چه مواد غذایی موجب افزایش تحرک اسپرم ها می شوند

افزایش تحرک اسپرم

بررسی میزان تحرک اسپرم یکی از مهمترین پارامترهای تعیین سلامت جنسی و باروری مردان در یافته های اورولوژی است. متاسفانه کاهش تعداد و میزان تحرک اسپرم یکی از مهمترین دلایل ایجاد ناباروری مردانه بوده و به دلایل متفاوتی ایجاد خواهد شد. طبق نظر متخصص اورولوژی عوامل محیطی مانند شرایط کاری، عوامل تغذیه‌ای مانند رژیم غذایی ناسالم و عوامل اجتماعی از مهمترین دلایل کاهش میزان تحرک و تعداد اسپرم های موجود در مایع منی بوده و ریسک ابتلا به ناباروری مردان را افزایش خواهند داد.

اهمیت تغذیه در افزایش تحرک اسپرم

یکی از مهمترین و ضروری ترین فاکتورهای موثر در افزایش کیفیت اسپرم و میزان تحرک آن، داشتن رژیم غذایی متناسب و سرشار از مواد معدنی و ترکیبات آلی است. به منظور آشنایی بیشتر با رژیم غذایی مناسب جهت افزایش کیفیت، تحرک و تعداد اسپرم در آقایان با ما همراه باشید.

افزایش کیفیت اسپرم با مصرف ویتامین ها

همانطور که پیشتر نیز گفته شد ویتامین ها یکی از ضروری ترین و موثرترین ترکیبات مورد نیاز به منظور تقویت قوای جنسی و کیفیت اسپرم در آقایان به شمار می آیند. از این رو مصرف رژیم غذایی سرشار از ویتامین، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات آلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و نقش بسیار مهمی در پشتیبانی از سلامت اسپرم‌ها ایفا خواهد نمود. در این بین ویتامین A ویتامین C جایگاه ویژه‌ای داشته و تاثیر فراوانی خواهند داشت.

حتما بخوانید:
رابطه استفاده از مواد مخدر و ناباروری چیست ؟

مواد غذایی حاوی ویتامین A

هویج، زردآلو، سیب زمینی، خانواده کلم، فلفل، آناناس، انبه و انواع مختلف غلات سرشار از ویتامین A بوده و مهمترین منابع تقویت کیفیت اسپرم به شمار می آیند.

مواد غذایی حاوی ویتامین C

سبزیجات زرد رنگ، توت فرنگی، مرکبات، لیموترش و فلفل دلمه منابع غنی از ویتامین سی به منظور افزایش تحرک اسپرم و تقویت قوای جنسی آقایان محسوب می شوند.

اهمیت تغذیه در تحرک اسپرم

مصرف مواد معدنی

یکی دیگر از مهمترین و اصلی ترین ترکیبات موثر در افزایش کیفیت و تحرک اسپرم، مواد معدنی مختلف به ویژه زینک و سلنیوم است. این ترکیبات تاثیر بسیار زیادی در افزایش میزان تستسترون و حجم اسپرم در مایع منی داشته و به میزان فراوانی در غذاهای دریایی، گوشت گاو، دانه های آجیل، گوشت بوقلمون، تخم کدو، پنیر، ترکیبات دیگر یافت خواهند شد.

سیر یکی دیگر از مواد غذایی و ترکیبات حاوی حجم بالایی از سلنیوم و ویتامین b۶ به منظور تقویت کیفیت اسپرم به واسطه افزایش جریان خون رسانی به سلولهای بیضه است. توصیه می شود در خصوص مصرف این ماده غذایی محتاط بوده و در صورت وجود مشکلات گوارشی خفیف تا شدید از مصرف آن اجتناب نمایید.

تاثیر میوه بر افزایش تحرک اسپرم

میوه ها گروه دیگری از ترکیبات موثر در افزایش کیفیت، تحرک، تعداد اسپرم و افزایش قدرت باروری مردان به شمار می آیند. در این بین موز، به دلیل برخورداری از میزان بسیار زیاد ویتامین های c، ویتامین ب ۱، منیزیم و پتاسیم، تاثیر بسیار زیادی در افزایش میزان هورمون های جنسی، تحریک ترشح اسپرم در مایع منی و بهبود وضعیت قوای جنسی آقایان خواهد داشت.

حتما بخوانید:
آیا ارتباطی بین ناباروری و استفاده طولانی از Laptop وجود دارد؟

و گوجی بری از دیگر موارد پیشنهاد شده در رژیم غذایی آقایان هستند. این دو میوه سرشار از حجم بالای آنتی اکسیدان های ضد سرطانی بوده و به دلیل کنترل میزان تولید رادیکال های آزاد و محافظت از سلولهای جنسی بیضه، تاثیر مثبتی بر افزایش بهبود عملکرد و کیفیت اسپرم خواهند داشت.

گوجه فرنگی و هویج به عنوان یکی از مهمترین منابع لیکوپن، کاروتن و ویتامین A از دیگر ترکیبات بسیار مهم به منظور افزایش بهبود وضعیت و حرکت سریع اسپرم ها به شمار می آیند.

افزایش تحرک، تعداد و حجم اسپرم با شکلات تلخ

در بین تمامی ترکیبات و مواد غذایی ذکر شده به منظور افزایش کیفیت و تحرک اسپرم، شکلات تلخ از مهمترین منابع غذایی افزایش دهنده حجم اسپرم در رژیم غذایی افراد بوده و به واسطه برخورداری از آمینو اسید آرژنین مادر به افزایش میل جنسی، بهبود عملکرد جنسی و باروری مردان خواهد بود. توصیه می شود در خصوص مصرف شکلات تلخ کاملاً محتاج بوده و از مصرف بیش از حد آن اجتناب نمایید.

افزایش کیفیت تحرک اسپرم

اسفناج، گردو و تخم مرغ

اسفناج ترکیبی سرشار از فولیک اسید بوده و با تامین میزان مورد نیاز اسید فولیک در سلول های جنسی، قادر به بهبود و افزایش تحرک اسپرم ها و سهولت نفوذ آنها به داخل تخمک خواهد بود. تحقیقات و مطالعات مختلف در این زمینه نشان داده است که مصرف روزانه ۷۵ گرم گردو منجر به افزایش پارامترهای اسپرمی به منظور افزایش قدرت باروری مردانه شده و قابلیت حرکت اسپرم ها را افزایش خواهد داد. پس مصرف تخم مرغ را به عنوان یک ترکیب اصلی سرشار از ویتامین و پروتئین در رژیم غذایی خود قرار داده و قدرت جنسی و باروری خود را بهبود ببخشید.

حتما بخوانید:
آیا ارتباطی بین ناباروری و استفاده طولانی از Laptop وجود دارد؟

افزایش تحرک اسپرم ها

 

Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
Share on pinterest

مقالات دیگر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر داریوش محمدی متخصص اورولوژی میباشد.
©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن