میزان نرمال تستوسترون در مردان

میزان نرمال تستوسترون در مردان

میزان نرمال تستوسترون در مردان

میزان نرمال تستوسترون در مردان – یکی از هورمون های مهم جنسی در بدن انسان هورمون تستوسترون در مردان می باشد که به غیر از رفع اختلالات جنسی کمک شایانی به بلوغ پسران و رفع بیماران دیگر در بدن مردان می شود. باید دانست که در صورت رویت علایمی سریعا برای انجام آزمایش هورمون باید به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کرد تا با کمک دارو ها از کمبود این هورمون در بدن جلوگیری نماید.

هورمون تستوسترون – میزان نرمال تستوسترون در مردان

تستوسترون از هورمون های استروئیدی با ساختار کلسیم می باشد که از بعد از دو ماهگی در رحم مادر شروع به تولید می کند و نرینگی یا مادگی جنین را مشخص می کند و در صورت مذکر بودن نوزاد در دوران بلوغ این هورمون رشد آن به نهایت رسیده و می توان اثرات آن را در این دوران در پسران مشاهده کرد. این هورمون در هر دو جنس وجود دارد اما میزان تولید آن به صورت نرمال 20 برابر در مردان بیشتر از زنان است هرچند که با توجه به متابولیسم بدن مردان تستوسترون در مردان هفت برابر بیش از زنان محسوب می شود و همین امر است که باعث افزایش میل جنسی در افراد می شود.

میزان نرمال تستوسترون

آزمایش تستوسترون – میزان نرمال تستوسترون در مردان

آزمایش میزان تستوسترون را به دلایل مختلفی در هر دو جنس ممکن است بگیرند اما یکی از دلایل شایع تاخیر و یا بلوغ زودرس در پسران و یا میزان پایین بودن تستوسترون در هورمون می باشد. این آزمایش را از طریق آزمایش خون می گیرند که به آن آزمایش سرم هم گفته می شود که میزان این هورمون در آن سنجیده شده است. تستوسترون در مردان در بیضه ها و در زنان در تخمدان هایشان تولید می شود.

تستوسترون در بدن افراد باعث پدیدار شدن شواهدی همچون:

 • افزایش توده عضلانی
 • توده استخوانی بالاتر
 • قدرت جسمانی
 • موی بدن

می شود.

میزان تستوسترون

تستوسترون در مردان

در صورت دیدن علائم در مردان و یا مشکوک شدن به کمبود این هورمون نیاز است که سریعا چک شود و در صورت کمبود آن به این موضوع هیپوگنادیسم می گویند. در حدود 4 درصد از تستوسترون های موجود در بدن مردان به صورت آزاد می باشد. به طور کلی میزان این هورمون در افراد چاق پایین تر از افراد دیگر است. پایین بودن تستوسترون در مردان عوارض بسیاری دارد که می توان به برخی از آنها اشاره کرد:

 • کاهش موی بدن
 • کاهش توده عضلانی
 • کاهش میل جنسی
 • اختلال نعوظ
 • رشد بافت سینه یا ژنیکوماستی
 • تاخیر در بلوغ
 • صدمه به بیضه که ممکن است به وسیله ضربه، اعتیاد به الکل یا اوریون ایجاد شده باشد
 • بیماری هیپوتالاسمی
 • بیماری هیپوفیز
 • تومور هیپوفیز غیر سرطانی

تستوسترون

متخصص کلیه و ارولوژ در کمبود تستوسترون در مردان

بیماری کلیه یکی از شایع ترین بیماری هایی در مردان است که از کمبود هورمون تستوسترون رنج می برند. کمبود تستوسترون در مردان باعث کاهش تمایلات جنسی و اختلال در نعوظ می شود که این موضوع آسیب جدی به کلیه می زند و در این صورت در اولین اقدام بیمار باید به متخصص ارولوژی مراجعه نماید. پزشک معالج باید به سن فرد بیمار بسیار توجه داشته باشد چرا که مقدار این هورمون در سنین مختلف افراد متفاوت است. به طوری که این هورمون در افراد بعد از گذر از سن 40 سالگی در هر سال یک درصد کاهش میابد.

عوامل مختلف ایجاد کننده اختلال جنسی در بیماری کلیوی

زمانی که شما با اختلال جنسی به دکتر اورولوژیست مراجعه می کنید، اولین موضوعی که دکتر شما به آن مشکوک می شود و درخواست تست می دهد کارکرد کلیه ها می باشد. چرا که اگر کلیه ها از کار بیفتند، هورمون پرولاکتین را که ارتباط مستقیم با اختلال جنسی شما دارد، نمی تواند دفع کند. و این هورمون به میزان زیادی افزایش پیدا می کند و این موضوع در 75 درصد از بیماران دیده می شود و این موضوع باعث بوجود آمدن پرکاری تیروئید شده که به افزایش اختلالات جنسی کمک می کند.

در افرادی که دیالیز می شوند ماده‌ ای به نام iNHiBIN-B که از بیضه هایشان تولید شده کاهش پیدا می کند و این موضوع خود نقش بسیار اساسی در تولید مثل دارد از جهات دیگر 70 درصد از مبتلایان دچار اختلال در نعوظ نیز می شوند که عوارض بسیار ناگواری را هم به دنبال دارد که می توان از این عوارض به نظیر فشار خون بالا، دیابت، آترواسکلروز، اضطراب و افسردگی اشاره کرد.

پس می توان گفت یکی از دلایلی که در مردان به دنبال پیوند کلیه زود هنگام می باشند بیماری های به وجود آمده می باشد هرچند که پیوند موفقیت‌ آمیز، کیفیت خوب زندگی را به وجود می‌آورد، اما فقط 50 تا 80 درصد از بیماران پیوند کلیه اختلال نعوظ شان بهبود میابد.

مطالب مرتبط

خون ادراری

خون ادراری یا Hematuria، به حالتی گفته می‌شود که در