آیا ارتباطی بین ناباروری و استفاده طولانی از Laptop وجود دارد؟

ناباروری و لپ تاپ

ارتباط ناباروری با لپ تاپ و موبایل چیست؟ قرن 21 به عنوان عصر تکنولوژی و ارتباطات شناخته می‌شود و از همین رو بسیاری از امور زندگی انسان ها به وسایلی نظیر موبایل و لپ تاپ گره خورده است؛ به طوریکه بدون وجود آنها نمی توان کارها را به روال قبل انجام داد. اکنون سوال اینجاست که آیا ارتباطی بین ناباروری و استفاده طولانی ازlaptop وجود دارد؟ در واقع این یکی از سوالات متداول و رایج که معمولا ذهن زوجین جوان را بعد از مراجعه به دکتر اورولوژ یا متخصص کلیه درگیر خود می‌کند که در این بخش قصد پاسخگویی به آن را داریم.

ارتباط ناباروی و لپ تاپ

منظور از ناباروی چیست؟

ناباروی به معنای عدم توانایی هر یک از زوجین در فرایند صحیح تخمک گذاری یا تولید اسپرم برای تشکیل جنین درون رحم زنان می باشد. علل مختلفی برای ناباروری وجود دارد که از جمله آنها میتوان به ژنتیک، امواج مخرب و … اشاره کرد.

ارتباط بین ناباروری و استفاده طولانی مدت از لپ تاپ

امروزه نیاز و وابستگی شدید انسانها به فناوری و تکنولوژی جدید نظیر موبایل و لپ تاپ بر کسی پوشیده نیست و بدون شدت این عامل نقش مهم و اساس بر عملکرد بدن انسان خواهد داشت. در مورد ارتباط ناباروری با لپ تاپ و موبایل بارها دانشمندان در رسانه ها به این موضوع اشاره کرده اند؛ که استفاده طولانی مدت از برخی از وسایل الکترونیکی اطراف ما ممکن است که در طول زمان عوارض و آثار منفی را برای شخص به همراه داشته باشد.

حتما بخوانید:
چه مواد غذایی موجب افزایش تحرک اسپرم ها می شوند

این آثار نامطلوب گاه به قدری جدی و مخرب هستند که ممکن است سلامتی شخص را در معرض تهدید قرار داده و منجر به ناباروری، سقط جنین، ابتلای کودک به سرطان، و اختلالات ژنتیکی و … نیز بشود. البته که هنوز تحقیقات کافی در این زمینه انجام نگرفته و شواهد کمی در رابطه تاثیر امواج بر بدن به صورت پراکنده و متعارض موجود دارد.

مطالعات مختلف نشان داده است که تشعشع گرمایی علت احتمالی اثر لپ تاپ در ناباروری می‌باشد. درجه حرارت اسکروتوم در وضعیت نشسته تا ۲ درجه سانتیگراد نسبت به وضعیت ایستاده افزایش می‌یابد، که با استفاده ار لپ تاپ این افزایش حدود نیم درجه بیشتر می‌شود. تاثیر این میزان افزایش درجه حرارت در اسپرماتوژنز همچنان ناشناخته است.
ناباروری و لپ تاپ
در حقیقت نحوه و الگوی صحیح استفاده از وسایل الکترونیکی نظیر لپ تاپ و گوشی همراه باید مورد توجه تمامی افراد قرار گیرد و بهتر است که آنها به خصوص در دوران پیش از بارداری استفاده طولانی مدتی از این ابزار و وسایل نداشته باشند.

تاثیر حرارت موتور لپ تاپ بر ناباروی آقایان

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، شواهد دقیق و مطمئنی مبنی بر رابطه ناباروری زوجین و استفاده آنها از لپ تاپ وجود ندارد و تنها در برخی از تحقیقات خاص مرتبط با بارداری، هشدارهایی در خصوص خطرات بالقوه این موضوع داده شده است. در حقیقت گرما و حرارت ناشی از امواج وسایل الکترونیکی باعث تغییر در DNA و اختلال در عملکرد سلول های بدن انسان خواهد شد که البته وجود این رابطه به علت و معلول خاصی وابسته نیست. متاسفانه در سال های اخیر شاهد رشد آمار مربوط به ناباروری در آقایان هستیم که به گزارش یکی از موسسات تحقیقاتی معتبر جهانی این مسئله می تواند ناشی از استفاده طولانی مدت آنها از لپ تاپ و تلفن همراه باشد. بعبارتی حرارت امواج ناشی از این وسایل بر روی روند تولید اسپرم آنها تاثیر منفی داشته و به دلیل حساسیت اسپرم نسبت به تخمک زنان، استفاده طولانی مدت از لپ تاپ بر روی پاهای خود در طول روز میتواند میزان سطح تولید اسپرم را تا 50 درصد کاهش دهد.

حتما بخوانید:
رابطه استفاده از مواد مخدر و ناباروری چیست ؟

تاثیر لپ تاپ بر ناباروی آقایان

گرما و حرارت ناشی از عملکرد موتور لپ تاپ بر روی افزایش دمای کیسه بیضه یا اسکروتوم تاثیر داشته و این دلیل محکمی بر وجود ناباروری در آقایان است. بنابراین می توان گفت که رابطه مستقیمی بیم حرکت و کیفیت اسپرم های تولید شده با حرارت و گرمای لپ تاپ بعد از قرار گرفتن بر روی پاها و استفاده طولانی مدت وجود دارد.

ناباروری زنان و تاثیر حرارت لپ تاپ بر آن

علاوه بر آقایان، خانوم ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده و حرارت ناشی از استفاده طولانی مدت لپ تاپ می تواند بر روی رحم و نحوه تخمک گذاری آنها تاثیر منفی داشته باشد. در واقع اگرچه عوامل تاثیر گذار مختلفی بر روی ناباروری زنان نقش اساسی دارند اما بر اساس مطالعات صورت گرفته در حوزه اورولوژی می توان گفت که علت احتمالی در برخی از آنها می تواند ناشی از تشعشع گرما ساطع شده از موتور لپ تاپ باشد؛ که باعث افزایش دما و درجه حرارت اسکروتوم در وضعیت نشسته خواهد شد. از دیگر عوارض و تاثیرات منفی امواج الکترومغناطیسی بر ناباروری زنان می توان به تغییر در ترکیب بیولوژیکی سلول های بدن و اختلال در سیستم های طبیعی آن نظیر سیستم تولید مثل اشاره کرد. این عامل میتواند باعث تغییر ملاتونین و هورمون های بدن و تخریب بافت قشر تخمدان، اپیتلیوم لومن، اپیتلیوم غده ای و سلول های استروما در لوله های رحمی و فالوپ شود.

حتما بخوانید:
رابطه استفاده از مواد مخدر و ناباروری چیست ؟

ناباروری زنان و تاثیر حرارت لپ تاپ

نکاتی در خصوص ناباروری و استفاده از لپ تاپ و گوشی

بهتر است که در صورتی که افراد قصد باروری دارند بابت استفاده از وسایل الکترونیکی جوانب احتیاط را رعایت کرده و تماس مستقیم اندام های بدن خود با این گونه از وسایل پرهیز کنند. بهتر است که برای درمان مشکل ناباروری خود به نزد یک دکتر اورولوژیست مراجعه کرده و مشکل خود را با او در میان بگذارید. از جمله نکات قابل توجه که معمولا متخصص اورولوژی به آن اشاره می‌کند؛ شامل موارد ذیل است:

– پرهیز از قرار دادن لپ تاپ بر روی پاهای خود و ایجاد یک فاصله یا مانع مانند میز بین پاها و آن

– کاهش ساعت استفاده از گوشی و لپ تاپ در طول روز

– خاموش کردن وسایل در صورت عدم نیاز به استفاده مجدد از آن ها

– استفاده از محصولات محافظت کننده به دلیل جذب امواج مضر آنها

– و …

Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
Share on pinterest

مقالات دیگر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر داریوش محمدی متخصص اورولوژی میباشد.
©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن