واکسن گارداسیل

عوارض تزریق اچ پی وی

واکسن گارداسیل

تولید و ساخت واکسن گارداسیل برای پیشگیری با انواع تیپ های ۶،۱۱،۱۶،۱۸ ویروس اچ پی صورت می‌گیرد و در صورتی که افراد این واکسن را بزنند در برابر بیماری‌های مرتبط با این ویروس به خوبی محافظت خواهند شد. با مراجعه به دکتر اورولوژ می توان برای انجام آزمایشات ویروس اچ پی وی اقدام کرد. متخصص اورولوژی می تواند این ویروس را تشخیص دهد و در صورت مبتلا بودن فرد به این ویروس دکتر ارولوژ یا همان دکتر اورولوژیست واکسن و داروهای درمانی را برای فرد تجویز می کند.

واکسن گارداسیل یا اچ پی وی چیست؟

واکسن گارداسیل که با نام واکسن اچ پی وی نیز شناخته می شود از بزرگسالان و کودکان در برابر انواع ویروس ها پاپیلوم انسانی یا اچ پی وی که از طریق روابط جنسی احتمال انتقال آن وجود دارد، محافظت خواهد کرد. به همین منظور پیشنهاد می‌شود که کودکانی که در سن ۱۱ تا ۱۲ سال هستند، پیش از شروع به برقراری روابط جنسی این واکسن را بزنند. البته لازم به ذکر است که هر فردی می ‌تواند تا بیش از ۴۵ سالگی این واکسن را دریافت نماید.

ویروس پاپیلوما انسانی که با نام HPV معروف است، از جمله ویروس های رایج می باشد که از طریق ارتباط پوستی یا رابطه جنسی احتمال انتقال آن وجود دارد و انواع خاصی از آن باعث بیماری های خطرناکی مثل سرطان دهانه رحم در زنان خواهد شد. زگیل تناسلی، زگیل واژن، زگیل مقعد از شایع ترین عوارض آلودگی به ویروس اچ پی وی هستند.

انواع تیپ های ویروس پاپیلوم انسانی شامل موارد زیر می باشد:

 • سرطان دهانه رحم
 • برخی از انواع سرطان روده
 • زگیل تناسلی
 • سرطان مقعد
 • سرطان آلت تناسلی

تزریق این واکسن برای افرادی که به مخمر آلرژی دارند، ممنوع خواهد بود. تزریق این واکسن همچنین برای افرادی که در سیستم ایمنی بدن خود ضعف دارند، کودکانی که زیر ۹ سال هستند و زنان باردار ممنوع می باشد. برای پسران سن ۹ تا ۲۱ سال بهترین زمان برای تزریق واکسن گارداسیل و برای دختران سن ۹ تا ۲۶ سال بهترین زمان خواهد بود.

کاربرد واکسن گارداسیل

در رابطه با واکسن گارداسیل باید گفت که این واکسن نمی تواند منجر به درمان زگیل تناسلی شود. با این وجود تزریق این واکسن به افرادی که دچار زگیل تناسلی هستند توصیه می شود.‌ چون این واکسن از انواع دیگر ویروس های پاپیلومای انسانی که هنوز فرد به آنها مبتلا نشده است پیشگیری خواهد کرد.

واکسن اچ پی وی را نمی توان جایگزین آزمایش پاپ اسمیر در زنان کرد. این واکسن همچنین نمی تواند از تمامی سرطان های دهانه رحم پیشگیری کند و در زنان به عنوان درمان سرطان رحم و مقعد کاربرد چندانی زیادی ندارد.

کاربرد واکسن گارداسیل

تاثیر واکسن اچ پی وی در مردان و زنان

واکسن گارداسیل می تواند در مردان نیز تاثیر زیادی داشته باشد و از عوارضی مانند زگیل تناسلی، سرطان مقعد، آلت و برخی ضایعاتی که قبل از سرطان در اثر انواع خاصی از ویروس و پاپیلومای انسانی به وجود می‌آیند، محافظت خواهد کرد. در صورتی که مردان با همجنس خود دارای رابطه جنسی باشند بیشتر در معرض بیماری هایی که به ویروس پاپیلومای انسانی تیپ ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ مربوط هستند و همچنین سرطان آلت تناسلی و مقعد قرار خواهد گرفت.

ویروس پاپیلومای انسانی موجب ایجاد سرطان گردن رحم خواهد شد. با تزریق این واکسن از آلوده شدن فرد به ویروس پاپیلومای انسانی پیشگیری می شود و بنابراین به سرطان دهانه رحم مبتلا نمی شود.

عوارض تزریق اچ پی وی

از جمله عوارضی که واکسن گارداسیل دارد، می توان به مواردی مانند سرگیجه، سردرد، تهوع، تب و درد ناحیه تزریق، خارش تورم و غش اشاره کرد که در پانزده دقیقه اول بعد از تزریق به وجود می آید.

عوارض تزریق اچ پی وی

عواملی خطر اچ پی وی

افرادی که واکسن اچ پی وی را تزریق نکرده اند نسبت به دیگران بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری مقاربتی قرار می گیرند. برخی از عوامل وجود دارند که خطر ابتلا به این ویروس را افزایش خواهند داد، این عوامل عبارتند از:

 • رابطه جنسی محافظت نشده
 • مصرف سیگار یا تنباکو که موجب تضعیف سیستم ایمنی می شود.
 • عوامل و بیماری های تضعیف سیستم ایمنی بدن مانند HIV
 • برقراری رابطه با شرکای جنسی متعدد
 • زخمی شدن پوست
 • تماس با زگیل های مسری

در رابطه با راه های جلوگیری از اچ پی وی باید گفت که بهترین راه برای جلوگیری از آن واکسیناسیون می باشد. ولی ممکن است برخی روش های دیگر نیز جلوی این ویروس را بگیرند. از جمله این روش ها می‌توان مواردی مانند استفاده از کاندوم در طول رابطه جنسی، حفظ رژیم غذایی سالم، انجام آزمایش معمول برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم را نام برد.

واکسن اچ پی وی راهی برای پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس اچ پی است. اگر می خواهید از مشکلات جنسی و یا از انتقال این ویروس از طریق پوست در امان باشید با بهترین متخصص اورولوژی مشورت کنید.

واکسن HPV پیشگیری از سرطان

مطالب مرتبط