیتی بسیار بالا تمام سنگ ها را شکسته و با استفاده از وسایل خاصی تمام آن ها را از بدن فرد خارج کرد.

حتما بخوانید:
خارج کردن سنگ های کلیه از طریق پوست PCNL

دراین تکنیک با استفاده از یورتروسکوپ های مخصوص که قطر باریکی دارند، با هدایت سیم های راهنمای ظریف از مسیر مجرای ادرار وارد شده و از سوراخ حالب وارد و به سنگ می رسیم. پس از مشاهده سنگ با استفاده از سنگ شکن های پنوماتیک یا لیزری سنگ کاملا خرد می گردد در صورت نیاز قطعات سنگ با استفاده از گراسپر یا بسکت خارج می شوند.

حتما بخوانید: سنگ شکن برون اندامی ESWL

سنگ های درون لوله حالب

کاربرد استفاده از سنگ شکن درون اندامی TUL

در حالت کلی 90 درصد از سنگ های درون اندام های تحتانی انسان که از سایز کوچکتر از 4 میلی برخوردار هستند و همچنین 60 درصد از سنگ هایی با سایز 4 تا 6 میلی به صورت درمان طبیعی و بدون نیاز به جراحی قابل دفع شدن هستند. در حقیقت افراد با مصرف مایعات و نوشیدنی های طبیعی فراوان طی یک دوره مشخص که معمولا 2 تا 4 هفته درنظر گرفته می شود؛ می توانند سنگ ها درون کلیه و لوله حالب را به صورت خود به خود دفع نمایند. اما وجود سنگ های با سایز بزرگتر به راحتی قابل دفع نبوده و فرد در چنین مواقعی احساس دردهای شدید خواهد کرد و باید هر چه زودتر برای شکستن و خارج کردن آن ها از درون اندام های شخص اقدام شود. بر همین اساس دکتر اورولوژیست یا متخصص کلیه به طور معمول عمل سنگ شکنی درون اندامی با دستگاه TUL را برای از بین بردن و خارج کردن سنگ های حالب میانی و تحتانی یا حتی سنگ ها درون کلیه به کار می گیرند.

حتما بخوانید:
سنگ شکن برون اندامی ESWL

حتما بخوانید: خارج کردن سنگ های کلیه از طریق پوست PCNL

کاربرد استفاده از سنگ شکن

نحوه انجام عمل سنگ شکن TUL

سنگ شکن درون اندامی TUL از جمله روش هایی است که از یک لوله بسیار باریک که سر آن دوربینی به نام یوتورسکوپ نصب شده است برای دفع سنگ ها و خارج کردن آن ها از درون اندام های بدن فرد بیمار کمک گرفته می شود. در حقیقت پزشک معالج، این وسیله بعد از بی حسی نخاعی فرد از طریق مجاری اداری او وارد لوله حال کرده و سپس با کمک پنوماتیک یا لیزر، اقدام به شکستن و خرد کردن سنگ های موجود در این لوله می کند و این سنگ های خرد و تکه شده را با ابزاری از درون بدن فرد خارج می نمایند. البته در برخی از مواقع به دلیل تنگی لوله حالب، پزشک ارولوژ ناچارا از یک عدد سوند باریک برای عبور راحت تر سنگ های خرد شده از درون لوله کمک می گیرد که تا بهبودی کامل بیماری و ترخیص او از بیمارستان با توجه به این شرایط حدود 2 تا 4 هفته زمان می برد.

مدت زمان انجام عمل سنگ شکنی TUL

با توجه به میزان مهارت و تجربه دکتر اورولوژ مدت زمانی که برای جراحی سنگ شکنی درون اندامی TUL طول می کشد؛ چیزی در حدود 5 تا 40 دقیقه خواهد بود. سپس برای اطمینان بیشتر از وضعیت سلامتی فرد بیمار، او را به مدت 5 تا 6 ساعت بعد از انجام عمل تحت نظر ارولوژ نگه داشته و با هوشیاری کامل او همراه با یک نسخه دارویی او را از بیمارستان مرخص می کنند. فرد بعد از مرخص شدن می توان همانند گذشته به فعالیت های عادی خود بدون هیچ مشکل و احساس دردی ادامه دهد.

حتما بخوانید:
درمان آندوسکوپیک سنگ های کلیه از طریق مجرای ادرار RIRS

حتما بخوانید: درمان آندوسکوپیک سنگ های کلیه از طریق مجاری ادرار RIRS

مدت زمان انجام

در چه مواردی عمل TUL اورژانسی است؟

اگر بخواهیم در یک دسته بندی کلی به موارد اورژانسی و اضطراری که به عمل سنگ شکن درون اندامی TUL نیاز داند اشاره داشته باشیم؛ می توان هر یک از موارد زیر را برای انجام این شیوه خرد کردن و دفع سنگ ها نام برد:

1- افراد دارای تنها یک کلیه

2- تب و لرز، درد و عفونت های بسیار شدید

3- سنگ های بزرگتر از سایز 6 میلی متر

4- قطع ادرار یا افزایش حاد آزمایش کراتینین بیمار

5- تشخیص انسداد شدید لوله حالب بر اساس سونوگرافی انجام شده

خدمات دیگر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر داریوش محمدی متخصص اورولوژی میباشد.
©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن