واکسن گارداسیل

عوارض تزریق اچ پی وی

تولید و ساخت واکسن گارداسیل برای پیشگیری با انواع تیپ های ۶،۱۱،۱۶،۱۸ ویروس اچ پی صورت می‌گیرد و در صورتی که افراد این واکسن را بزنند در برابر بیماری‌های مرتبط با این ویروس به خوبی محافظت خواهند شد. با مراجعه به دکتر اورولوژ یا متخصص کلیه می توان برای انجام آزمایشات ویروس اچ پی وی اقدام کرد. متخصص اورولوژی یا اورولوژ می تواند این ویروس را تشخیص دهد و در صورت مبتلا بودن فرد به این ویروس دکتر ارولوژ یا همان دکتر اورولوژیست واکسن و داروهای درمانی را برای فرد تجویز می کند.

واکسن گارداسیل یا اچ پی وی چیست؟

واکسن گارداسیل که با نام واکسن اچ پی وی نیز شناخته می شود از بزرگسالان و کودکان در برابر انواع ویروس ها پاپیلوم انسانی یا اچ پی وی که با استفاده از روابط جنسی احتمال انتقال آن وجود دارد، محافظت خواهد کرد. به همین منظور پیشنهاد می‌شود که کودکانی که در سن ۱۱ تا ۱۲ سال هستند، پیش از شروع به روابط جنسی این واکسن را بزنند. البته لازم به ذکر است که هر فردی می ‌تواند تا بیش از ۴۵ سالگی این واکسن را دریافت نماید.

ویروس پاپیلوما انسانی که با نام HPV معروف است، از جمله ویروس های رایج می باشد که از طریق ارتباط پوستی یا رابطه جنسی احتمال انتقال آن وجود دارد و انواع خاصی از آن باعث بیماری های خطرناکی مثل سرطان دهانه رحم در زنان خواهد شد. زگیل تناسلی، زگیل واژن، زگیل مقعد از شایع ترین عوارض آلودگی به ویروس اچ پی وی هستند.

حتما بخوانید:
همه چیز در مورد زگیل تناسلی

انواع تیپ های ویروس پاپیلوم انسانی شامل موارد زیر می باشد:

 • سرطان دهانه رحم
 • برخی از انواع سرطان روده
 • زگیل تناسلی
 • سرطان مقعد
 • سرطان آلت تناسلی

افرادی که به مخمر آلرژی دارند، تزریق این واکسن برای آنها ممنوع خواهد بود. همچنین افرادی که در سیستم ایمنی بدن خود ضعف دارند و کودکانی که زیر ۹ سال هستند و زنان باردار زدن واکسن اچ پی وی برای آنها ممنوع می باشد. برای پسران سن ۹ تا ۲۱ سال بهترین زمان برای تزریق واکسن گارداسیل و برای دختران سن ۹ تا ۲۶ سال بهترین زمان خواهد بود.

کاربرد واکسن گارداسیل

در رابطه با واکسن گارداسیل باید گفت که این واکسن نمی تواند زگیل های تناسلی را درمان کند. با این وجود برای افرادی که دچار زگیل تناسلی هستند پیشنهاد می شود که این واکسن را تزریق کنند.‌ چون در صورت دریافت آن از انواع دیگر ویروس های پاپیلومای انسانی که هنوز فرد به آنها مبتلا نشده است جلوگیری خواهد کرد.

در رابطه با واکسن اچ پی وی نمی توان آن را برای آزمایش پاپ اسمیر از نظر سرطان دهانه رحم در زنان جایگزین کرد و نمی تواند از تمامی سرطان های دهانه رحم پیشگیری کند. همچنین این واکسن در زنان به عنوان درمان سرطان رحم و مقعد کاربرد چندانی زیادی ندارد.

حتما بخوانید:
درمان زگیل تناسلی

کاربرد واکسن گارداسیل

تاثیر واکسن اچ پی وی در مردان و زنان

واکسن گارداسیل می تواند در مردان نیز تاثیر زیادی داشته باشد و از عوارضی مانند زگیل تناسلی، سرطان مقعد، آلت و برخی ضایعاتی که قبل از سرطان در اثر انواع خاصی از ویروس و پاپیلومای انسانی به وجود می‌آیند، محافظت خواهد کرد. در صورتی که مردان با همجنس خود دارای رابطه جنسی باشند به میزان بیشتری در معرض بیماری هایی که به ویروس پاپیلومای انسانی تیپ ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ مربوط هستند و همچنین سرطان آلت تناسلی و مقعد قرار خواهد گرفت.

ویروس پاپیلومای انسانی موجب ایجاد سرطان گردن رحم خواهد شد. از طریق تزریق این واکسن می توان کمک کرد جلوی آلوده شدن فرد به ویروس پاپیلومای انسانی گرفته شود و بنابراین به سرطان دهانه رحم مبتلا نشود. این واکسن می‌تواند علیه ۴ نوع مختلف ویروس پاپیلومای انسانی به اندازه به میزان ۱۰۰ درصد تاثیرگذار باشد.

حتما بخوانید: بهترین متخصص اورولوژی در تهران

تاثیر واکسن اچ پی وی

عوارض تزریق اچ پی وی

از جمله عوارضی که واکسن گارداسیل دارد، می توان به مواردی مانند سرگیجه، سردرد، تهوع، تب و درد ناحیه تزریق، خارش تورم و غش اشاره کرد که در پانزده دقیقه اول بعد از تزریق به وجود می آید و به طور معمول پس از انجام واکسن ۱۵ دقیقه فرد را نگه خواهند داشت.

حتما بخوانید:
میوه هایی که در بهبود ناتوانی جنسی کمک کننده هستند

عوارض تزریق اچ پی وی

عواملی که سبب افزایش اچ پی وی می شوند.

افرادی که واکسن اچ پی وی را تزریق نکرده اند نسبت به دیگران بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری مقاربتی قرار می گیرند. برخی از عوامل وجود دارد که خطر ابتلا به این ویروس را افزایش خواهند داد، این عوامل عبارتند از:

 • رابطه جنسی محافظت نشده
 • مصرف سیگار یا تنباکو که موجب تضعیف سیستم ایمنی می شود.
 • عوامل و بیماری های تضعیف سیستم ایمنی بدن مانند HIV
 • برقراری رابطه با شرکای جنسی متعدد
 • زخمی شدن پوست
 • تماس با زگیل های مسری

در رابطه با راه های جلوگیری از اچ پی وی باید گفت که بهترین راه برای جلوگیری از آن واکسیناسیون می باشد. ولی ممکن است برخی روش های دیگر نیز جلوی این ویروس را بگیرند. از جمله این روش ها می‌توان مواردی مانند استفاده از محافظ در طول رابطه جنسی، حفظ رژیم غذایی سالم، انجام آزمایش معمول برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم را نام برد.

اگر علاقمند به مطالعه در زمینه مطالب زیر هستید، حتما مقالات این سایت را پیگیری بفرمایید:

آیا واکسن گارداسیل باعث نازایی میشود؟ – محل تزریق واکسن گارداسیل – واکسن گارداسیل ۹ در ایران – واکسن گارداسیل ایرانی – قیمت واکسن گارداسیل با بیمه – زمان های تزریق واکسن گارداسیل – واکسن گارداسیل برای مبتلایان – واکسن گارداسیل قیمت – واکسن گارداسیل کجا تزریق می شود – قیمت واکسن گارداسیل سال ۹۹ – قیمت واکسن گارداسیل در هلال احمر 99 – واکسن گارداسیل در ایران – مراکز تزریق واکسن گارداسیل در تهران …

حتما بخوانید:
عفونت مجرای ادراری

واکسن اچ پی وی راهی برای پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس اچ پی است. اگر می خواهید از مشکلات جنسی و یا از انتقال این ویروس از طریق پوست در امان باشید، با مراجعه به مرکز درمانی دکتر داریوش محمدی از بهترین متخصصین اورولوژی در جنت آباد می توانید واکسن اچ پی وی را تزریق کنید. همچنین می توانید از دکتر ارولوژ برای پیشگیری از این بیماری مشاوره بگیرید.

مقالات دیگر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر داریوش محمدی متخصص اورولوژی میباشد.
©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن