چه غذاهایی در پیشگیری از تومور مثانه مفید هستند

رژیم غذایی در کنترل سرطان مثانه

سرطان مثانه یکی از سرطان های رایج و کشنده به ویژه در جمعیت آقایان است. متاسفانه این سرطان در رنج سنی مختلفی ایجاد شده و در صورت عدم درمان زود هنگام و به موقع، تمامی اجزای بدن را درگیر خواهد نمود. رژیم غذایی یکی از مهمترین پارامترهای تاثیرگذار در پیشگیری و کنترل سرطان مثانه بوده و تاثیر بسیار زیادی در کاهش سرعت تکثیر سلول‌های سرطانی خواهد داشت. در صورت داشتن هر یک از علائم ذکر شده در این مقاله باید هر چه سریعتر به متخصص ارورولوژی، دکتر اورولوژیست و یا متخصص کلیه مراجعه نمایید.

سرطان مثانه چیست؟

یکی دیگر از انواع رایج سرطان های کشنده به ویژه در جمعیت آقایان سرطان مثانه است. معمولا به دنبال تقسیم بیش از حد سلول های کارسینوم ترانزیشنال، سلول های کارسینوم سنگفرشی و یا سلول های کارسینوم آدنو ایجاد گردیده و در مراحل مختلفی از فرایند تقسیم، علائم بالینی مربوط به این عارضه را نمایان خواهد نمود.

سرطان مثانه

علائم و نشانه های سرطان مثانه عبارتند از:

 • ادرار دردناک
 • درد خفیف تا شدید لگن
 • وجود خون در ادرار
 • تکرر ادرار
 • کاهش وزن شدید
 • کمر درد

دلایل ابتلا به انواع سرطان های مثانه

 • مصرف بیش از حد سیگار، تنباکو و مشروبات الکلی
 • تماس طولانی مدت با مواد شیمیایی و اشعه رادیو اکتیو
 • عفونت های انگلی و باکتریایی درمان نشده
 • سابقه ابتلای خانوادگی به این بیماری
 • سن، جنسیت و نژاد
 • رژیم غذایی نا صحیح
حتما بخوانید:
با درد سنگ کلیه (رنال کولیک) چکار کنیم؟

راه های پیشگیری از ابتلا به سرطان مثانه

متاسفانه هیچ راه حل قطعی و دائمی به منظور پیشگیری از بروز انواع مختلف سرطان از جمله سرطان مثانه وجود نداشته و تنها راه پیشگیری، کاهش احتمال بروز این عارضه در افراد دارای ریسک فاکتورهای ابتلا به این سرطان است. علاوه بر کاهش و کنترل مصرف دخانیات، بررسی و چکاب های سالانه در افراد دارای ریسک فاکتور و سابقه ژنتیکی ابتلا به این بیماری، ورزش منظم و رعایت اصول بهداشتی، با توجه به رژیم غذایی یکی از مهمترین و موثرترین و پارامتر های پیشگیرانه به منظور کاهش ریسک ابتلا به این بیماری به شمار می آید. مصرف رژیم غذایی سالم، میوه، سبزیجات و ترکیبات سرشار از آنتی اکسیدان، احتمال بروز سرطان مثانه را به شدت کاهش داده و روند سریع تقسیم سلولی را به تعویق خواهد انداخت.

پیشگیری از سرطان مثانه

اهمیت رژیم غذایی در کنترل سرطان مثانه

همانطور که پیشتر نیز گفته شد کنترل رژیم غذایی یکی از فاکتورهای بسیار مهم در پیشگیری از بروز سرطان های مثانه بوده و تاثیری در درمان این عارضه نخواهد داشت. اهمیت کنترل و رعایت رژیم غذایی مناسب به منظور کاهش سرعت رشد سلول‌های سرطانی اهمیت بسیار زیادی داشته و اساسا به مرحله پیشرفت سرطان بستگی خواهد داشت. توصیه می ‌شود مواد غذایی زیر را در رژیم افراد مبتلا به سرطان مثانه قرار دهید.

حتما بخوانید:
عفونت کلیه و کرونا

رژیم غذایی در کنترل سرطان مثانه

انگور و پرتقال

میوه انگور و پرتقال به دلیل برخورداری از یک ترکیب آنتی اکسیدانی ضد سرطانی به نام لیمونن، از ترکیبات بسیار و موثر در کنترل سرعت رشد سلول‌های سرطانی بوده و تاثیر بسیار زیادی در کاهش عوارض و علائم ناشی از این بیماری خواهند داشت.

سبزیجات سرشار از ویتامین ای مانند اسفناج و جعفری

اسفناج و جعفری حاوی مقادیر بسیار زیاد از ویتامین e و ترکیبات آنتی اکسیدانی بوده و در صورت مصرف مکرر و منظم در رژیم غذایی افراد مبتلا به سرطان مثانه، بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

گوجه فرنگی

یکی دیگر از ترکیبات غذایی شگفت انگیز و تاثیر گذار در محافظت از سلول های بافت مثانه و پیشگیری از تکثیر بیش از حد آنها، گوجه فرنگی است. گوجه فرنگی سرشار از انواع مختلف آنتی اکسیدان ها و لیکوپن بوده با یکی از پیشنهادات اصلی رژیم غذایی افراد مبتلا به این نوع سرطان به شمار می آید.

خانواده کلم

تمامی تحقیقات و مطالعات انجام شده در خصوص تاثیر رژیم غذایی بر کاهش روند رشد و تکثیر سلول های سرطانی نشان داده است که خانواده انواع مختلف کلم از جمله کلم بروکلی، گل کلم، کلم پیچ، کلم قمری و برگ کلم به دلیل برخورداری از حجم بسیار زیاد آنتی اکسیدان های ضد سرطان از مهمترین پیشنهادات رژیم غذایی افراد مبتلا به انواع سرطان از جمله سرطان های مثانه بوده و تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری و کنترل این عارضه خواهد داشت.

حتما بخوانید:
ایا کرونا باعث کلیه درد می شود

گیاه دارواش

یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین درمان های خانگی و سنتی به منظور کاهش رشد سلول‌ های سرطانی و ممانعت از برگشت رشد و تکثیر مجدد آنها، استفاده از گیاه دارواش است. تحقیقات بسیار زیادی در خصوص تاثیر درمان های سنتی و داروهای گیاهی در پیشگیری و کنترل انواع مختلف سرطان نشان داده است که گیاه دارواش به دلیل از حجم بالایی از ترکیبات آنتی اکسیدانی و فلاونوئیدی، قادر به کنترل و کاهش سرعت تکثیر سلول‌های سرطانی خواهد بود.

درمان های خانگی

هویج، لوبیاسبز، آناناس، گیلاس، آلبالو و انبه از دیگر پیشنهادهای اصلی رژیم غذایی افراد مبتلا سرطان مثانه به شمار می آیند.

Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
Share on pinterest

مقالات دیگر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر داریوش محمدی متخصص اورولوژی میباشد.
©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن