تفاوت متخصص کلیه و اورولوژیست

تفاوت متخصص کلیه و اورولوژیست

تفاوت متخصص کلیه و اورولوژیست

از آنجا که متخصص کلیه (نفرولوژیست) و متخصص اورولوژی می تواند بیماری های مربوط به کلیه را درمان کند، اشتباه گرفتن خدمات یک متخصص نفرولوژیست برای خدمات یک متخصص ارولوژی می تواند برای همه اتفاق بیفتد. این تخصص های پزشکی اغلب با هم تداخل دارند و ممکن است لازم باشد هر دو متخصص را برای یک بیماری ببینید.

بنابراین، برای آن که ببینیم آنها چه تفاوتی با هم دارند و چه زمانی باید یکی را به جای دیگری ببینید، با ما همراه باشید.

نفرولوژی یا تخصص کلیه؟؟

یکی از سوالاتی که ممکن است تاکنون برای شما هم پیش آمده باشد، در رابطه با تفاوت متخصص کلیه (نفرولوژیست) و اورولوژیست می باشد. لذا در این مطلب قصد داریم تا این دو تخصص مهم پزشکی را به طور کامل شرح داده و رابطه این دو را با یکدیگر بررسی نماییم، پس با ما همراه باشید.

نفرولوژی رشته پزشکی است که بر روی تشخیص و درمان بیماری هایی که کلیه ها را درگیر می کنند، تمرکز دارد. یک متخصص کلیه همچنین ممکن است با عواملی در ارتباط با اختلالات کلیه مانند فشار خون بالا یا بیماری قلبی مقابله کند. اما آنها این مشکلات را خارج از رابطه خود با کلیه ها درمان نمی کنند. اگر شما اختلالی دارید که بر عملکرد کلیه شما تاثیر می گذارد، پس باید به متخصص نفرولوژی یا متخصص کلیه مراجعه کنید.

متخصص کلیه و اورولوژیست

آشنایی با تخصص نفرولوژی

نفرولوژی (Nephrology) نوعی پزشکی داخلی می باشد. یک متخصص نفرولوژیست وظیفه دارد تا با مطالعه عملکرد کلیه ها، به بیماری های مرتبط با این ارگان حیاتی بدن پی برده و به درمان این بیماری ها به طرق مختلفی چون رژیم غذایی، تجویز جایگزینی کلیه و دیگر راهکار های درمانی بپردازد.

متخصصان نفرولـوژیست علاوه بر اینکه دارای دانش کاملی در مورد بیماری های تاثیرگذار بر کلیه هستند، بلکه در مورد چگونگی تأثیر بیماری یا عملکرد کلیه در دیگر بخش های بدن شما نیز از آگاهی مطلوبی برخوردار می باشند. از جمله این بیماری ها می توان دیابت، تصلب شرایین، کم خونی داسی شکل، آرتریت روماتوئید، بیماری های خود ایمنی نظیر ایدز، فشار خون بالا و دیگر بیماری های سیستمیکی که بر روی کلیه ها موثرند، را نام برد.

با وجود اینکه دکتر اورولوژیست شما برای پیشبرد درمان مراحل اولین بیماری کلیه تلاش می کند، اما در مواردی وجود یک متخصص نفرولوژی می تواند در تشخیص و درمان شرایط شدیدتر یا پیچیده کلیه کمک شایانی را به شما عرضه نماید.

تفاوت متخصص کلیه (نفرولوژیست) و اورولوژیست

وجه تشابه دو تخصص نفرولوژی و اورولوژی را می‌توان در تمرکز بر حفظ سلامت کلیه ها دانست. با وجود اینکه این دو تخصص به نوعی مکمل یکدیگرند، اما دارای تفاوت هایی نیز هستند.

نفرولوژی، شاخه ای فوق تخصصی از پزشکی بوده که به مطالعه بیماری های مرتبط با عملکرد کلیه ها می‌پردازد؛ بیماری هایی از قبیل نارسایی مزمن کلیوی، نشانگان نفریتیک و نفروتیک، نارسایی حاد کلیوی و پیلونفریت.

در مقابل تخصص ارولوژی، به بیماری ها و شرایطی می پردازد که بر مجاری ادراری افراد تاثیر گذارند. دستگاه ادراری هر فرد از بخش های مهمی تشکیل شده است که این بخش ها شامل کلیه‌ها، حالب، مثانه و مجرای ادرار می باشد. این سیستم نقش حیاتی در بدن بازی می‌کند و اختلال در آن می‌تواند آسیب های جدی در برداشته باشد، به ویژه کلیه‌ها که هر نوع آسیبی به این دو عضو کوچک لوبیایی شکل، ممکن است به قیمت جان فرد تمام شود.

لازم به ذکر است که تخصص اورولوژی، اندام‌های تناسلی مردان (که عبارتند از آلت تناسلی، بیضه­‌ها و پروستات) را نیز شامل می شود.

متخصص کلیه

برای چه بیماری هایی به متخصص کلیه (نفرولوژیست) مراجعه کنیم؟

از جمله خدماتی که متخصصان نفرولوژیست ارائه می کنند، می توان مواردی از قبیل نظارت بر فشار خون، نظارت بر تعادل مایعات و الکترولیت ها در بدن و درمان با دیالیز و پیوند کلیه را نام برد. ضمن اینکه متخصص نفرولوژی می تواند به تجویز دارو برای بیماری های کلیوی و یا فشار خون فرد اقدام نماید.

به طور کلی دلایل ارجاع بیمار به متخصص کلیه عبارتند از:

 • بیماری های مزمن کلیوی
 • نارسایی حاد کلیوی
 • عدم تعادل الکترولیت های بیمار
 • درمان دیالیز
 • عفونت های مزمن مجاری ادراری
 • دیابت
 • عفونت کلیه
 • تنگی شریان کلیوی
 • نفریت بینابینی
 • گلومرولونفریت
 • بیماری کلیه پلی کیستیک

اگر شما یک اختلال مرتبط با کلیه دارید که زیر چتر نفرولوژی قرار نمی گیرد، مانند UTI های مزمن، پس باید به یک متخصص ارولوژی مراجعه کنید.

کلیه و اورولوژیست

متخصصان درمان اورولوژی

متخصصان درمان اورولوژی با بیماریها و اختلالات دستگاه ادراری زن و مرد سروکار دارند. این کلیه ها را شامل می شود، اما تخصص آنها بیش از آن اندام ها است. دامنه اورولوژی همچنین شامل قسمت‌های تولید مثل مردان است: بیضه ها، پروستات و آلت تناسلی مرد. این تفاوت بین اورولوژ و نفرولوژ است.

ارولوژی نیز شاخه ای از علم پزشکی بوده و یکی دیگر از تخصص های مرتبط با کلیه ها است که به طور عمده به جراحی بیماری های مرتبط با کلیه و مجرای ادراری می پردازد؛ مواردی از قبیل سرطان، کیست کلیه، سنگ کلیه و میزنای و انسداد مجرای ادراری.

جالب است بدانید که با وجود اینکه برخی بیماری ها نیازمند دریافت خدمات تخصص نفرولوژی و ارولوژی را به صورت مشترک دارند، اما با این وجود باز هم بیماری های بسیاری هستند که تنها در حیطه فعالیت یک متخصص اورولوژی قرار می گیرند.

متخصصان درمان اورولوژی بر درمان مشکلات تشریحی یا ساختاری دستگاه ادراری و اندام های مربوط به آن تمرکز می کنند. مناطقی که توسط متخصصان اورولوژی قابل درمان هستند، عبارتند از:

 • مجرای ادرار
 • مثانه
 • Ureters
 • کلیه ها
 • غدد فوق کلیوی
 • بیضه ها
 • پروستات
 • وزیکولهای منی
 • واس دفرنس
 • اپیدیدیم

از بیماری های شایع که توسط متخصص ارولوژی درمان می شوند عبارتند از:

 • مشکلات مثانه ادرار
 • عفونت مجاری ادراری
 • شرایط حالب
 • نقص آناتومیک کلیه
 • سنگ کلیه
 • شرایط اندام تولید مثل مردان
 • مشکلات غده فوق کلیه

همانطور که می توانید بگویید، اورولوژی و نفرولوژی خصوصیات خاصی دارند. گاهی اوقات هر دو متخصص ارولوژی و متخصص کلیه (متخصص نفرولوژی) یک عمل پزشکی را انجام می دهند. زیرا ممکن است لازم باشد با هم کار کنند. با این حال، حتی با عوامل همپوشانی، این دو حوزه از هم متمایز هستند. رایج ترین نکته همپوشانی این واقعیت است که هم متخصص نفرولوژیست و هم متخصصان درمان اورولوژی آنرا درمان می کنند.

به طور خلاصه، متخصصان نفرولوژی (کلیه) به طور خاص بیماری‌هایی را درمان می کنند که کلیه ها و توانایی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد، مانند دیابت یا نارسایی کلیه. دکتر اورولوژیست شرایط دستگاه ادراری را درمان می کند، از جمله مواردی که می توانند تحت تاثیر کلیه ها مانند سنگ کلیه و انسداد قرار بگیرند.

مناسب ترین زمان مراجعه به دکتر اورولوژیست

بیماری های رایجی وجود دارد که شما می توانید با مراجعه به یک متخصص اورولوژیست حرفه ای، به درمان‌شان بپردازید. از جمله این بیماری ها می توان موارد ذیل را به عنوان نمونه نام برد:

 • مشکلات مثانه
 • عفونت مجاری ادراری
 • مشکلات حالب­‌ها
 • نقص های آناتومیکی کلیه­‌ها
 • سنگ کلیه
 • مشکلات غدد آدرنال

علاوه بر اینها، در اورولوژی مردان به بررسی و درمان بیماری های دستگاه تناسلی مردان پرداخته می شود. دستگاه تناسلی مردان متشکل از بخش هایی مانند بیضه ها، اپیدیدیم (لوله‌هایی در پشت و چسبیده به بیضه‌ها که محل بلوغ و ذخیره اسپرم می‌باشند)، وازدفران (لوله ای که اسپرم را از بیضه به میزراه منتقل می کند)، کیسه های منی، آلت تناسلی و پروستات می باشد.

از آنجایی که دستگاه ادراری و باروری ارتباط نزدیکی با هم دارند، اختلالات ایجاد شده در هر کدام می تواند بر روی عملکرد دیگری تاثیر منفی را بگذارد. کما اینکه بخش قابل توجهی از بیماری هایی که در ارولوژی درمان می شوند، تحت عنوان بیماری های ادراری – تناسلی نامگذاری می شوند.

عفونت ادراری، بیماری های انتقالی از راه تماس جنسی (همچون زگیل تناسلی در مردان و زنان) و آسیب به اندام های ارولوژی، از جمله شرایط مشترکی است که می تواند تحت درمان با کمک اورولوژیست ها قرار گیرد.

متخصصان درمان اورولوژی

تفاوت متخصص کلیه (نفرولوژیست) با متخصصان درمان اورولوژی

دکتر اورولوژ متخصصان جراحی هستند که بر روی اختلالات آناتومیکی یا ساختاری کلیه و مجاری ادراری تمرکز دارند. آنها مشکلاتی مانند سنگ کلیه، انسداد کلیه و سرطان کلیه را درمان می کنند. متخصصان اورولوژی واجد شرایط انجام جراحی و اقدامات پزشکی سرپایی برای اصلاح این شرایط هستند.

نفرولوژیست ها متخصصان پزشکی هستند که بر روی اختلالات تاثیرگذار بر نحوه کار کلیه ها، به عنوان مثال، دیابت و بیماری مزمن کلیه تمرکز می کنند. نفرولوژیست ها برای این اختلالات درمان های پزشکی غیر جراحی تجویز می کنند.

اورولوژیست یک تخصص جراحی است در حالی که نفرولوژی چنین نیست.

شباهت متخصص کلیه (نفرولوژیست) و متخصصان درمان اورولوژی

همانطور که می توانید بگویید، متخصص اورولوژی و نفرولوژی خصوصیات خاصی دارند. گاهی اوقات هر دو متخصص ارولوژی و متخصص نفرولوژی یک عمل پزشکی را انجام می دهند. زیرا ممکن است لازم باشد با هم کار کنند. با این حال، حتی با عوامل همپوشانی ، این دو حوزه از هم متمایز هستند. رایج ترین نکته همپوشانی این واقعیت است که هم متخصص نفرولوژیست و هم متخصص اورولوژ مشکلات کلیوی را درمان خواهند کرد. اما، تفاوت هایی در جنبه های بهداشت کلیه تحت هر تخصص وجود دارد.

نقش متخصصان کلیه و متخصصان درمان ارولوژی اغلب با هم همپوشانی دارند و آنها در شرایطی که هم نیاز پزشکی و هم جراحی دارند با یکدیگر کار می کنند. شما می توانید برای انجام معاینات و گرفتن نوبت به سایت ما مراجعه کنید.

دکتر داریوش محمدی متخصص کلیه و بیماری های مربوط به دستگاه تناسلی در مردان و زنان و غدد آدرنال است که با گرفتن چند آزمایش شروع به معاینه و درمان بیماری می کند. اگر دچار بیماری کلیوی و بیماری های دستگاه ادرار هستید با مراجعه به کلینیک دکتر محمدی، بهترین متخصص اورولوژی در جنت آباد تهران می توانید از خدمات این مرکز درمانی بهره مند شوید.

مطالب مرتبط