هزینه سیستوسکوپی

سیستوسکوپی

هزینه سیستوسکوپی

هزینه سیستوسکوپی چقدر است. ابتدا باید بگوییم که 2 نوع سیستوسکوپی وجود دارد: سیستوسکوپی منعطف و سیستوسکوپی سخت.

هر دو شامل عبور دادن یک لوله نازک به نام سیستوسکوپ در امتداد مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از بدن خارج می کند) و به داخل مثانه است، اما این دو به روش های کمی متفاوت انجام می شوند.

انواع سیستوسکوپی

هر بیمار می تواند هر دو نوع سیستوسکوپی را انجام دهد.

سیستوسکوپی منعطف

سیستوسکوپی منعطف که از یک سیستوسکوپ نازک (به اندازه عرض یک مداد) و خمیده استفاده می شود. شما در طی انجام این روش هوشیار خواهید بود.

نحوه آماده شدن برای سیستوسکوپی منعطف :

 • دستورالعمل ‌هایی به بیمار گوشزد خواهد شد که بایستی قبل از مراجعه به منظور انجام سیستوسکوپی آن را انجام دهد. این دستورالعمل ها شامل توصیه هایی در مورد خوردن، آشامیدن و اقداماتی است که در مورد داروهایی که مصرف می کنید انجام دهید.
 • شما معمولاً می توانید قبل از سیستوسکوپی منعطف غذا بخورید و یا نوشیدنی بیاشامید.
 • قبل از شروع سیستوسکوپی منعطف، از شما خواسته می ‌شود لباس‌های خود را از کمر به پایین درآورید و لباس مخصوص بیمارستان بپوشید.
 • ممکن است از شما خواسته شود که داخل یک ظرف ادرار کنید تا از نظر عفونت بررسی شود. در صورت مشاهده عفونت ادراری ممکن است سیستوسکوپی منعطف به تعویق بیفتد.
کاربرد سیستوسکوپی

روش انجام سیستوسکوپی منعطف

روی تخت مخصوص دراز می کشید

اندام تناسلی شما با یک ماده ضد عفونی کننده تمیز می شود و یک ملحفه روی ناحیه اطراف قرار می گیرد

یک ژل بی حس کننده موضعی روی مجرای ادرار شما اعمال می شود تا آن را بی حس کند و به سیستوسکوپ کمک کند تا راحت تر در امتداد آن حرکت کند.

سیستوسکوپ در مجرای ادرار شما قرار می گیرد و به آرامی به سمت پایین به سمت مثانه شما حرکت می کند.

ممکن است آب به داخل مثانه شما پمپ شود تا پزشک یا پرستار شما بتواند داخل مثانه را با وضوح بیشتری ببیند همچنین ممکن است بتوانید تصاویری را که توسط یک دوربین در سیستوسکوپ به مانیتور ارسال می شود مشاهده کنید.

سیستوسکوپ معمولا پس از چند دقیقه برداشته می شود.

پس از سیستوسکوپی منعطف

پس از برداشتن سیستوسکوپ، ممکن است لازم باشد قبل از اینکه دوباره لباس خود را بپوشید، مستقیماً به توالت بروید تا مثانه خود را خالی کنید.

پزشک یا پرستار شما ممکن است بتواند نتایج سیستوسکوپی را مدت کوتاهی پس از آن مورد بحث قرار دهد. اما اگر یک نمونه بافت کوچک برای آزمایش (بیوپسی) برداشته شود، احتمالا پس از 2 یا 3 هفته نتیجه را دریافت کنید.

معمولاً می توانید مدت کوتاهی پس از سیستوسکوپی منعطف به منزل باز خواهید گشت.

سیستوسکوپی سخت

سیستوسکوپی سخت روشی است که از سیستوسکوپی استفاده می شود که خم نمی شود. برای انجام سیستوسکوپی سخت فرد بیهوشی سبکی دریافت خواهد کرد یا نیمه پایین بدن وی در حین انجام سیستوسکوپی سخت بی حس می شود.

نحوه آماده شدن برای سیستوسکوپی سخت

دستورالعمل ‌هایی به بیمار گوشزد خواهد شد که بایستی قبل از مراجعه به منظور انجام سیستوسکوپی آن را انجام دهد. این دستورالعمل ها شامل توصیه هایی در مورد خوردن، آشامیدن و اقداماتی است که در مورد داروهایی که مصرف می کنید انجام دهید.

 • باید چند ساعت قبل از سیستوسکوپی سخت، خوردن و آشامیدن را متوقف کنید. همچنین باید ترتیبی دهید که شخصی شما را به منزل برساند، زیرا تا 24 ساعت نمی توانید رانندگی کنید.
 • از شما خواسته می شود که برای انجام سیستوسکوپی سخت لباس مخصوص بیمارستان بپوشید.
 • ممکن است از شما خواسته شود که داخل یک ظرف ادرار کنید تا از نظر عفونت بررسی شود. در صورت مشاهده عفونت ادراری ممکن است سیستوسکوپی سخت به تعویق بیفتد.
منظور از سیستوسکوپی

روش انجام سیستوسکوپی سخت

برای سیستوسکوپی سفت و سخت:

 • به شما یک بیهوشی عمومی یا یک بی‌ حس کننده نخاعی (که نیمه پایینی بدن شما را بی ‌حس می‌کند) تزریق می‌ شود.
 • روی تخت مخصوص دراز کشیده و پاهای خود را در تکیه گاه قرار خواهید داد
 • اندام تناسلی شما با یک ماده ضد عفونی کننده تمیز می شود و یک ملحفه روی ناحیه اطراف قرار می گیرد
 • سیستوسکوپ در مجرای ادرار شما قرار می گیرد و به آرامی به سمت مثانه شما حرکت می کند.
 • ممکن است آب به داخل مثانه شما پمپ شود تا پزشک یا پرستار شما بتوانند داخل آن را با وضوح بیشتری ببینند
 • این روش می تواند تا 30 دقیقه طول بکشد.

هزینه سیستوسکوپی

هزینه این روش بر اساس شرایط مختلف، متفاوت خواهد بود. زیرا در صورت انجام این روش در بیمارستان یا کلینیک خصوصی بالطبع هزینه بیشتری به عهده بیمار خواهد بود و در صورت انجام این روش در مراکز دولتی هزینه پرداختی کمتر می باشد. دستمزد پزشک های مختلف نیز در صورت داشتن مدرک تخصص یا فوق تخصص و همچنین براساس میزان تجربه و مهارت پزشک متغیر می باشد. ضمن اینکه داشتن بیمه تکمیلی می تواند به کاهش هزینه های بیمار کمک کند.

سوالات متداول سیستوسکوپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط