درمان زگیل تناسلی

تصویر شاخص درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی می‌تواند به روش‌های مختلفی با توجه به نوع مشکل انجام شود. به طور کلی امروزه درمان از طریق واکسن، دارو، مراقبت و یا جراحی انجام می‌شود. آگاهی از روش‌های درمانی زگیل تناسلی اهمیت زیادی دارد زیرا در صورت عدم درمان ممکن است عوارضی را برای افراد مبتلا به همراه داشته باشد. برای درمان موثر زگیل تناسلی باید به یک اورولوژیست مراجعه کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل این موضوع را بررسی کنیم.

درمان زگیل تناسلی
درمان زگیل تناسلی

تشخیص زگیل تناسلی

اولین مرحله درمان زگیل تناسلی، تشخیص آن است. برای تشخیص این بیماری، پزشک در مورد سلامتی و سابقه جنسی شما سوال می‌کند. این سوالات شامل علائمی است که شما تجربه کرده اید و اینکه آیا بدون کاندوم یا از طریق رابطه دهانی رابطه جنسی داشته اید یا خیر. پزشک همچنین معاینه فیزیکی را در هر نواحی که احتمال وجود زگیل در آن وجود دارد انجام می‌دهد.

در برخی موارد ممکن است زگیل در اعماق بدن زنان باشد که در این صورت متخصص اورولوژی باید معاینه لگن را انجام دهد. آزمایش DNA , HPV می‌تواند در مشخص شدن نوع HPV کمک کند.

روش های درمان زگیل تناسلی

در غالب موارد، زگیل‌های تناسلی قابل مشاهده هستند و با گذشت زمان از بین می‌روند اما در مورد ویروس HPV باید گفت این مشکل می‌تواند در سلول‌های پوستی شما باقی بماند. این بدان معناست که ممکن است در طول زندگی خود چندین بار مبتلا شده و دیگران را نیز مبتلا کنید. بنابراین کنترل علائم مهم است زیرا شما باید از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری کنید.

ممکن است برای تسکین علائم دردناک یا به حداقل رساندن ظاهر آن‌ها، زگیل‌های تناسلی را درمان کنید. با این حال، شما نمی‌توانید زگیل های تناسلی را با استفاده از داروهای درمان زگیل بدون نسخه (OTC) درمان کنید.

پزشک شما می‌تواند برای درمان زگیل تناسلی به صورت موضعی موارد زیر را تجویز کند:

  • imiquimod (آلدرا)
  • پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس)
  • تری کلرواستیک اسید یا TCA

اگر زگیل‌های قابل مشاهده با گذشت زمان برطرف نشوند، ممکن است برای برداشتن آن‌ها به جراحی جزئی نیاز داشته باشید. پزشک شما همچنین می‌تواند برای درمان زگیل تناسلی از این راه‌ها نیز استفاده کند:

  • الکترو کوتر یا سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی
  • کرایوتراپی یا سرما درمانی
  • لیزر درمانی
  • برداشتن یا قطع زگیل
  • تزریق داروی اینترفرون

یک نکته مهم در درمان زگیل تناسلی

اول از همه بدانید که از درمان‌های خانگی که برای زگیل‌های دست یا سایر اجزا بدن پیشنهاد شده، برای درمان زگیل‌های تناسلی استفاده نکنید. زگیل‌های دست و دستگاه تناسلی به علت دلایل مختلفی که به وجود می‌آیند و درمان‌هایی که برای سایر مناطق بدن طراحی شده و همچنین به علت حساسیت‌ها، نباید به عنوان یک درمان کلی استفاده شود. استفاده از روش‌های درمانی اشتباه نه تنها کمکی به درمان نمی‌کند، بلکه ممکن است ضرر نیز داشته باشد. برخی از داروهای خانگی در درمان زگیل‌های تناسلی مفید شناخته می‌شوند، اما شواهد کمی در مورد قطعیت آن‌ها وجود دارد. همیشه قبل از اقدام به درمان خانگی با اورولوژیست خود مشورت کنید.

پیشگیری قبل از درمان

واکسن های HPV به نام Gardasil و Gardasil 9 می توانند زنان و مردان را از رایج ترین بیماری های HPV که باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند، محافظت کند. همچنین می توانند در برابر این مشکلات که با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند نیز مقابله نماید. واکسنی به نام سرواریکس نیز موجود است که این واکسن از سرطان دهانه رحم محافظت می کند اما از زگیل های تناسلی محافظت نمی کند. به طور کلی افراد از سن ۹ سالگی می توانند واکسن HPV را دریافت کنند. همچنین تزریق این واکسن برای افراد تا ۲۶ سالگی، می توانند اثرگذار باشد. واکسن HPV بسته به سن در یک سری دو یا سه بار تزریق می شود. استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی نیز می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد. نکته مهم در این روش، استفاده از مانع فیزیکی برای جلوگیری از انتقال ویروس است.

عکس زگیل تناسلی
عکس زگیل تناسلی

دوره درمان زگیل تناسلی چقدر است؟

دوره درمان زگیل تناسلی معمولاً تاکید بر کاهش علائم، کنترل عفونت و کاهش خطر انتقال ویروس به دیگران دارد. مدت زمان درمان می‌تواند متغیر باشد و به عوامل مختلفی مانند شدت عفونت، واکنش بدن به درمان و رعایت دستورات پزشک بستگی دارد. معمولاً دوره درمان حدود 7 تا 10 روز طول می‌کشد. در برخی موارد، ممکن است درمان بیشتری مورد نیاز باشد و مدت زمان بهبود علائم بیشتر از این باشد. همچنین، اگر عفونت زگیل تناسلی مکرر است، پزشک ممکن است درمانی پیشنهاد کند که شامل مصرف داروهای ضد ویروسی در مدت طولانی‌تر و یا درمان‌های پیشگیرانه است.

ارتباط-با-دکتر-داریوش-محمدی

مطالب مرتبط