اختلالات مادرزادی سیستم ادراری

ناهنجاری های سیستم کلیوی

اختلالات مادرزادی سیستم ادراری یکی از ناهنجاری های شایع و آزاردهنده در جمعیت نوزادان، کودکان و افراد بزرگسال است. این اختلال به دلایل متفاوتی در دوران جنینی شکل گرفته و منجر به بروز مشکلات ماندگار در طول زندگی افراد خواهد شد. اختلالات و ناهنجاری های مادرزادی به دو شکل نادر و شایع بروز نموده و بسته به منشا ایجاد کننده مشکل از درمان های متفاوتی برخوردار خواهد بود. برای رفع این مشکلات باید به دکتر اورولوژ یا دکتر اورولوژیست مراجعه نمایید.

اختلالات مادرزادی سیستم ادراری طیف وسیعی از بیماری ها را شامل می شوند. که غالبا بدلیل انحراف در مسیر طبیعی تولید ارگان ها در دوران جنینی ایجاد می گردد. این مشکل تحت تاثیر مصرف داروها و عوامل محیطی و اختلالات ژنتیک رخ می دهند.

کلیه ها و سیستم ادراری

کلیه ها و سیستم ادراری یکی از مهمترین ارگان های موظف در پاکسازی مواد زائد بدن، تولید ادرار، ترشح برخی از هورمون ها و پاکسازی خون از مواد زائد، داروها و سموم بدن هستند. این دو عضو لوبیای شکل به همراه متعلقات خود، 22 درصد از برون ده خون قلب را دریافت نموده و نقش بسزایی در در تنظیم پلاسمای خون خواهد داشت.

حتما بخوانید: بهترین متخصص اورولوژی در تهران

کلیه ها و سیستم ادراری

اختلالات مادرزادی سیستم ادراری چیست؟

ناهنجاری و اختلالات مادرزادی کلیه و مجاری ادراری به مشکلات و بیماری هایی گفته می شود که معمولا پایه ژنتیکی داشته و به دنبال سوابق ارثی ایجاد خواهند شد. در بیشتر موارد این نوع از اختلالات در سنین کودکی با مراجعه زود هنگام به دکتر ارولوژ و استفاده از درمان های دارویی و یا جراحی درمان شده و در صورت نادیده گرفته شدن، پیش درآمد مشکلات جدی تر خواهند بود.

حتما بخوانید: عفونت های سیستم ادراری تناسلی

اختلالات مادرزادی سیستم ادراری

انواع اختلالات مادرزادی سیستم ادراری و کلیوی

اختلالات و ناهنجاری های مربوط به سیستم کلیوی و ادراری به دو شکل اختلالات کلیوی، مربوط به ساختار ظاهری، مشکلات ساختاری کلیه ها و اختلالات ادراری مربوط به مشکلات مثانه، حالب و مجاری ادرار دسته بندی می شود. خوشبختانه امروزه به دلیل پیشرفت چشمگیر و قابل توجه علوم مرتبط با ژنتیک و پزشکی مولکولی و مراجعه افراد به متخصص اورولوژی، بسیاری از اختلالات و ناهنجاری های سیستم ادراری توسط آزمایشات پیش از تولد قابل تشخیص بوده و با استفاده از درمان های دارویی و جراحی های پیشرفته توسط اورولوژ قابل درمان خواهند بود.

ناهنجاری های مادرزادی سیستم کلیوی

آپلازی: یکی از اختلالات مربوط به سیستم کلیوی، آپلازی، عدم شکل گیری و یا شکل گیری ناقص کلیه در جنین به دنبال موتاسیون های ژنی است.

مشکلات ظاهری سیستم کلیه: یکی دیگر از اختلالات مادرزادی ایجاد شده در شکل گیری و تمایز بافت کلیه، به هم چسبیدن یک بخش و یا بخش های مختلف کلیه به دلایل مختلف از جمله جهش های ژنی و مصرف برخی از داروها در دوران بارداری مادر است. کلیه نعل اسبی یکی از حالت های شایع از مجموعه اختلالات مربوط به مشکلات ظاهری سیستم کلیوی بوده و منجر به بروز تغییر و کاهش عملکرد طبیعی عضو مورد نظر خواهد شد.

هیپوپلازی، دیسپلازی و یا هیپودیسپلازی:

تغییر سایز کلیه(هیپوپلازی)، اختلالات بافت شناسی کلیه(دیسپلازی) به معنای شکل گیری ناصحیح و نامتعارف بافت، ساختارهای غضروفی، عصبی و عروقی کلیه، مشکلات بافت شناسی همراه با تغییرات سایز(هیپودیسپلازی)، از دیگر اختلالات و ناهنجاری های مادرزادی در سیستم کلیوی به شمار می آیند که معمولا توسط آزمایشات و عکسبرداری های دوران بارداری به سادگی قابل تشخیص خواهند بود.

کلیه پلی کیستیک: در این اختلال مادرزادی نسبتا شایع کیسه های پر از مایع در فضای داخلی و یا سطح کلیه ها شکل گرفته و در موارد پیشرفته منجر به اختلال در عملکرد کلیه خواهد شد.

حتما بخوانید: متخصص اورولوژی کیست؟

ناهنجاری های سیستم کلیوی

ناهنجاری های مادرزادی سیستم ادراری

برگشت ادرار: یکی دیگر از اختلالات و ناهنجاری های شایع سیستم ادراری، برگشت ادرار از حالب به لگنچه کلیه است. این عارضه نسبتا شایع بوده و منجر به بروز هیدرونفروز، عفونت های کلیوی و دردهای خفیف تا شدید کلیوی خواهد شد.

هیپوسپادیاس: یکی دیگر از مشکلات و اختلالات مادرزادی سیستم ادراری، هیپوسپادیاس و یا جا به جایی سوراخ خروجی مجرای ادرار در نوزاد است. در بیشتر موارد این عارضه به وسیله عمل های جراحی انجام شده توسط ارولوژ در سنین کودکی مرتفع شده و از بین خواهد رفت.

قطر و ضخامت غیر نرمال مجرای ادرار: یکی دیگر از اختلالات مادرزادی سیستم ادراری مربوط به تغییر در ضخامت و اندازه قطر و ضخامت مجرای ادرار و حالب به عنوان یکی از مهمترین اعضای سیستم کلیوی و ادراری است. این عارضه به سادگی توسط عکس برداری قابل تشخیص بوده و بسته به وضعیت بیمار درمان های متفاوتی خواهد داشت.

جا به جایی خروجی حالب: جا به جایی خروجی حالب و شکل گیری ناصحیح آن، از دیگر اختلالات مادرزادی در این سیستم بوده و ریسک ابتلا به عفونت های مثانه را به شدت افزایش خواهد داد.

دلایل شکل گیری اختلالات مادرزادی سیستم ادراری

برخی از شایع ترین دلایل عبارتند از:

  • موتاسیون های غیرطبیعی ژنی
  • کمبودهای شدید تغذیه ای در دوران بارداری
  • قرار گرفتن در معرض مواد، اشعه و ترکیبات تراتوژن
  • مشکلات وراثتی

یکی از بهترین و موثرترین راه های پیشگیری و کاهش هزینه های صرف شده به منظور درمان اختلالات مادرزادی سیستم ادراری انجام آزمایشات غربالگری، بررسی سابقه ژنتیکی نوزاد و مراجعه منظم به دکتر اورولوژیست و متخصص کلیه است.

دلایل شکل گیری

تنگی محل اتصال حالب به لگنچه (Upjo)

امروزه با بکارگیری وسیع سونوگرافی در دوران حاملگی جهت بررسی جنین اغلب قبل از تولد به صورت هیدرونفروز در کلیه بدون اتساع حالب تشخیص داده می شود. و پس از تولد با برسی های تکمیلی و انجام اسکن تشخیص قطعی می گردد. درمان در اغلب موارد با جراحی باز یا لاپاروسکوپی و ترمیم ناحیه تنگی (پیلوپلاستی) انجام می گردد.

برای مطالعه مقالات سیستم ادراری تناسلی، چند بیماری دستگاه دفع ادرار، علت نازک شدن دیواره کلیه، علت ضعیف شدن کلیه، درمان ضعیف شدن کلیه، خشک شدن کلیه، عوارض ivp کلیه، علت اصلی کوچک شدن کلیه و …  از قسمت بلاگ سایت دکتر داریوش محمدی اورولوژیست و بهترین متخصص اورولوژی در جنت آباد، بازدید فرمایید.

مطالب دیگر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دکتر داریوش محمدی متخصص اورولوژی میباشد.
©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن