علائم تاثیر کرونا بر کلیه

علائم تاثیر کرونا بر کلیه

با شیوع پاندومی کرونا همه تصورات بر این بود که تاثیرات کرونا بر روی ریه ها می باشد. اما با گذشت یک سال و تحقیقات گسترده در این زمینه مشخص شد که کرونا فقط به ریه ی فرد مبتلا حمله نمی کند بلکه تاثیر کرونا بر کلیه و سایر اندام های بدن نیز می باشد که اثرات آن گاها تا مدت ها بر جا می ماند. در ادامه با مباحث اورولوژی مربوط به این موضوع، با ما همراه باشید. همچنین در این موارد حتما از یک دکتر اورولوژیست باتجربه مشاوره و کمک بگیرید. دکتر داریوش محمدی اورولوژیست می باشند که می توان گفت بهترین متخصص اورولوژی در جنت آباد تهران هستند.

تاثیر کرونا بر کلیه

تاثیر کرونا بر کلیه بیشتر در مورد افرادی است که به انواع حاد و شدید کرونا مبتلا شده اند. ممکن است برخی از افرادی که مبتلا به نوع حاد کرونا شدند حتی پیش زمینه ی بیماری کلیوی نیز نداشته باشند اما کرونا سبب شود که کلیه این افراد درگیر شود. افرادی که به انواع خفیف کرونا مبتلا می شوند و در منزل خودشان قرنطینه هستند درگیر مشکلات کلیوی ناشی از کرونا نخواهند شد و نباید از تاثیر کرونا بر کلیه خود نگران باشند.

چنانچه کرونا سبب آسیب کلیه ها شود فرد باید برای جلوگیری از صدمات بیشتر و دریافت داروهای پیشگیرانه سریعا به متخصص کلیه مراجعه کند. دکتر ارولوژیست با مشاهده علائم بیمار و درخواست آزمایش های مربوطه وضعیت کلیه ی بیمار را بررسی می کند به طور معمول علائم و تاثیر کرونا بر کلیه موجب کاهش حجم ادرار، خون در ادرار، ادرار کف آلود، افزایش یا کاهش فشار خون می شود.

حتما بخوانید:
کیست کلیه چیست؟

تاثیر کرونا بر کلیه

تاثیر کرونا بر کلیه و مراجعه به ارولوژ

نکته ی مهمی که در زمان ابتلا به کرونا وجود دارد این است که کرونا سبب بدن دردهای شدید و خفیف می شود که در افراد مختلف متفاوت می باشد. فرد مبتلا به کرونا به ویژه افرادی که مبتلا به انواع خفیف کرونا هستند نباید با دردهای عضلانی مربوط به پهلو به اورولوژ مراجعه کنند. زیرا این درد های عضلانی از عوارض ابتلا به کرونا می باشد و کلیه ی شما آسیبی پیدا نمی کند و جای نگرانی نیست. اما زمانی که شما مبتلا به کرونا هستید و به مطب متخصص اورولوژی مراجعه می کنید ممکن است اشخاص دیگری که برای نارسایی کلیه به دکتر اورولوژ مراجعه کرده اند هم درگیر کنید و شرایط سختی را برای آنها به وجود آورید.

همانطور که گفته شد چنانچه علائم تاثیر کرونا بر کلیه مانند کاهش حجم ادرار، سوزش ادرار، خون در ادرار و … را داشتید به پزشک مراجعه کنید. افرادی هم که به علت کرونا در بیمارستان ها بستری شده اند. حتما از لحاظ ابتلا به آسیب های کلیوی مورد بررسی قرار می گیرند و نیاز به مراجعه به مطب ها نمی باشد.

کرونا و کلیه

کرونا چگونه سبب آسیب رسیدن به کلیه می شود؟

تاثیر کرونا بر کلیه ی افراد گوناگون به اشکال متفاوت می باشد.

  1.  کرونا می تواند مستقیم به سلول های کلیه حمله کند و سبب آسیب رساندن به کلیه شخص مبتلا به کرونا شود.
  2. کرونا سبب می شود که سطح اکسیژن خون افراد کاهش پیدا کند بدین ترتیب اکسیژن کمتری به کلیه ها می رسد و همین امر سبب می شود عملکرد کلیه ها کاهش پیدا کند و در برخی از مواقع افراد مبتلا به کرونا به علت صدمات کلیه مجبور می شوند که دیالیز کنند
  3. عملکرد کلیه به این ترتیب است که سموم و مواد زائد را از بدن خارج می کند. یکی از عوارض کرونا این است که لخته های ریزی در بدن ایجاد می کند و این امر سبب اختلال در جریان خون در بدن می شود و عملکرد کلیه را مختل می کند.
حتما بخوانید:
ایا کرونا باعث کلیه درد می شود

آسیب به سلول های کلیه

آسیب رسیدن به سلول های کلیه به وسیله سیتوکین

زمانی که شخص مبتلا به کرونا می شود سیستم ایمنی بدن به دفاع از بدن می پردازد. در برخی از افراد کرونا سبب ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن می شود و همین امر سبب واکنش شدید سیتوکین می شود. در واقع سیتوکین ها همان پروتئین هایی هستند که سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت ها به کمک بدن می فرستد. از آنجایی که ویروس کرونا سبب اختلال در سیستم ایمنی می شود. ورود سیتوکین ها با شدت بیشتری خواهد بود و همین امر سبب التهاب در بدن می شود و التهابات بدن ممکن است سبب آسیب رسیدن به سایر ارگان های بدن از جمله کلیه ها می شود

تاثیرات کرونا بر کلیه سبب چه مشکلاتی می شود

تمام ارگان های بدن از جمله قلب، ریه ها، کلیه ها و … در ارتباط با یکدیگر می باشند. چنانچه یک عضو از بدن نتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد. سایر اعضا هم درگیر می شوند و عملکرد آنها کاهش پیدا می کند. در بسیاری از افرادی که مبتلا به کرونا می شوند و کلیه ی آنها آسیب میبیند چنانچه نیاز به دیالیز پیدا نکنند پس از پایان بیماری کرونا کلیه به تدریج بهبود پیدا می کند و وظایف خود را به انجام می رساند. نکته ی مهمی که وجود دارد این است که بیمارانی که بر اثر کرونا دچار آسیب کلیوی می شوند باید حتما برای بهبود کلیه ی خود روند درمان را ادامه دهند تا نیاز به دیالیز پیدا نکنند.

حتما بخوانید:
درد پهلو و کلیه در کرونا
Share on whatsapp
Share on email
Share on telegram
Share on pinterest

مقالات دیگر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر داریوش محمدی متخصص اورولوژی میباشد.
©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن